CZYM JEST SAMOBÓJSTWO.docx

(10 KB) Pobierz

Samobójstwa nie są rzadkością. Jest to akt, w wyniku którego człowiek sam sobie odbiera życie. Na podjęcie decyzji składają się czynniki natury psychologicznej jak i społecznej.

Do popełnienia samobójstwa zmusić może głęboka depresja. Są one często odpowiedzią na jakieś traumatyczne przeżycie, na przykład utratę bliskiej osoby, pracy, domu, wypadek. Inny charakter ma samobójstwo popełnione przez osobę w stanie manii. Powodują ją negatywne uczucia, które wynikają z niemożnością poradzenia sobie z ze skutkami depresji.

Religia przed wieki potępiała samobójstwo. Karą za jego popełnienie miało być wieczne potępienie. Obecnie jednak obraz ten się zmienił. Samobójca może osiągnąć nawet zbawienie. Jednak tylko wówczas, gdy jest to czyn wywołany działaniem szatana, poświęcenia czy depresji. Z prawnego punktu widzenia samobójstwo lub jego próba nie jest objęta kara. Można za to dostać wyrok za namowę lub pomoc w dokonaniu tego czynu.

W Polsce corocznie popełnianych jest około 4000 samobójstw. Zdecydowaną większość osób, które samowolnie kończą z życiem, stanowią mężczyźni. Najwięcej takich aktów popełniają osoby w wieku 16-21 lat. Tutaj jednak różnica pomiędzy kobietami, a mężczyznami jest niewielka. Innym, niebezpiecznym okresem w życiu jest wiek od 45 do 55 lat. Tutaj jednak znów dominują mężczyźni. Najczęściej ludzie odbierają sobie życie przez powieszenie. Jest to ponad 80% przypadków. Niemniej „popularnymi” sposobami są otrucia, rzucanie się z wysokości, rzucenie się pod pojazd czy uszkodzenie układu krwionośnego.
Samobójstwa mogą występować jako formy rytualne, praktykowane przez egzotyczne plemiona lub działające w ukryciu sekty.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin