PLE_NIAK_JEST_KOM_RCZAKIEM.DOC

(24 KB) Pobierz
Pleśniak jest komórczakiem, inne zbudowane są z wielu komórek, a drożdże

Pleśniak jest komórczakiem, inne zbudowane są z wielu komórek, a drożdże

są jednokomórkowe. Pleśniak rozmnaża się bezpłciowo, wegetatywnie. Grzyby są heterotroficzne, albo saprofitami- roztocza, pasożyty. Grzybnia – plecha zbudowana ze strzępek. Grzybnia może być jednokomórkowa – drożdży, wielokomórkowa. Grzybnia wielokomórkowa może tworzyć owocnik w kształcie trzonu i kapelusza. Strzępki – nitkowate struktury wypełnione cytoplazmą, w której krążą organelle komórkowe. Rozmnażanie workowców- proces gametangiogami (proces przelania zawartości plemni do lęgni) rozmnażanie płciowe. Rozmnażanie podstawczaków – proces plazmogamii i kariogamii. Przedstawiciele workowców- trufle, smardz. Przedstawiciele podstawczaków: pieczarki, podgrzybki, huby, prawdziwki, muchomor. U workowców zarodnia jest workiem i zawiera 8 zarodników. U podstawczaków zarodnia jest podstawką i zawiera 4 zarodniki. W cyklu rozwojowym workowców dominuje haplofaza. Strzępki po procesie gametangiogami. W cyklu rozwojowym podstawczaków dominuje faza dikariotyczna, do zlania jąder sprzężonych dochodzi dopiero w górnej części owocnika na tzw. blaszkach na których tworzą się podstawki.

Borowik szlachetny żyje w borach iglastych, rzadziej w lasach liściastych i mieszanych. Rosną pod sosnami i świerkami. Kształt trzonu: biały, ozdobiony delikatną siateczką w kolorze kremowym. Warstwa rodzajna: biało-kremowa. Kapelusz od góry: kolor od jasno do ciemno brązowego, gładki.

Borowik szatański żyje w lasach liściastych, pod dębami i bukami, gleby wapienne. Kształt trzonu: w górnej części żółtawy, niżej karminowo-czerwony, pokryty delikatna siateczką, po naciśnięciu przebarwia się na zielono niebieski, beczkowaty u dołu. Spód kapelusza: różowo- czerwony. Kapelusz od góry: blado -szaro-zielony. Pieczarka: żyje na polach łąkach, pastwiskach oraz w ogródkach, często gromadami. Trzon: pierścień w górnej części, dolna część trzonu prosta. Spód kapelusza: u młodych blado-różowy, u starszych czekoladowo-brązowy. Kapelusz: biały w starszym wieku brązowy, skórka od brzegu da się zciągnąć. Muchomor żyje w lasach liściastych, tworzy mikoryzę z dębami, bukami, brzozą i sosną. Trzon: kulista podstawa, pierścień w górnej części trzonu. Spód kapelusza: białe blaszki, u starszych delikatny zielony nalot. Kapelusz: szarozielony, brunatnozielony, żółtozielony, wyblakły, pokryty ciemniejszymi, przylegajacymi włoskami. 

Grzyby chronione: smardz pospolity, mitrówka półwolna, smardzówka czeska, szmaciak gałęzisty, sopolówka jodłowa, flagowiec olbrzymi, sromotnik bezwstydny, sromotnik fiołkowy, purchawica olbrzymia, okratek czerwony, podgrzybek pasożytniczy, szyszkowiec łuskowaty, granicznik płócnik, brodaczka zwyczajna. Znaczenie grzybów w przyrodzie: saprofityczne grzyby są destruentami – rozkładają martwą materię organiczną na związki proste i przyczyniają się w ten sposób do jej obiegu w biosferze. Są więc ważnym ogniwem łańcuchów pokarmowych. Mineralizując (rozkładając) materię organiczną przyczyniają się do wytwarzania w glebie próchnicy i wzbogacenia jej w proste związki mineralne. Grzyby pasożytnicze regulują liczebność. Znaczenie grzybów dla ludzi:

Dostarczają człowiekowi pożywienie nie tylko pośrednio, ale przede wszystkim uczestniczą w jego produkcji. Grzyby służą do wyrobu pieczywa – drożdże, serów, do wyrobu leków.      

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin