Konwersja_ebooków_w_Calibre.doc

(23 KB) Pobierz

Poradnik zaczerpnięty ze strony:

http://mobility.com.pl/konwertujemy-e-ksiazke-przy-pomocy-programu-calibre.html

Konwertujemy e-książkę przy pomocy programu Calibre

Rosnąca liczba formatów plików e-książek stanowi niemałe utrudnienie dla czytelników. Czym otwierać FB2, MOBI, LIT czy RTF? Rozwiązaniem tego problemu jest konwersja do EPUB za pomocą narzędzia o nazwie calibre.

Konwersja do EPUB to nie tylko ułatwienie dla błądzących w gąszczu rozszerzeń. Stosując ten format, możemy uporządkować i usystematyzować swoją bibliotekę e-książek. Dotyczy to zwłaszcza – niewygodnych w czytaniu na urządzeniach mobilnych – plików DOC, RTF czy PDF. Zaletami formatu EPUB są niewielkie rozmiary, możliwość dodania metadanych książki, a nawet jej okładki.

Przygotowania
Pobierz z adresu http://calibre-ebook.com program calibre, wybierając jedną z dostępnych platform: Windows, Linux i OS X. Po zainstalowaniu i uruchomieniu program otworzy się w głównym oknie, w którym zobaczysz jedną e-książkę – przewodnik po calibre. Na górze jest umieszczony panel z dużymi ikonami różnych funkcji. Na początek interesuje nas pierwsze z lewej – książka z plusem. Klikając w nią, możemy dodać własne książki do biblioteki. W naszym przykładzie jest to Pan Tadeusz w formacie PDF.

Edycja
Po zaimportowaniu e-booka lub dokumentu w jednym z obsługiwanych formatów w bibliotece Calibre pojawi się nowa pozycja. W zależności od materiału źródłowego może w niej brakować istotnych danych – autora, tytułu, okładki itp. Po zaimportowaniu przykładowego Pana Tadeusza widać tylko tytuł.

Niezbędne informacje o książce możemy uzupełnić automatycznie, naciskając Ctrl+D lub wybierając z menu dostępnego pod drugą ikoną – ze znakiem „i” – polecenie „Pobierz metadane i okładki”. Po chwili zobaczymy, że e-book wzbogacił się o okładkę i dodatkowe dane.

Nie zawsze jednak rezultat tych działań jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. W omawianym przypadku program calibre znalazł okładkę do Pana Tadeusza w języku angielskim, w którym uzupełnił również opis, a jako autor widnieje „Adam Mickiewicz & Andrew Moore & George Rapall Noyes”. By naprawić tego typu błędy, wystarczy wybrać opcję „Edytuj metadane/Edytuj metadane pojedynczo”.

Otworzy się okno z szeregiem pól. Należy wykasować zbędne treści lub dodać nowe. W naszym przypadku błędy powstały przez niezbyt dokładną identyfikację numeru ISBN, który jest przypisany do wydania angielskiego.

Z praktycznego punktu widzenia metadane nie są bardzo ważne, istotny jest tytuł, autor, ewentualnie etykiety (np. lektury). Jeżeli jednak bardzo nam zależy na komplecie informacji, możemy kliknąć polecenie „Pobierz metadane z serwera” i wybrać inny zestaw danych uzupełniających. Własną okładkę, jeżeli nie odpowiada nam ta pobrana przez calibre, znajdziemy w Google, w wyszukiwaniu obrazków.

Konwersja
Po wyedytowaniu metadanych możemy przejść do ostatniego etapu – konwersji. W tym celu należy wybrać z menu – dostępnego pod trzecią ikoną – polecenie „Konwertuj pojedynczo”. Pojawi się nowe okno, z wieloma ustawieniami. Możemy tu dokonać ponownej edycji metadanych, a także zdefiniować szczegółowe opcje konwersji. W większej części przypadków wystarczą wartości domyślne. Warto tylko upewnić się, że jako format wyjściowy, widnieje EPUB. Dobrym posunięciem będzie też zaznaczenie w zakładce „Spis treści” opcji „Wymuś użycie wygenerowanego automatycznie spisu treści”. Bez tego niektóre czytniki mają problemy z właściwym przewijaniem zawartości e-książki.

Po kliknięciu „OK” następuje konwersja pliku. Informacja o tym pojawi się w prawym dolnym rogu programu – po kliknięciu w to miejsce otworzy się okno z podglądem.

Przekonwertowany e-book znajdziemy w katalogu „Biblioteka Calibre”. Żeby się do niego dostać, wystarczy z menu pod prawym klawiszem myszy wybrać polecenie „pokaż folder zawierający” lub kliknąć odnośnik pod okładką w głównym oknie programu. Można też skorzystać z opcji wysyłania e-książki bezpośrednio do urządzenia lub przenieść bibliotekę calibre do chmury Dropbox.

Problemy
Przygotowany w ten sposób plik EPUB nie zawsze jest odczytywany w czytniku w prawidłowy sposób, czasem brakuje w nim polskich znaków. Jest kilka przyczyn i rozwiązań tego problemu. Podstawowy to wybór formatu wyjściowego – najlepiej stosować TXT lub RTF, ponieważ PDF jest bardziej kłopotliwy. Gdy nie mamy wyboru formatu pliku wyjściowego, można dokonać wcześniejszej konwersji z PDF do TXT, również za pomocą calibre lub w Adobe Reader. Zaawansowani użytkownicy stosują jeszcze inną metodę – dodają do wynikowego pliku EPUB własne czcionki.

Mieszko Zagańczyk

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin