Anatomia_człowieka_żywego(1).doc

(1404 KB) Pobierz
Wyróżnia się dwa klasyczne podejścia do anatomii: systematyczne i topograficzne

Wyróżnia się dwa klasyczne podejścia do anatomii: systematyczne i topograficzne.

Anatomia systematyczna opisuje budowę poszczególnych układów, jakie nauka ta wydziela z całego ustroju, a w które łączą się narządy.
Anatomia topograficzna zajmuje się budową części ciała, szczególny nacisk kładąc na wzajemne stosunki tworzących je struktur.

Budową ciała ludzkiego zajmuje się również anatomia kliniczna dając niezbędną podstawę praktycznym naukom medycznym a także anatomia powierzchni ciała służąca zarówno klinicystom jak i artystom. Z anatomii czynnościowej narodziła się fizjologia.

Struktury kostne
dostępne badaniu wzrokiem i dotykiem 

Kościec osiowy (skeleton axiale)

Czaszka (cranium)

Według kryterium rozwojowego i czynnościowego wyróżnia się mózgoczaszkę (neurocranium) i trzewioczaszkę (viscerocranium). Zobacz też podział kości czaszki.

 

Neurocranium

Poprzez skórę, tkankę podskórną i cienki mięsień naczaszny (musculus epicranius) zbadać można zewnętrzną powierzchnię kości tworzących sklepienie czaszki (calvaria).

Kość czołowa (os frontale)

Kość czołowa

[od przodu]

 

 

Kość czołowa

[od przodu i z boku]

 

Od przodu sklepienie czaszki tworzy łuska czołowa (squama frontalis)[1]. Wyczuwalny jest cały brzeg nadoczodołowy (margo supraorbitalis)[2]. W jego końcu przyśrodkowym znajduje się wcięcie czołowe (incisura frontalis)[3] i nieco bocznie od niego wcięcie nadoczodołowe (incisura supraorbitalis)[4]. Niekiedy zamiast wcięcia czołowego lub nadoczodołowego może występować otwór, odpowiednio czołowy lub nadoczodołowy (foramen frontale, foramen supraorbitale), bądź też otwory te mogą być połączone - w tych przypadkach struktury te nie są wyczuwalne. Podłużne uwypuklenie powyżej brzegu nadoczodołowego nosi nazwę łuku brwiowego (arcus supercialiaris)[5]. Pomiędzy prawym i lewym łukiem znajduje się gładzizna (glabella)[6].

U dzieci i rzadko u dorosłych kość czołowa podzielona jest w płaszczyźnie pośrodkowej szwem czołowym (sutura metopica; sutura frontalis persistens)[7]. Ku bokowi znajduje się po obu stronach guz czołowy (tuber frontale)[8].

Górny boczny kąt wejścia oczodołowego utworzony jest przez wyrostek jarzmowy kości czołowej (processus zygomaticus)[9]. Jego boczny brzeg przechodzi ku górze i ku tyłowi, na powierzchni łuski czołowej w kresę skroniową (linea temporalis)[10]. Znajdująca się poniżej powierzchnia skroniowa (facies temporalis)[11] współtworząca dół skroniowy (fossa temporalis) wypełniona jest przez mięsień skroniowy.

Łuska czołowa kończy się z tyłu brzegiem ciemieniowym, który wyczuwa się w szwie wieńcowym (sutura coronalis).

Kość ciemieniowa (os parietale)

Sklepienie czaszki

[od góry]

 

W połowie leżącego prawie w płaszczyźnie czołowej szwu wieńcowego (sutura coronalis)[1] łączy się z nim biegnący prostopadle szew strzałkowy (sutura sagittalis)[2]. Punkt ten nosi nazwę łbisko (bregma)[3]. U noworodka znajduje się w tym miejscu ciemiączko przednie (fonticulus anterior). Szew wieńcowy łączy brzeg ciemieniowy (margo parietalis)[4] kości czołowej z brzegiem czołowym (margo frontalis)[5] kości ciemieniowych.

Obie kości ciemieniowe łączą się brzegiem strzałkowym w szwie strzałkowym. Na jego przebiegu znajduje się najwyżej położony punkt sklepienia czaszki czyli szczyt (vertex)[6]. Powierzchnia kości ciemieniowej uwypukla się tworząc guz ciemieniowy (tuber parietale)[7]. Poniżej znajduje się przedłużenie kresy skroniowej kości czołowej w postaci kresy skroniowej górnej i dolnej (linea temporalis superior et inferior)[8]. Brzeg łuskowy (margo squamosus) kości ciemieniowej łączy się z przodu ze skrzydłem większym kości klinowej szwem klinowociemieniowym w miejscu zwanym skrzydlak (pterion), schowanym pod mięśniem skroniowym. Z tyłu kość ciemieniowa łączy się z łuską kości skronioweji szwem łuskowym (sutura squamosa) i dalej z wyrostkiem sutkowym kości skroniowej szwem ciemieniowosutkowym (sutura parietomastoidea).

Ku tyłowi kości ciemieniowe łączą się brzegiem potylicznym (margo occipitalis) z kością potyliczną w szwie węgłowym (sutura lambdoidea)[9]. Punkt zetknięcia się szwu strzałkowego z kątem szwu węgłowego nazywa się trójniak (lambda)[10]. W tym miejscu u noworodka występuje ciemiączko tylne (fonticulus posterior).

Kość potyliczna (os occipitale)

Kość potyliczna

[skośnie z boku i z tyłu]

 

W kości potylicznej bezpośredniemu badaniu dostępna jest jedynie część łuski potylicznej (squama occipitalis)[1]. W płaszczyźnie pośrodkowej można wymacać guzowatość potyliczną zewnętrzną (tuberositas occipitalis externa)[2] i rozchodzącą się ku bokom od niej kresę karkową górną (linea nuchalis superior)[3]. Brzeg węgłowy (margo lambdoideus)[4] tworzy szew węgłowy (sutura lambdoidea) z kośćmi ciemieniowymi, zaś brzeg sutkowy (margo mastoideus)[5] tworzy szew potyliczno sutkowy (sutura occipitomastoidea) z wyrostkiem sutkowym kości skroniowej.

Kość skroniowa (os temporale)

Kość skroniowa

[skośnie z boku i z tyłu]

 

Ku tyłowi od małżowiny usznej łatwo wyczuwa się wyrostek sutkowy (processus mastoideus)[1]. Jest on miejscem przyczepu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego (musculus sternocleidomastoideus). Powyżej wyrostka znajduje się wcięcie ciemieniowe (incisura parietalis)[2], gdzie część łuskowa kości skroniowej przechodzi w część sutkową.

Tuż za małżowiną uszną, do tyłu i do góry od otworu słuchowego zewnętrznego można u niektórych znaleźć niewielkie uwypuklenie wywołane przez kolec nadprzewodowy Henlego (spina suprameatica)[3]. Na niego rzutuje jama sutkowa (antrum mastoideum) - największa przestrzeń powietrzna pneumatycznej części sutkowej. Powyżej kolca nadprzewodowego leży dołek nadprzewodowy (foveola suprameatica)[4] - trójkąt Macewen'a - ograniczony od góry grzebieniem nadsutkowym (crista suprameatica)[5].

Do przodu od ucha zewnętrznego wyczuwa się łuk jarzmowy (arcus zygomaticus)[6] utworzony z połączenia wyrostka jarzmowego kości skroniowej (processus zygomaticus) z wyrostkiem skroniowym kości jarzmowej (processus temporalis) szwem skroniowo-jarzmowym (sutura temporozygomatica). Górny brzeg wyrostka jarzmowego przedłuża się nad otworem słuchowym zewnętrznym w grzebień nadprzewodowy, którego kontynuacją na kości ciemieniowej jest kresa skroniowa. Podążając ku tyłowi wzdłuż dolnego brzegu wyrostka jarzmowego natrafia się na guzek stawowy (tuberculum articulare)[7] ograniczający od przodu staw skroniowo-żuchwowy (articulatio temporomandibularis).

 

 

 

 

 

 

 

 

Viscerocranium

Szkielet trzewioczaszki osłania między innymi oko, początkowy odcinek dróg oddechowych i układu pokarmowego. Kształt i wielkość kości trzewioczaszki w znacznym stopniu jest związany z wyglądem twarzy.

Kość nosowa (os nasale)

Kości nosowe

[od przodu]

 

Dwie kości nosowe połączone są w linii pośrodkowej szwem międzynosowym (sutura internasalis)[1] Górny koniec tego szwu stykający się z kością czołową nazywa sie nosacz (nasion)[2]. U góry kości nosowe łączą się z częścią nosową kości czołowej szwem czołowo-nosowym (sutura frontonasalis)[3] a z boków z wyrostkiem czołowym kości szczękowych szwem nosowo-szczękowym (sutura nasomaxillaris)[4]. Dolny brzeg kości nosowych ogranicza kostne wejście do jamy nosowej - otwór gruszkowaty (apertura piriformis)[5]. Brzeg ten łączy się z wyrostkiem bocznym chrząstki przegrody nosa (processus lateralis cartilaginis septi nasi). Kości nosowe i łącząca się z nimi część chrząstki przegrody nosa tworzą grzbiet nosa (dorsum nasi).

Szczęka (maxilla)

Szczęka lewa

[od przodu]

 

Podniebienie twarde

[od przodu i z dołu]

 

Prawa i lewa szczęka łączą się w linii pośrodkowej szwem międzyszczękowym (sutura intermaxillaris)[1] wyczuwalnym pomiędzy nasadą przegrody nosa a dziąsłami górnych pierwszych siekaczy. Na górnym końcu szwu trzony szczęk tworzą kolec nosowy przedni (spina nasalis anterior)[2] w punkcie zwanym nasospinale. Ku bokom od niego wyczuwa się wcięcie nosowe szczęk (incisura nasalis)[3] ograniczające od dołu otwór gruszkowaty. Ku górze wzdłuż granic otworu gruszkowatego znajduje się wyrostek czołowy szczęki (processus frontalis)[4] łączący się przyśrodkowo z kością nosową szwem nosowo-szczękowym (sutura nasomaxillaris)[5] i u góry z kością czołową szwem czołowo-szczękowym (sutura frontomaxillaris)[6]. Wyrostek czołowy współtworzy też brzeg przyśrodkowy oczodołu. Poniżej brzegu podoczodołowego (margo infraorbitalis)[7] na linii Hyrtla znajduje się otwór podoczodołowy (foramen infraorbitale)[8]. Jeszcze nieco niżej wyczuwa się niewielkie zagłębienie na w rzucie górnego kła - dół nadkłowy (fossa canina)[9]. Z boku wyrostek jarzmowy szczęki łączy się z kością jarzmową szwem jarzmowo-szczękowym (sutura zygomaticomaxillaris)[10].

Przez wargę górną albo z przedsionka jamy ustnej wyczuwa się wyrostek zębodołowy szczęki (processus alveolaris), a na nim łęki zębodołowe (iuga alveolaria)[11] - łukowate uwypuklenia odpowiadające zębodołom (alveoli dentales) siekaczy, kła i zębów przedtrzonowych. Na wysokości pierwszego zęba trzonowego wyczuć można grzebień jarzmowo-zębodołowy (crista zygomaticoalveolaris)[12] wzmacniający silnie spneumatyzowany trzon szczęki (zatoka szczękowa).

Podniebienie twarde (palatum durum) w jamie ustnej utworzone jest przez wyrostki podniebienne szczęk (processus palatini)[13] zrośnięte szwem podniebiennym pośrodkowym (sutura palatina mediana)[14] i połączone z tyłu z blaszkami poziomymi kości podniebiennych. Na nierównej powierzchni dolnej wyrostków podniebiennych można czasem z tyłu i z boku wyczuć kolce podniebienne (spinae palatinae)[15] i bruzdy podniebienne (sulci palatini)[16].

Kość podniebienna (os palatinum)

 

 

Blaszki poziome kości podniebiennych zrośnięte szwem podniebiennym pośrodkowym tworzą tylną czwartą część podniebienia twardego[17 zob. wyżej].

Kość jarzmowa (os zygomaticum)

Kość jarzmowa

[skośnie z boku i z przodu]

 

Wyczuwa się całą powierzchnię boczną kości jarzmowej (facies lateralis ossis zygomatici)[1]. Kość jarzmowa tworzy dolny boczny kąt wejścia oczodołowego (aditus orbitalis), blisko połowę długości brzegu podoczodołowego (margo infraorbitalis)[2] a wyrostek czołowy kości jarzmowej (processus frontalis)[3] wytwarza brzeg boczny wejścia oczodołowego. Na tylnym brzegu wyrostka czołowego niekiedy znaleźć można uwypuklenie zwane guzkiem brzeżnym (tuberculum marginale)[4] Whitnall'a. Wyrostek skroniowy (processus temporalis)[5] współtworzy łuk jarzmowy.

Żuchwa (mandibula)

Trzon żuchwy

[od przodu]

 

Gałąź żuchwy

[od boku]

 

Na trzonie żuchwy w linii pośrodkowej znajduje się nieraz pozostałość spojenia żuchwy (symphysis mandibulae) w postaci bruzdy lub uwypuklenia, które u dołu rozszerza się w guzowatość bródkową (protuberantia mentalis)[1]. Z prawej i z lewej strony guzowatości bródkowej na dolnym brzegu trzonu żuchwy leży guzek bródkowy (tuberculum mentale)[2]. Wyczuwa się całą podstawę żuchwy (basis mandibulae)[3]. Na wysokości drugiego zęba przedtrzonowego w linii Hyrtla leży otwór bródkowy (foramen mentale)[4].

Przez wargę dolną lub z przedsionka jamy ustnej wyczuwa się na części zębodołowej żuchwy (pars alveolaris mandibulae) łęki zębodołowe (iuga alveolaria)[5] odpowiadające zębodołom (alveoli dentales) siekaczy i kła. Do tyłu od zębodołu ostatniego zęba trzonowego leży trójkąt zatrzonowy (trigonum retromolare)[6]. Jego bocznym ograniczeniem jest wstępująca na gałąź żuchwy kresa skośna (linea obliqua)[7] dostępna z przedsionka jamy ustnej.

Z tyłu podstawa żuchwy (basis mandibulae) przechodzi w gałąź żuchwy (ramus mandibulae)[8] tworząc kąt żuchwy (angulus mandibulae)[9]. Do leżącej w jego sąsiedztwie na powierzchni zewnętrznej guzowatości żwaczowej (tuberositas masseterica)[10] przyczepia się mięsień żwacz. Do przodu od skrawka małżowiny usznej, poniżej łuku jarzmowego wyczuwa się wyrostek dziobiasty (processus coronoideus)[11], do którego przyczepia się mięsień skroniowy. Przy ustach otwartych w tym miejscu znajduje się wcięcie żuchwy (incisura mandibulae)[12] oddzielające wyrostek dziobiasty od wyrostka kłykciowego (processus condylaris). Na końcu wyrostka kłykciowego znajduje się głowa żuchwy (caput mandibulae)[13]. Jej ruchy w stawie skroniowo-żuchwowym (articulatio temporomandibularis) wyczuwa się łatwo przez przewód słuchowy zewnętrzny.

Kość gnykowa (os hyoideum)

 

 

Pod żuchwą, powyżej krtani wyczuwa się z przodu trzon kości gnykowej (corpus ossis hyoidei). Po bokach ku górze skierowane są rogi mniejsze (cornua minora) a ku tyłowi rogi większe (cornua maiora).

Kość gnykowa nie jest połączona stawowo z resztą szkieletu ale zawieszona za pomocą więzadeł i mięśni pomiędzy czaszką a krtanią. Jest ruchoma na boki, a jej ruchy w osi pionowej obserwuje się w czasie łykania.

 

 

Części ciała człowieka

Bez wątpienia każdy organizm jest czymś więcej niż sumą części, z których jest zbudowany.
Niemniej ciało ludzkie czyli ciało człowieka (corpus humanum sive corpus hominis) dzielimy na następujące części:

§         głowa (caput)

§         szyja (collum)

§         tułów (truncus)

§         klatka piersiowa (thorax)

§         pierś (pectus)

§         brzuch (abdomen)

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin