co to jest reportaz.doc

(27 KB) Pobierz
Konspekt zajęć koła kulturalno – literackiego dla uczniów klasy III gimnazjum

Temat: Reportaż jako forma wypowiedzi dziennikarskiej

 

Cele zajęć:

- przygotowanie uczniów do samodzielnego pisania reportażu i wzięcia udziału w konkursie  na reportaż z życia szkoły,

- zdobywanie i doskonalenie wiedzy na temat publicystycznych form wypowiedzi.

 

Metody pracy:

- dyskusja kierowana,

- samodzielna praca z programem multimedialnym,

- praca z tekstem,

- burza mózgów.

 

Środki dydaktyczne:

- program multimedialny eduROM G3 Język polski,

- prasa codzienna, np. „Gazeta Wyborcza”, tygodniki, np. „Wprost”.

 

Przebieg zajęć:

1.      Wstęp

Nauczyciel na wstępie prezentuje propozycję wzięcia udziału w konkursie międzygimnazjalnym na reportaż z życia szkoły. Czyta regulamin, omawia go.

2.      Dyskusja

Nauczyciel wywołuje krótką dyskusję dotyczącą reportażu. Co to za rodzaj wypowiedzi, jakie cechy posiada, itp.?

3.      Gatunki dziennikarskie

Uczniowie siadają do komputerów i każdy samodzielnie przy swoim stanowisku przechodzi lekcję „Gatunki dziennikarskie: reportaż”.

4.      Przegląd prasy

Wspólnie z uczniami odszukujemy w prasie codziennej lub tygodnikach przykłady reportaży. Czytamy fragmenty kilku z nich. Ustalamy cechy dobrego reportażu.

5.      Ciekawe tematy

Wspólnie w grupie metodą burzy mózgów ustalamy, jakie tematy mogą być interesujące dla młodego dziennikarza, który ma napisać reportaż z życia szkoły.

6.      Zakończenie

Nauczyciel prosi zainteresowanych udziałem w konkursie, by do następnego spotkania zastanowili się nad problemem, jaki chcą poruszyć. Następne zajęcia poświęcone będą  tematowi: „Jak napisać ciekawy reportaż?”

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin