fondue.doc

(51 KB) Pobierz

Przede wszystkim do zrobienia fondue(nie founde) uzywa sie specjalnych kamiennych garnkow(w metalowym lub na teflonie spali sie na 100%).Potrzebny jest tez specjalny gatunek sera,nie kazdy sie do tego nadaje.Najpopularniejsze sa:Appenzeller,Emmentaler,Greyerzer,Tilsiter(pisze ci nazwy niemieckie bo nie kojarze polskich a na pudelku mam napisane).Garnek smarujesz przekrojonym czosnkiem,wrzucasz ser(na 2 osoby ok 400g),do tego pol kieliszka bialego wina,posiekany drobno czosnek(ja daje duuuzo),oczywiscie garnuszek ma w tym czasie stac na ogniu i trzeba co chwilke mieszac zeby sie nie przywarlo do dna.Gdy ser juz sie dobrze rozpusci przestawiamy na maly plomyczek i gotowe do jedzenia!Jesli lubisz pikantne zeczy to mozesz dodac pieprz i papryke ostra.I nigdy nie dodawaj oleju!..

 

1. "Founde serowe "

Składniki:

40 dkg brokułów,

1 ząbek czosnku,

20 dkg marchewki,

30 dkg pomidorków koktajlowych,

50 dkg bagietki,

20 dkg salami,

15 dkg szynki,

150 g paluszków grissini,

50 dkg sera gouda,

50 dkg sera raclette,

300 ml białego wina,

3 łyżeczki mąki ziemniaczanej,

3 łyżki śliwowicy,

sól,

biały pieprz.

 

Sposób przyrządzenia:

        Brokuły gotować 5 min. w osolonej wodzie. Marchew obrać, pokroić. Bagietki pokroić na kromki. Salami, szynkę, grissini, warzywa i bagietkę przełożyć do miseczek. Czosnkiem natrzeć rondel do founde, wlać wino, podgrzać. Dodać sery, podgrzewać aż się roztopią. Mąkę wymieszać ze śliwowicą, przełożyć do sera, przyprawić.

2. founde z sera

Składniki :

60 dkg sera

400 ml białego wina

50 ml kirszu (rodzaj wiśniówki)

bułka pszenna

gałka muszkatałowa

pieprz

Sery:

cheddar

ementaler

gruyere

comte.

Sposób przygotowania:

 

Rodzaje sera mieszamy proporcjonalnie, najlepiej łagodny i nieco ostrzejszy w smaku. W kociołku do founde lub garnku o grubym dnie rozgrzać wino i wsypywać stopniowo starty ser, ciągle mieszając, aż się roztopi. Przyprawić pieprzem. Bułkę pokroić w grubą kostkę. Founde podawać w tym samym naczyniu, stawiając je na podgrzewaczu. Można też użyć innego sera z porostem (camembert) lub przerostem (rokpol) pleśni i dodać sok z cytryny. Dobrze komponuje się odrobina ziół prowansalskich. Do founde podaje się białe wino, ten sam gatunek co siedzi w środku

 

3.              Fondue serowe

              Tradycyjny szwajcarski przysmak w nieco lżejszej formie.

 

czas:               15 minut

ilosc porcji:               4

 

skladniki:               350 g startego sera ementalera

250 g śmietany

250 g jogurtu naturalnego

4 żółtka

1 ząbek czosnku

kieliszek wódki z wiśni

1 łyżka masła

sól, pieprz

 

przyrzadzanie:               W dużym rondlu rozgrzać łyżkę masła. Wrzucić przeciśnięty przez praskę czosnek i chwile smażyć. Dodać starty na tarce ser ementaler i śmietanę. Żółtka rozmącić z wiśniówką i dodać do sera. Masę doprowadzić do wrzenia i przez chwilę gotować na wolnym ogniu wciąż mieszając, aby ser się roztopił. Zdjąć z ognia, dodać jogurt naturalny, doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem. Podawać w specjalnym zestawie do fondue lub na podgrzewaczu ze świecą. Do fondue doskonale pasują: pokrajana w kawałki bagietka, pieczone ziemniaki, pomidorki koktajlowe czy kawałki czerwonej papryki.

4. Pomidorowe founde

[D0136]

 

 

 

 

 

cebula

łyżka masła

400 ml przecieru ze świeżych pomidorów

60 dag startego żółtego sera

20 dag pomidorów czereśniowych

łyżka mąki kukurydzianej

sól, pieprz

 

Posiekać cebulę, zeszklić na maśle, dodać przecier z  pomidorów, gotować na małym ogniu kilka minut. Wrzucić starty ser, wymieszać, zostawić na ogniu. M?kę rozprowadzić wod?, wlać do pomidorów i sera, wymieszać. Na koniec dodać pomidory, przyprawić. Podawać z bagietką.

 

 

Fondue

 

Szwajcaria słynie z Alp, błękitnego Lemanu, banków, neutralności i.. founde Jest to najsłynniejsza potrawa z sera /roztopionego nad łagodnym, płomieniem sprytusowym/, jakby stworzona na wspaniałe wieczory w gronie najbliższych przyjaciół. Jest to zarazem, jak zauważył jeden z pisarzy kulinarnych, chyba jedyna potrawa, którą w cywilizowanym świecie jada się dosłownie ze wspólnej misy. Na stole ustawia się palnik spirytusowy, nad nim, na stole, naczynie ogniotrwałe. Do naczynia wkłada się drobno pokrojony ser i inne zalecane przez przepis dodatki. Obok ustawia się kosźyczek z pokrojoną w kostki bułką. Każdy z biesiadników nadziewa na widelec /widelce przeźnaczone do fondue, są dłuższe od źwykłych/ kawałecźek bułki i zanurza ją w gorącym kremie serowym. Do founde podaje się, jest to regułą, białe wytrawne wino. Zagubienie kostki bułki w naczyniu founde wywołuje zawsze ogólną wesołość i uważane jest w Szwajcarii za "punkt karny", który kosztuje butelkę wina. Founde nie należy do potraw najlżejszych. Znawcy zalecają podawanie na zakończenie "founde-party" czarnej kawy i ewentualnie kieliszka kirszu /lub koniaku/. Wśród wielkiej liczby wariantów founde największą sławą cieszy się fondue neuchateloise. Interesującą odmianą fondue /francuską/ jest foundue bourguignonne. Zamiast kostuk bułki na widelec nadziewa się kawałeczek surowej polędwicy wołowej i zanurza ją w naczyniu z wrzącą oliwą. Do tego mięsnego fondue podaje się różne ostre sosy, korniszony, pikle itp. jako napój zaś czerwone wytrwane wino.

 

Potrawę przyrządza się w Szwajcarii w wielu wersjach. Podstawą jest ser, białe wino i kirsz /rodzaj wiśniówki/ oraz odpowiednie przyprawy. W roztopionym serze macza się pokrojoną kostkę i nadziany na długie widelce chleb lub chrupkie grzanki. Do przyrządzenia fondue niezbędne jest żaroodporne naczynie, które stawiamy na kratce nad płonącym ogniem. Roztopiony ser musi być stale gorący. Tajemnica wybornego smaku fondue leży właśnie w serze. Należy również pamiętać o łączeniu sera o intensywnym smaku /np. morski/ z łagodniejszym /np. gauda/. Zestawy do fondue są dostępne w Polsce. Trzeba pamiętać, aby naczynie do fondue natrzeć przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. Płynną masę serową możemy posypać posiekaną dymką. Do tego pieczywo i dodatki: marynowane cebulki, dynia na słodko-kwaśno, korniszony, oliwki, pomidory.

 

Przede wszystkim musisz miec specjalna "maszynerie" - mozna dostac w hipermarketach. Jest to garnek na postumencie, pod nim pali sie lampka spirytusowa. Obok sa uchwyty na dlugie widelce. Zolty ser kroisz na kawalki i rozpuszczasz w tym garnku na kuchni - w Szwajcarii sa kuchnie elektryczne, a nie gazowe, wiec sie nie przypalalo), przez caly czas mieszasz. Moja szwajcarska rodzina twierdzi ze ser musi byc jakis specjalny, ale nie wiem czy to prawda. Jak jest plynne, dolewasz bialego wina, zapalasz ogienek i niesiesz gosciom. Wczesniej musisz jeszcze pokroic chleb i juz ugotowane czy tez uduszone mieso na male kawalki. Podajesz je w malych miseczkach, tak ze goscie nabijaja je na te dlugie widelce, maczaja w serze, okrecaja i jedza. Pije sie do tego wino - ten sam gatunek co siedzi w srodku. Szwajcarzy maja swietne wlasne wina z kantonow Valais i Vaud.

 

Ja znam nieco inną metodę, wielokrotnie wypróbowywaną. Najpierw zaczynamy od wysmarowania garnka przeciętym sporym ząbkiem czosnku. Potem wlewamy białe wytrawne wino, podgrzewamy. Do tego podgrzanego wina wrzucamy partiami utarty żółty ser. Ciągle mieszamy. Kiedy już cały ser się rozpuści, dodajemy odrobinę mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w winie. Mieszamy. Gdy masa stanie się już jednolita, dodajemy odrobinę startej gałki muszkatołowej. Ja wrzucam czasem szczyptę ziół prowansalskich, dobrze pasuje. Do niektórych rodzajów fondue dodaje się też kirschu - ja nie dodaję.

