4-----2003.doc

(118 KB) Pobierz

http://wbis.utp.edu.pl/Assets/Images/logo_wb_utp_transp.gif

Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

w Bydgoszczy

 

Sprawozdanie z technologii betonów i zapraw

http://gim.dom.w.interia.pl/daf-beton.jpg

             

Ćwiczenie nr 4

Temat: Badanie cech technicznych mieszanki betonowej.

 

 

 

 

Grupa H

Wykonawca:

Karol Gąsiorowski

I. Badanie konsystencji mieszanki betonowej metodą Vebe wg PN – EN 12350-3.

Zakres normy:

W niniejszej normie określono metodę oznaczania konsystencji mieszanki betonowej za pomocą Vebe.

Metody tej nie można stosować w odniesieniu do mieszanki betonowej z kruszywem o maksymalnym wymiarze ziaren przekraczającym 63 mm.

W przypadku gdy czas pomiaru jest krótszy niż 5 s lub dłuższy niż 30 s, badanie konsystencji metodą Vebe jest niemiarodajne.

Zasady metody:

Mieszanka betonowa została zagęszczona w formie o kształcie ściętego stożka. Formę zdjęto z mieszanki betonowej, a przezroczysty krążek przeniesiono nad górną powierzchnię mieszanki betonowej i ostrożnie opuszczono do momentu, aż zetknęła się z mieszanką. Odnotowano opad stożka mieszanki betonowej. Uruchomiono stół wibracyjny i wykonywano pomiar czasu (czas Vebe) do momentu zetknięcia się dolnej powierzchni przeźroczystego krążka z zaczynem.

Pobieranie próbek:

Próbkę mieszanki pobrano zgodnie z PN-EN 12350-1:1999.

Przy wykonaniu badania próbkę wymieszano w pojemniku za pomocą szufli o prostokątnym zakończeniu.

Procedura badania:

Przyrząd pomiarowy Vebe umieszczono na sztywnej, poziomej podstawie, zapewniającej trwałe zamocowanie pojemnika na stoliku wibracyjnym za pomocą nakrętek skrzydełkowych. Formę zwilżono i umieszczono w pojemniku. Lej obrócono tak aby znalazł się nad formą i opuszczono na nią. Śrubę zaciśnięto, tak że uniemożliwiono podnoszenie się formy z dna pojemnika.

Formę wypełniono, w trzech warstwach, próbką mieszanki pobranej wg PN-EN 12350-1. Każda warstwa przy zagęszczeniu stanowi w przybliżeniu jedną trzecią wysokości formy. Każdą warstwę zagęszczano 25 uderzeniami pręta do sztychowania, zapewniając równomierne rozłożenie sztychów w przekroju każdej warstwy. Dla warstwy dolnej konieczne jest nieznaczne pochylenie pręta oraz wykonanie około połowy uderzeń sztychów spiralnie wokół środka. Mieszankę zagęszczono na całej wysokości, uważając aby nie uderzano w podstawę. Warstwę środkową oraz warstwę górną zagęszczono na całej wysokości, tak aby sztychowania dochodziły bezpośrednio do warstwy położonej poniżej. Przy wypełnianiu i zagęszczaniu warstwy górnej, przed przystąpieniem do sztychowania, formę wypełniono z nadmiarem mieszanką betonową. Konieczne było dodanie większej ilości mieszanki betonowej, aby w czasie zagęszczenia utrzymano jej nadmiar ponad górną krawędź formy.

Przy zgęszczeniu górnej warstwy, poluzowano śrubę, podniesiono lej, odsunięto go na boki dokręcono śrubę w nowej pozycji. Zapewniono, aby forma nie podnosiła ani nie poruszała się przedwcześnie, a mieszanka betonowa nie wypadała z pojemnika.

Poziom mieszanki betonowej wyrównano do górnej krawędzi formy za pomocą pręta sztychującego ruchem posuwisto-obrotowym. Formę usunięto z mieszanki przez ostrożne jej podniesienie w kierunku pionowym za pomocą uchwytów. Rozformowanie wykonano w czasie 5 s do 10 s przez równomierne podnoszenie formy do góry, bez ruchów bocznych lub skręcających, działających na mieszankę betonową.

Mieszanka betonowa po rozformowaniu opadała ale nie stykała się ze ściankami pojemnika, wystąpił opad właściwy.

Przeźroczysty krążek przeniesiono nad górną powierzchnię mieszanki betonowej, poluzowano śrubę i bardzo ostrożnie opuszczano krążek aż do momentu zetknięcia się z mieszanką betonową.

Zaobserwowano opad właściwy mieszanki betonowej, dokręcono śrubę w momencie, w którym krążek zetknął się z najwyższym jej punktem. Zanotowano wartość opadu odczytaną ze skali. Następnie poluzowano śrubę, tak że umożliwiono swobodne opadanie krążka w głąb pojemnika aż do momentu, w którym całkowicie spoczął na mieszance betonowej.

Wibrację rozpoczęto z równoczesnym włączeniem stopera. Obserwowano przez przeźroczysty krążek, w jaki sposób deformuje się mieszanka betonowa. Stoper zatrzymano, a stolik wibracyjny wyłączono w momencie, gdy dolna powierzchnia krążka w pełni zetknęła się zaczynem cementowym. Zanotowano czas z dokładnością do najbliższej sekundy.

Całą operację od początku wypełnienia formy, bez przerw zakończono w czasie 5 minut.

Dane:

-Masa zaczynu: wiaderko z prętem

-m = 9,153 kg

-wlano 5,847 kg, a zostało 3,306 kg

-czas Vebe: 9 sekund

Normowe sprawdzenia zostały zachowane.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin