SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII
Temat lekcji: Źródła węglowodorów w przyrodzie – ropa naftowa
Dział tematyczny (programowy): Węglowodory
Prowadzący: Agnieszka Kojak
Odbiorca informacji: uczniowie klasy II T1
Czas trwania zajęć: 45 minut
Pojęcia kluczowe: ropa naftowa, destylacja frakcyjna, kraking, reforming, liczba oktanowa benzyny
Wymagania wstępne:
Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien:
· znać nazwy i wzory węglowodorów łańcuchowych, cyklicznych i aromatycznych,
· umieć korzystać z notatek i innych źródeł informacji
· umieć wyszukiwać informacje
· umieć analizować schematy i rysunki
Cele ogólne:
· rozwijanie i ćwiczenie umiejętności analizowania tekstu źródłowego oraz schematów i rysunków
· doskonalenie umiejętności formułowania wniosków
Cele operacyjne:
Uczeń wie:
· jakie są naturalne źródła węglowodorów i jak się je pozyskuje,
· jak powstały złoża ropy naftowej,
· na czym polega proces destylacji frakcyjnej, krakingu i reformingu,
· co to jest liczba oktanowa i jakie ma znaczenie dla jakości benzyny
Uczeń umie:
· omówić skład ropy naftowej,
· omówić procesy przeróbki ropy naftowej,
· określić produkty przeróbki ropy naftowej i ich zastosowanie
Metody osiągnięcia celów:
· aktywny wykład z wykorzystaniem multimediów
· samodzielne dochodzenie do wiedzy
· praca z tekstem źródłowym
Formy pracy:
· indywidualna
· w zespołach dwuosobowych
Zadania do wykonania dla uczących się:
· wyszukanie informacji w tekście źródłowym
· formułowanie wniosków
· uzupełnienie schematu destylacji ropy naftowej
· wypełnienie testu wyboru
· praca domowa
Formy oceny:
· test wyboru
· ocena aktywności uczniów
· ocena pracy domowej (na kolejnej lekcji)
Materiały, środki dydaktyczne:
· podręcznik - Litwin M., Styka-Wlazło S., Szymońska J.: Chemia organiczna, Nowa Era, Warszawa 2003,
· program multimedialny do nauki chemii w zakresie podstawowym – wyd. Nowa Era
· Prezentacja w programie PowerPoint
Przebieg lekcji
I. Czynności wstępne
Ø Sprawdzenie obecności
Ø Sprawdzenie pracy domowej
II. Część nawiązująca
Ø Przypomnienie podstawowych grup węglowodorów
Ø Sformułowanie Pytania kluczowego: „Do czego są nam potrzebne węglowodory i skąd je czerpać?”
III. Część zasadnicza lekcji
1. Sformułowanie NaCoBeZU
2. Źródła węglowodorów
Ø Zadanie 1. Jak powstały złoża ropy naftowej?
Ø Zadanie 2. Składniki ropy naftowej
3. Występowanie ropy naftowej i sposoby jej wydobycia
Ø Zadanie 3. Jakimi sposobami wydobywana jest ropa naftowa?
4. Procesy przeróbki ropy naftowej
Ø Zadanie 4. Produkty destylacji ropy naftowe
5. Liczba oktanowa
6. Przemysł naftowy
7. Sformułowanie pracy domowej
IV. Rekapitulacja
Ø Test wyboru i samoocena
Ø „Ta lekcja nauczyła mnie….”
peteras