WYDRA KANADYJSKA.docx

(380 KB) Pobierz


RiverOttersimg0sm.jpg
TRYB ŻYCIA

Wydrę  kanadyjską  spotkać można  nad  rzekami i jeziorami Ameryki Północnej,  od tundry aż po Zatokę Meksykańską. Nory buduje na wyższych brzegach. Pożywienia poszukuje też  na lądzie, wzdłuż  rzek,  na zalesionych brzegach. W zimie wędruje wiele  kilometrów w poszukiwaniu niezamarzniętej wody. Na lądzie  wydra  porusza się  skokami, jej  bieg składa się  z trzech szybkich skoków i jednego długiego ślizgu. Wydra wspaniale pływa, a jej długie,  wrzecionowate i pokryte gładką sierścią ciało  jest znakomicie  przystosowane do pływania. Kończyny są krótkie i mocne. Kiedy wydra pływa  powoli lub spoczywa na dnie, wiosłuje wolno wszystkimi kończynami. Przyspiesza, poruszając szybko tylną  połową ciała  i przypominającym wiosło ogonem. Wydra  poluje najczęściej w nocy, ale w odległych regionach,  gdzie  nie płoszy jej człowiek, wyrusza te na łowy wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. W zimie  tylko  podczas  największych  mrozów pozostaje kilka dni w kryjówce i śpi.

POŻYWIENIE

Wydra  żywi się  najczęściej rybami. Jej łupem padają głównie strzeble, pstrągi, sumy i okonie. Chwyta  też  żaby, owady i mniejsze ssaki, np. piżmaki, myszy i młode bobry. Wydra łapie ryby, pływając  po powierzchni i szukając zdobyczy.  Gdy  ją ujrzy, momentalnie zanurza się w wodzie i z reguły po krótkiej gonitwie chwyta swą ofiarę ostrymi zębami. Jeśli  łupem pada mała rybka, wydra układa się na  wodzie  na plecach, rybkę kładzie na piersi i zjada.

01000000000000119088117313077_s.jpg canadian_otters.jpg lutra_canadensis_ad9384.jpg

Jej  technika polowania polega na tym, że  przebija dziury w budowanych przez bobry  tamach i czeka, aż woda wypłynie. Potem  zjada żaby i ryby, które nagle znajdą się na  mieliźnie. Wydra Kanadyjska  potrzebuje dużego rewiru łowieckiego. W nocy pływa pod prąd, przeszukując  małe zatoczki i meandry rzek lub potoków. W dzień odpoczywa w trzcinach, a o  zmroku ponownie wyrusza na obchód. Dopiero po kilku dniach powraca na  macierzyste tereny.   

CZY WIESZ, ŻE...

·     Wydry  widzą równie dobrze nad jak i pod wodą.

·     Wydry bardzo lubią  bawić się  ,,w zjeżdżalnię’’. Często  dla czystej zabawy ślizgają się na  brzuchu po zaspach śnieżnych.

·     Wydry kanadyjskie widziano  na  zamarzniętych jeziorach gdy z prędkością 30 km/h ślizgały się po lodzie i wykonywały ryzykowne skoki.

 

lutra_canadensis_ad9406.jpg lutra-canadensis_4875.jpg otters.jpg

·       Podczas poszukiwania  pożywienia wydra przebywa odległość nawet 90km.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin