Angkor Thom (w tłumaczeniu: „Wielka Stolica”) był miejscem zamieszkania ok. miliona ludzi. W obrębie jego murów żył królewski dwór, duchowieństwo, wyżsi urzędnicy państwowi i biurokraci. Prosty lud mieszkał poza linią umocnień. Jedyny zachowany opis Angkor Thom pochodzi od chińskiego wysłannika Chou Ta-Kuan, który przebywał tutaj w latach 1296-1297.
Kambodża | Wejście do Angkor Thom (by C. Karras)
Mury Angkor Thom tworzą idealny kwadrat. Obok pięciu monumentalnych bram wjazdowych do miasta stoją boscy strażnicy. Po wschodniej stronie murów znajdują się dwie bramy, na pozostałych – po jednej.
Przed linią murów ciągnie się szeroka fosa, przez którą prowadzą do miasta masywne groble. Są one z każdej strony otoczone przez 54 posągi bóstw, które wyglądają jak wielcy, budzący grozę wojownicy.
Wszystkie bramy są jednakowe. Balustrady grobli wykute w kamieniu przedstawiają dziewięciogłowego węża. Posągi 54 bóstw trzymają węża swoimi rękami, jakby chciały powstrzymać go od ucieczki. Nad każdą bramą zgrupowano pięć gigantycznych głów Buddy, z których cztery patrzą w cztery strony świata, a piąta – lśniąca od złota – zajmuje pozycję centralną. Z każdej strony bramy stoją kamienne słonie.
Spacerując wśród ruin Angkor Thom można dokonać przeglądu architektury i życia Khmerów w tamtych czasach.
Kambodża | Brama Południowa (by C. Karras)
W centrum miasta wznosi się słynna Złota Świątynia – Bayon. Za murami Angkor Thom, poza główną świątynią, znajduje się jeszcze wiele ciekawych zabytków, które są położone na tyle blisko siebie, że można zwiedzać je na piechotę:
· BaphuonBudowla ta została ukończona w 1060 r. i stanowiła centrum stolicy Udayadityavarmana II. To niezwykłej wielkości wzgórze świątynne uległo jednak zniszczeniu, ponieważ techniczne możliwości ówczesnych Khmerów czasami nie nadążały za wymaganiami architektury monumentalnej. Ciężar galerii i narożnych wież na tarasach Baphuon okazał się za duży.
Kambodża | Baphuon (by C. Karras)
· Taras Trędowatego KrólaNazwa wywodzi się od znajdującego się tutaj posągu, który prawdopodobnie przedstawia króla Yasovarmana I (899-910), który założył pierwsze miasto w Angkor. Władca ten chorował prawdopodobnie na trąd i w ludowych przekazach nazywany jest „trędowatym królem”. Inna wersja głosi, że statua nie przedstawia żadnego króla, tylko Yama – hinduskiego boga śmierci.Taras ten służył jako miejsce kremacji zwłok członków królewskie rodziny. Monument ma 25 m długości i można z niego dostrzec sześciometrowe figury bogów, węży-Naga i zwierząt morskich.
Kambodża | Taras Trędowatego Króla (by C. Karras)
· Taras SłoniJest to budowla z widokiem na Plac Królewski, który Jayavarman VII kazał zbudować jako miejsce parad i ceremonii. Plac ma ponad 300 m długości. Na wysokim na cztery metry murze stoi długi szereg realistycznie wykonanych posągów słoni.
Kambodża | Taras Słoni (by C. Karras)
· PhimeanakasŚwiątynia stojąca na piramidzie z laterytu, zwieńczona jedną jedyną wieżą - prasat. Nie jest jasne, który król kazał wznieść tę budowlę. Według, wspomnianego już chińskiego wysłannika Chou Ta-Kuan, była to świątynia ze złota. W rzeczywistości wyłożona złotem była tylko jej kopuła.
Kambodża | Phimeanakas (by C. Karras)
· Preah PalilayBuddyjska świątynia zbudowana prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku.
· Preah PithuKompleks ruin pięciu światyń położony na północ od Bayonu i na wschód od Preah Palilay. Cztery świątynie były hinduistyczne, jedna - której budowy prawdopodobnie nie ukończono - buddyjska. Choć budowle znajdują się w ruinie, wciąż można odnaleźć pośród nich imponujące płaskorzeźby. Nadszarpnięte zębem czasu kamienne mury znajdują się ponadto w przepięknym otoczeniu.
Kambodża | Wieże Prasat Suor Prat (by C. Karras)
· Co do przeznaczenia dwunastu wież Prasat Suor Prat (położonych na południe od Preah Pithu) istnieje wiele teorii. Według przekazów ludowych, na rozpiętych między wieżami linach chodzili akrobaci. Wieże są skierowane na Plac Królewski i mogły służyć dworskim urzędnikom i ambasadorom, jako trybuny do oglądania królewskich parad.
wg C. Karras
Roza1956