Hałas - Super artykuł.doc

(141 KB) Pobierz

 

Opracowanie oparte o informacjach zawartych m.in. w Foniatria kliniczna pod red. prof. A. Pruszewicza - PZWL 1992)

·         używasz często walkmana? Strzeż się !!! Niedługo niewiele będziesz poza nim słyszał, a baterii starczy Ci na kilka minut !!!

·         rodzina twierdzi, że zbyt głośno nastawiasz telewizor ? Zamiast się złościć idź lepiej zbadać słuch !

·         Często coś słyszysz, a nie wiesz skąd dochodzi dźwięk? Nie rozumiesz co mówią inni w grupie? Uciszają Cię, bo zbyt głośno mówisz?

Jeśli tak, to znak, że źle z Twoimi uszami :Ale nie martw się. Nie musi być źle. Idź do laryngologa. Na pewno Ci pomoże. Najczęściej trzeba po prostu wyczyścić przewód słuchowy. A to nic nie boli.

 

Mowa i słuch są podstawą porozumiewania się. Po raz pierwszy człowiek wypowiedział i zrozumiał słowo w okresie neardel.... no, bardzo dawno temu. Ok.120 tys. lat p.n.e. A jak wypowiedział to i usłyszał. Zapis graficzny mowy w postaci jakiś tam znaków wyryto po raz pierwszy 12 000 lat p.n.e., a pierwszy alfabet powstał 3000 lat pne. I na co było to wszystko? Obecnie era pisania zamiera. Powstają i rozwijają się nowe formy przekazywania mowy i myśli. Telekomunikacja rozwija się w niespotykanym dotąd tempie wykorzystując wszystkie dotychczasowe zdobycze techniki w sposób niezwykle zachłanny. I zupełnie nowego znaczenia nabiera zaniedbywany dotąd zmysł - słuch.

Troszeczkę o budowie kłapoucha.


Ucho, a mówiąc precyzyjniej narząd słuchu składa się, tak jak każda porządna dzida bojowa z przedniej części czyli układu przewodzącego dźwięki i z tylnej części integralnie złączonej z przednią - układu odbiorczego. Układ przewodzący to ucho zewnętrzne (to nie tylko to co sterczy lub jest klapnięte, ale dużo więcej części, których wcale nie widać: błona bębenkowa, trąbka słuchowa, łańcuszek kosteczek słuchowych). Dźwięki są odbierane w ślimaku (wcale nie żartuję) i poprzez receptor słuchowy nerwem ślimakowym dostają się do mózgu. A tam już sam wiesz co się dzieje. Po prostu aż huczy !!! Wróćmy na chwilę do ślimaka, aby nam nie umknął w siną dal. Jest to tak istotna część całego układu, że nie sposób przejść obok niego bez chwili zadumy. W ślimaku, proszę Państwa występuje ok.30.000 pojedyńczych neuronów (wiemy co to takiego, prawda? - dla tych co nie wiedzą: neurony, to takie druciki, którymi dźwięk dociera do mózgu). I nie dość tego. Te 30.000 neuronów skręconych razem tworzą gruby , jak na warunki ucha, kabel zwany nerwem ósmym. I ta masa neuronów rozdziela się jeszcze trzystukrotnie zanim dotrze do mózgu. Sporo, co? I to na tak krótkiej drodze: od ślimaka do kory mózgowej w obu półkulach.

 

 

Jak się robi słuchanie.


Teraz będzie jeszcze bardziej nudnie. Ci, którzy nie wiedzą, co to częstotliwość, powinni ominąć ten fragment. Ucho ludzkie jest wrażliwe na częstotliwości w zakresie 16-20.000 Herców (Hz). Trzeba przy tym wiedzieć, że zakres powyżej 15.000 Hz jest słyszalny jedynie przez dzieci i w wieku starszym jest już trwale niedostępny.

Natomiast największą czułość ucho ludzkie wykazuje w częstotliwościach 2.000-3.000 Hz. Górna granica słyszalności przebiega na poziomie 110 -120 decybeli (dB). Przy takim natężeniu występuje uczucie bólu w uszach, a przekroczenie tej granicy powoduje uszkodzenie słuchu. Więc lepiej nie próbować. Natężenia przekraczające o 30 dB tę granicę bezpowrotnie uszkadzają słuch.

Ruskie kazanie


Słuchanie głośnej muzyki poprzez słuchawki walkmana powoduje znaczne wzmocnienie dźwięków, które docierają w bezpośrednie sąsiedztwo błony bębenkowej, bez niezbędnego filtra jakim jest w normalnych warunkach powietrze. W efekcie tego dźwięki w niektórych pasmach częstotliwości przekraczają znacznie granicę bezpieczeństwa i uszkadzają poszczególne elementy narządu słuchu. Przez pewien czas organizm się broni, regeneruje, ale do czasu. Szybsze wyczerpywanie baterii walkmana, podkręcanie głośności, wtykanie głębiej słuchawki, świadczy o tym, że zwyciężyłeś  w walce ze ślimakiem...

O wyższości kobiet nad płcią odwrotną


Fizjologiczne ubytki słuchu związane z wiekiem różnią się u obu płci. Mężczyźni znacznie wcześniej zaczynają tracić słuch. I to dlatego, mężczyźni nie zawsze słyszą kiedy żona prosi o wyniesienie śmieci. Średnie wartości fizjologicznych ubytków słuchu w zależności od wieku przedstawiają poniższe tabele :

Kobiety

Wiek

Częstotliwość (Hz)

25-29

30-34

35-39

40-44

45-49

50-54

55-59

60-64

65-69

70-74

75-79

80-84

250

 

 

1

2

3

4

6

8

10

13

16

20

500

 

 

2

3

4

5

7

9

11

14

17

21

1000

 

 

2

3

4

6

8

10

12

15

18

22

2000

 

 

3

4

6

8

11

14

17

21

25

29

3000

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin