ŚWINIA RZECZNA.docx

(18 KB) Pobierz

wrogowie

Świnie rzeczne mają wielu naturalnych wrogów. Dla dorosłych zwierząt największe zagrożenie stanowią lamparty i wielkie  węże dusiciele, które czyhają nieruchomo w lasach i atakują z drzew. Młode zwierzęta stają się łatwym łupem małych kotów  drapieżnych, lwów, hien oraz orłów. Świnia rzeczna może być zaatakowana przez afrykańską zarazę świńską, przenoszoną przez kleszcze, która dla świń domowych jest śmiertelna. Atakuje ją również mucha tsetse, która  u ludzi wywołuje śpiączkę, a u bydła domowego śmiertelną chorobę nagano. W wielu regionach ludzie próbują wytępić świnię rzeczną, aby pozbyć się niebezpieczeństwa choroby wśród bydła.

POŻYWIENIE

Świnia rzeczna jest  wszystkożerna, ale najbardziej  lubi korzenie i bulwy roślin. Nie gardzi też spadłymi owocami, różnymi grzybami, paprociami i podobnymi do korzeni pędami traw, które wyrywa z ziemi całymi kępami. Korzenie i pędy wygrzebują z ziemi ruchliwy ryjem, zakończonym sztywną, skórzastą  powierzchnią  z nozdrzami. Dwoma krótkimi kłami (są to przedłużone kły dolne) wyrywa i wyrzuca korzenie z ziemi. Świnie rzeczne powodują też wielkie szkody na  plantacjach. Wygrzebują orzeszki ziemne, niszczą korzenie kukurydzy, grochu i bobu, dlatego w regionach rolniczych uważane  są za niepożądanych gości. W jadłospisie  Świn rzecznych znajdują się też  różne owady i ich larwy oraz  małe kręgowce, na przykład płazy, jaszczurki i pisklęta. Ich smakołykiem są żuki gnojarki, które chętnie  wydobywają z nawozu słoni. Świnie  rzeczne zjadają też większe zwierzęta, a raczej padlinę. Zauważano, też potrafię zaatakować i uśmiercić małe antylopy oraz kozy i owce.

CZY WIESZ ŻE...

·       Świnia  rzeczna  była pierwotnie jednym ssakiem, który występował na kontynencie afrykańskim i na wyspie Madagaskar.

·       Świnie  rzeczne nie pożerają wszystkich roślin na jednym terenie, ale pozostawiają część,  tak że rośliny mogą nadal rosnąć.

·       Świnie rzeczne bardzo  dobrze pływają i umieją nawet nurkować, choć co 15 sekund muszą się wynurzyć i zaczerpnąć powietrza. Przy pływaniu ogonek trzymają nad wodą.

·       Świnie wykorzystują  kły do znakowania granic swego terytorium. Znaki żłobią  w korze drzew. Ocierają też  gruczoły zapachowe na głowie i szyi o pnie drzew lub o skórę innych członków stada, by umocnić w ten sposób związki w grupie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin