Scenariusz zajęcia matematycznego
Grupa: 5 - latki
Dominujące obszary edukacyjne:
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w rozumieniu siebie i swojego otoczenia
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Temat kompleksowy: „Wesoły świat matematyki”.
Temat zajęcia: Poznajemy koło na podstawie wiersza „Kolorowe koła” M. Terlikowskiej.
Cele ogólne:
- wprowadzenie figury geometrycznej – koło
- rozwijanie umiejętności kojarzenia koloru z przedmiotem
- badanie własności koła
- wdrażanie do bezpiecznej zabawy
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania
Metody:
Oglądowa- pokaz obserwacja
Czynna- metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń
Słowna- objaśnienia i instrukcje, opowiadanie
Formy
- z całą grupą
- indywidualna
Literatura: E. Gruszczyk – Kolczyńska „Dziecięca matematyk”.
Przebieg:
Lp.
Elementy postępowania metodycznego
Sytuacje edukacyjne
Kierunki aktywności
Środki dydaktyczne
1.
Wprowadzenie
Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć wierszem M. Terlikowskiej „Wesołe koła”.
Spójrzcie uważnie dookoła,
wszędzie są kule i koła.
Kół co niemiara, kul co niemiara.
Jest koło – tarcza zegara.
Wesoło koła turkoczą
Pod staroświecką karocą.
Na drogach świecą się jasno,
błysną i gasną, błysną i gasną…..
Językowa
2.
Rozmowa na temat wiersza:
- zwrócenie uwagi dzieci na figurę o jakiej jest mowa
- podawanie przez dzieci przykładów przedmiotów posiadających koła na podstawie wiersza i własnych spostrzeżeń.
3.
Badanie własności
Oglądanie różnej wielkości kół:
· Wyciętych z papieru
· Tworzywa sztucznego
· Monet
· Okrągłych podstawek
Określanie wyglądu
- jakie są?
- w czym są do siebie podobne?
Poznawcza, językowa
Koła wycięte z papieru, tworzywa sztucznego, monety, podstawki.
4.
Konstruowanie
Układanie koła z kolorowej wstążki na dywanie. Każde dziecko otrzymuje kolorową wstążkę i jego zadaniem jest ułożenie na dywanie kształtu koła.
Poznawcza
Kolorowe wstążeczki
5.
Segregowanie
Każde dziecko otrzymuje różne figury geometryczne spośród wszystkich figur ma za zadanie wybrać te, które są kołami i ułożyć je w czerwonej obręczy natomiast pozostałe figury w niebieskiej.
Koperta z kolorowymi figurami geometrycznymi, kolorowe obręcze
6.
Utrwalenie
Zabawa w skojarzenia.
Nauczyciel pokazuje koła w różnych kolorach. Dzieci wymieniają nazwy kolorów i dopowiadają, co jest w jakim kolorze, np. żółty jak ..(słońce, cytryna..), zielony jak ….(trawa, żaba, listki..), niebieski jak …(niebo, morze, woda..).
Ilustracje kolorowych kół
7.
Zabawa muzyczno – ruchowa „ Kółko graniaste”.
Kółko graniaste,
czterokanciaste,
kółko nam się połamało,
cztery grosze kosztowało,
a my wszyscy bęc.
Dzieci tworzą koło, rytmicznie maszerują. Na słowo: bęc puszczają ręce i przewracają się. Po chwili podnoszą się i zabawa toczy się dalej.
Ruchowa, społeczna
8.
Praca indywidualna „Origami płaskie z kół” Każde dziecko dostaje zestaw kół różnej wielkości. Dzieci wykonują biedronkę oraz kwiatek z kółek wg instrukcji nauczycielki. Następnie przyklejają je na kartkę papieru.
Artystyczna
Zestaw kolorowych kółek
9.
Zakończenie zajęć i podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.
Społeczna
Madzi13915