KLATKA PIERSIOWA LEJKOWATA.docx

(374 KB) Pobierz

KLATKA PIERSIOWA LEJKOWATA

 

Klatka piersiowa lejkowata określana też jako klatka „szewska” to wada postawy charakteryzująca się zapadnięciem mostka wraz z przyległymi częściami żeber w kierunku kręgosłupa. Szczyt tego lejkowatego zagłębienia przypada najczęściej na wysokości połączenia wyrostka mieczykowatego mostka z trzonem mostka. Żebra od 3 do 9 ulegają kątowemu załamaniu po obu stronach mostka, żebra w przednich i bocznych odcinkach skierowane są nadmiernie ku dołowi, a w tylnych odcinkach ułożone są poziomo. W wadzie tej przykurczone są mięśnie klatki piersiowej, a osłabione są mięśnie grzbietu i brzucha.

Postępowanie korekcyjne obejmuje:

·         Wzmocnienie mięśni grzbietu

·         Usunięcie przykurczów w obrębie pasa barkowego

·         Rozciąganie mięśni klatki piersiowej

·         Ćwiczenia oddechowe kształtujące fazę wdechu oraz piersiowy tor oddychania (ramiona w rotacji zewnętrznej pozwalają na uwypuklenie mostka)

 

 

 

        

Prawidłowe                                                                                    nieprawidłowe ułożenie żeber

Rehab:

Masaż pobudzający mięśni czworobocznego, równoległobocznego, najszerszy i mięśnie głębokie grzbietu (najbardziej odc Th)  mięśnie karku.

Masaż rozluźniający: piersiowe większe i mniejsze oraz zębate przednie.

 

 

1. Leżenie tyłem, nogi ugięte, w rękach piłka oparta o klatkę piersiową, uniesienie piłki , ramiona w przód; ugięcie ramion, przeniesienie piłki prostymi rękami za głowę.

2.Siad klęczny, ramiona wzdłuż tułowia, chwyt laski oburącz: odrzut ramion w górę- 3x, powrót do siadu klęcznego.

3. W leżeniu tyłem ramiona splecione na karku, łokcie przyłożone do podłoża. Kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych- wydech; wydech z jednoczesnym unoszeniem łokci.

4. Siad prosty podparty-unieść biodra w górę-wdech, opuścić biodra z równoczesnym wydechem
5. Leżenie przodem, ramiona w bok. Próba dotknięcia ugiętą w stawie kolanowym i biodrowym lewą nogą do prawej ręki i lewą rękę do prawej nogi
6. . Siad klęczny, ramiona wzdłuż tułowia, chwyt laski oburącz: odrzut ramion w górę- 3x, powrót do siadu klęcznego.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćw oddechowe:

 

W wadzie tej akcentujemy faze wdechu, kształtujemy piersiowy tor oddechowy, wdech wspomagamy pracą ramion: przodem w górę wdech, tyłem w dół wydech.

 

Szarfa (pasek ) obejmuje klatkę piersiową na wysokości 1/2 mostka; wydech- zaciągnięcie szarfy, wdech z dawkowanym oporem.

 

 

 

Korekcja w wodzie:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opis_zabiegu01.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Prawidłowe żebra                                                                       nieprawidłowe żebra

Zgłoś jeśli naruszono regulamin