SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Temat zajęcia: Wywoływanie głoski „SZ”
Prowadzący:
Data: 22.02.2010
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 152, ul. Powstańców Wielkopolskich 4
Cele zajęcia:
· Wywołanie głoski „SZ”
· Doskonalenie sprawności mięśni biorących udział w procesie artykulacji
· Usprawnienie mowy dziecka poprzez stymulację działań, tj. ćwiczeń: słuchu, oddechowych, narządów artykulacyjnych
· Ulepszanie kinestezji artykulacyjnej.
Formy pracy:
· Indywidualna
Metody pracy:
· Praca ćwiczeniowa
Pomoce:
· Karty z obrazkami z głoską „SZ”
· Świeczka
· Zapałki
· Papierowa kula
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie się z dzieckiem.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć: Dzisiaj poćwiczymy sobie Twoją buzię i język tak, aby pojawiła się u Ciebie głoska „SZ”.
3. Etap przygotowawczy:
a. „Ostrzenie” czubka języka o górne siekacze
b. „Malowanie podniebienia”à cofanie języka w głąb jamy ustnej, od górnych zębów
c. „Klaskanie językiem”à naśladowanie odgłosu konia uderzającego kopytami o bruk
d. Posyłanie całusków”à cmokanie ustami
e. „Ryjek”à układanie warg w kształcie ryjka, a następnie ich rozsuwanie do uśmiechu
f. „Karetka”à naprzemienne wymawianie głoski „u” (wargi wysunięte do przodu) oraz głoski „e” (wargi szeroko rozchylone)
g. „Tańczący płomyczek” à dmuchanie na płomień świecy, tak by wyginać go pod wpływem dmuchania
h. Chuchanie na ręce
i. Zabawa „Papierowa kula”:
a)logopeda wypowiada naprzemiennie „s” i „sz” , gdy dziecko usłyszy „sz” szeleści papierowa kulą,
b)nauczyciel wypowiada naprzemiennie sylaby z „s” i z „sz”( sa, sza, so, szo, se, sze, ) gdy dziecko usłyszy sylabę z „sz” szeleści papierowa kulą,
c)nauczyciel wymawia wyrazy z głoską „s” lub „sz”. Dziecko szeleści papierową kulą, gdy słyszy wyraz z głoską „sz”.
Przykłady wyrazów:
sanki, sowa, szklanka, szyja, sukienka, samolot, kasztan, kosz, mysz, stół, sosna, szkoła.
4. Właściwa praca logopedycznaà WYWOŁYWANIE GŁOSKI
Ø Długie wymawianie głoski „s” przy jednoczesnym podnoszeniu czubka języka do dziąseł
Ø Przedłużone wymawianie głoski „cz”
Ø Terapeuta mówi: „Podnieś czubek języka do dziąseł, zbliż zęby, wysuń wargi i dmuchaj przez zęby.”
Ø Uczulanie miejsc artykulacyjnych szpatułką, zimną łyżeczką
Ø Terapeuta szpatułką unosi język dziecka do góry, dziecko dmucha w linii środkowej, a terapeuta przyciska policzki do zębów.
5. Utrwalanie wywołanego dźwięku
1) SYLABY
n NAGŁOS: sza, szo, szu, sze, szy, szą, szę
n ŚRÓDGŁOS: asza, oszo, uszu, esze, yszy, iszy
n WYGŁOS: asz, osz, usz, esz, ysz, isz
2) WYRAZY
I. NAGŁOS à wymawiamy „SZ” w wyrazach początkowo dzieląc je na sylaby i wydłużając lekko „sz”; potem staramy się mówić normalnie:
· Szopa, szuflada, szufelka, szafa, szalik, szatnia, szachy, szabla, szelki, szyba, szynka, szyna
II. ŚRÓDGŁOS: koszula, wieszak, muszelka, ptaszek, leniuszek, naszyjnik
III. WYGŁOS: afisz, kosz, kapelusz, Łukasz, grosz, gulasz
3) POŁĄCZENIA DWUWYRAZOWE
n Szkolna szatnia
n Szara myszka
n Szkodliwy proszek
n Szklany klosz
n Pluszowy kapelusz
n Fałszywy grosz
n Blaszana puszka
n Szpitalne nosze
n Puszysty szalik
n Koszyk szpinaku
n Oszroniona szyba
n Bursztynowa broszka
n Pszenna kasza
n Obszerne mieszkanie
4) ZDANIA
· Pod szafą były myszy.
· W szatni wiszą wieszaki.
· Tata wszedł do mieszkania w brudnych kaloszach.
· Leszek ma w kieszeni kasztany i szyszki.
· Mateusz nie poszedł do szkoły, bo kaszle.
5) TEKST
Szajka myszy na paluszkach,
Szuka groszku po garnuszkach.
W szafie kaszę pałaszuje,
I okruszków poszukuje!
Szymek przerwał myszkowanie,
Poszedł, kupił kota na nie.
6. Podziękowanie dziecku za udział w zajęciach. Wręczenie obrazków do pokolorowania.
barabell