Konspekt zajęcia dla dzieci 6.doc

(28 KB) Pobierz

Konspekt zajęcia dla dzieci 6-letnich
„Prawa dziecka”
Opracowała: E.Szkudlarek

Temat: Zapoznanie dzieci z prawami dziecka.

Cel główny:
-przybliżenie dzieciom praw zawartych w Konwencji Praw Dziecka,

Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna swoje prawa,
-potrafi wyjaśnić ich znaczenie,
-potrafi wyrazić w formie plastycznej swoje prawa- „Słońce praw w Bajeczce ”,
-poznaje swoje obowiązki,
-wie do kogo może mieć zaufanie,
-samodzielnie tworzy „Drzewko zaufania”

Przebieg zajęcia:

1.Zabawa „Witam”
-dz. dobierają się w pary i tańczą,
-podczas przerwy w muzyce zmieniają partnerów i witają się z nimi np.”Witam Cię Zosiu”
2. Wysłuchanie wiersza pt.”Prawa dziecka”M.Brykczyński
Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa, chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta - Spróbujcie dobrze zapamiętać!

Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dziecka na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej jak umiecie.
Prezentacja multimedialna wiersza

3.Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wiersza i obejrzanych ilustracji:
4.Odczytanie przez dziecko zdolne praw dziecka z podręcznika dla sześciolatków
Dzieci mają prawo do :
-miłości i szacunku,
-prywatności,
-radości,
-niewiedzy,
-niepowodzenia i łez,
-zabawy i nauki,
-wyrażania własnych myśli i uczuć,
-przeciwstawiania się złu.
5.Omówienie i wyjaśnienie , co oznaczają te prawa:
-swobodne wypowiedzi dzieci,
-zachęcanie do podjęcia dyskusji,
-wyjaśnienie niezrozumiałych treści.
6.Zabawa w malowanie „Słońca praw w „Bajeczce”
-kształt koła z 8 pustymi prostokątami ,w których dzieci namalują poszczególne prawa, tak powstanie „Słońce praw dziecka”.
7.”Szalkowa waga praw i obowiązków dziecka”
-uświadomienie dzieciom ,że istnieje równowaga między prawami i obowiązkami,
- układanie na wadze szalkowej serduszek z prawami na jednej szali i serduszek z obowiązkami na drugiej szali,
-dz. obserwują, że prawa i obowiązki równoważą szalki wagi.
8.”Drzewko zaufania”
-dz.otrzymują narysowane drzewka i na gałązkach wklejają imiona osób , do których mają zaufanie, którym mogą powierzyć wszelkie sprawy (mama, tata, pani w przedszkolu).

9.Zabawa”Dziękuję”
-dz.tańczą w parach , podczas przerwy zmieniają partnera i wzajemnie dziękują sobie:
„Zosiu, dziękuję Ci za wspólnie spędzony czas”
Opracowała:
Elżbieta Szkudlarek
Niech się wreszcie każdy dowie,
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek
Tyle, że jeszcze mały
Dlatego ludzie uczeni
Którym za to należą się brawa
Chcąc wielu dzieci los odmienić
Spisali dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
spróbujcie dobrze zapamiętać
• Nikt mnie siłą nie ma prawa
Zmuszać do niczego,
A szczególnie do robienia
Czegoś niedobrego.
• Mogę uczyć się wszystkiego,
Co mnie zaciekawi.
I mam prawo sam wybierać
Z kim się będę bawił.
• Nikt nie może mnie poniżać,
Krzywdzić, bić, wyzywać.
I dlatego mogę zawsze
Na ratunek wzywać.
• Jeśli mama albo tata
Już nie mieszka z nami
Nikt nie może mi zabronić
Spotkać ich czasami.
• Nikt nie może moich listów
Czytać bez pytania.
Mam też prawo do tajemnic
I własnego zdania.
• Mogę żądać, żeby każdy
Uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych,
To jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej jak umiecie

Zgłoś jeśli naruszono regulamin