Nie musi być to jakiś specjalny rodzaj sera, ale dobrze jest np. nie robić fondue z samego ementalera, bo wyjdzie mdłe. Gouda natomiast za nic nie da się roztopić na gładką masę. Typowe mieszanki to np. gruyere, ementaler, comte w równych proporcjach, albo zamiast ementalera leerdammer, albo zamiast comte abondance, itd. Można dorzucić nieco appenzelera, ale z tym ostrożnie, ma on bardzo ostry smak. Myślę, że sery te powinny być dostępne w Polsce, a jeśli nie, to sądzę, że i z polskich serów się fondue też uda.

 

Ja znam 3 rodzaje fondue:

Fondue fromage czyli serowe. Miesza sie pokrojony w kostki ser gruyere i jakis inny lagodniejszy, smietane (niewiele), biale wino, galke muszkatolowa i kieliszeczek kirschu czyli wisniowki. Podaje sie to w specjalnym naczyniu stojacym nad spirytusowym palnikiem, ktorego plomien mozna regulowac speciajna czapeczka z otworami. Do tego podajemy bulke paryska pokrojona w kostke. Nalezy kostke chleba nalozyc na specjalny dlugi widelec i 3 razy zamieszac. Komu chleb wpadnie do garnka (spadnie z widelca) ten stawia nastepna butelke bialego wina. Chocby nie wiem, jak sie staral, ser na dnie garnka troche sie przypiecze - to najpyszniejsza czesc fondue!

Fondue bourguignonne czyli burgundzkie. Miesne. W tymze specjalnym garnku rozgrzewamy olej. Poledwice wolowa kroimy na kostki i smazymy w oleju. Nalezy podac co najmniej 3 rozne sosy np tatarski, barbecue, i curry, musztarde itp. najwieksza uciecha to te sosy, im wiecej tym weselej. Do takiego fondue daje sie specjalne talerze z przegrodkami, wlasnie na te sosy. Do tego bulka paryska i czerwone wino.

Fondue chinoise czyli fondue chinskie. kawal poledwicy nalezy zamrozic na kosc. Kroic ostrym nozem na cieniutkie plateczki. Zamrozona latwiej tak pokroic, jak mieszkalam w Szwajcarii, to mozna bylo tak pokrojone mieso po prostu zamowic u rzeznika. Na stol stawia sie: garnek do fondue z wrzacym rosolem (z kostek), miseczke z rozbitym jajkiem, i miske ryzu. Plasterki miesa zwija sie w rolke, nabija na widelec, macza w jajku i gotuje w rosole. Na koncu je sie ten rosol z ryzem. Moze mozna podac sake?

Jest tez fondue deserowe, gdzie w garnku rozpuszcza sie czekolade i macza sie w niej rozne owoce pokrojone na male kawalki, np przepolowione truskawki czy czastki pomaranczy.

Klasyczny garnek do fondue to garnek zeliwny, ciezki, na podstawce na ktorej stoi ten palnik. Otwor w garnku ma ksztalt gwiazdy o szesciu ramionach, zeby mozna bylo wygodnie oprzec specjalny dlugi widelec, gdy sie np smazy to mieso w oleju. Ale widzialam i fondue podawane w plaskim garnku z kamionki.

 

Do fondue potrzebny jest komplet przyborow ,ktore byly produkowane i w Polsce:

1-efektowny rondel [metalowy lub ceramiczny,ogniotrwaly]

2-stojak na ktorym sie ten rondel stawia

3-palnik spirytusowy

4-dlugie widelce{najlepsze z drewniana raczka]

a do tego deska drewniana na ktorej kroi sie chleb

kieliszki lub szklaneczki do wina

 

 

Do fondue: ementaler, gruyere.

 

Fondue z czterech serow

 

150 g ementalera, 150 g bel paese, 150 g goudy, 150 g roqueforta

1/4 l bialego wina

75 g creme fraiche (lub swiezej gestej smietany)

sok z jednej pomaranczy

2 lyzki skrobii spozywczej (zagestnika kulinarnego)

2 lyzki siekanego szczypiorku

2 lyzki natki

pieprz, szcypta galki muszkatlowej i cukru

2 lyzki koniaku

 

Ementaler zetrzec na drobnej tarce, a bel paese, goude i roqueforta pokroic w drobna kostke. Do garnka do fondue wlac biale wino, dodac creme fraiche i calosc zagrzac (na kuchence). Wlozyc ser i stale mieszajac stopic go na niewielkim plomieniu.

Skrobie rozmieszac z sokiem pomaranczowym i zagescic nia sos serowy. Domieszac ziola, doprawic pieprzem, galka i cukrem. Na koniec zaromatyzowac sos koniakiem.

 

Mozna podawac z kielbaskami i ogonami krabow, mnie jako wegetariance bardzo smakuje to fondue z kawalkami bagietki, ziemniakami w mudurkach, swieza papryka i marynatami (ogorki, pikle).

5

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin