Scenariusz_Ludzie_listy_pisza.pdf
(
333 KB
)
Pobierz
Microsoft Word - 5Ludzie listy pisz¹.doc
SCENARIUSZ
I. TEMAT LEKCJI
:
Ludzie listy piszą… o różnych formach listów
II. ZAŁOŻENIA METODYCZNE:
Lekcja odbywa się w klasie
pierwszej gimnazjum
. Celem jej jest uświadomienie uczniom, że forma listu bywa
różnorodna i zależy od adresata korespondencji oraz celu pisania listu.
1. Cele:
WIADOMOŚCI:
Uczeń:
-
zna różne typy listów,
-
zna budowę listu.
Umiejętności:
Uczeń:
-
czyta tekst ze zrozumieniem,
-
odróżnia typy listów,
-
wskazuje nadawcę i odbiorcę listów.
-
sporządza notatkę na temat.
Postawy:
Uczeń:
-
kształci umiejętność pracy w grupie,
-
ocenia własną aktywność podczas pracy w grupie.
2. Czas trwania
: 45 minut.
3. Metody nauczania:
- praca ze źródłem ikonograficznym.
- heureza.
4. FORMY PRACY:
- praca w grupach.
- praca indywidualna.
- praca całego zespołu klasowego.
5. Środki dydaktyczne:
- piosenka Skaldów
„Medytacje wiejskiego listonosza”
.
- komputer z rzutnikiem multimedialnym lub sala komputerowa.
- odbitki kserograficzne instrukcji i tekstów kultury.
- materiały ikonograficzne z portali
Polska.pl
A.
akta sprawy i listy gończe rozesłane za uczestnikami procesu brzeskiego z lat 1931-1932 - ilustracja 3
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/slide,Akta_sprawy_procesu_brzeskiego_ilustracja_3,pid,131245,gid,116226
,cid,181.htm?sh=3
B.
fotografia Kazimierza Bagińskiego oskarżonego w procesie brzeskim 1931-1932
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/slide,Fotografia_Kazimierza_Baginskiego_oskarzonego_w_procesie_brzesk
im_1931-1932,pid,131236,gid,116226,cid,181.htm?sh=4
C.
List żelazny dla Zygmunta Luksemburskiego wydany przez Władysława Jagiełłę dnia 27 IV 1410 r.
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/slide,,gid,110002,cid,1977,pid,110253.htm?sh=1
III. TOK LEKCJI:
WPROWADZENIE:
1. Przywitanie klasy.
2. Odtworzeniepiosenkizespołu Skaldowie
Medytacje wiejskiego listonosza
.
3. Zapisanie tematu lekcji.
4. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
5. Sprawdzenie zadania domowego. Uczniowie mieli sobie przypomnieć podstawowe elementy listu.
Czym jest list? Odpowiedzi zapisane na tablicy, np.
pismo do jakiejś osoby, instytucji; wymiana informacji w sposób pośredni;
korespondencja; rozmowa na odległość itp.
Planowany czas:
10 minut
ROZWINIĘCIE
6. Podzielenie klasy na czteroosobowe grupy (metodą kolorowych kartek, które losują uczniowie,
wchodząc do klasy). Każda z grup otrzymuje:
a. instrukcję.
(załącznik 1.)
b. informację o typach listów.
(załącznik 2.)
c. tabelę do wpisywania danych.
(załącznik 3.)
d. przykładowy list do analizy.
(załącznik 4.)
Instrukcja:
Przeczytajcie załączony list i zastanówcie się, kto do kogo może go wysyłać i jakie informacje
może zawierać. Porozmawiajcie przez chwilę na ten temat, a następnie uzupełnijcie tabelkę.
Na końcu przeczytajcie informację o typach listów i odgadnijcie, jak nazywa się list, który
otrzymaliście.
Czas pracy:
10 minut
7. Grupy pracują 10 minut. Nauczyciel przygotowuje na tablicy tabelkę do wypisywania wniosków z pracy
poszczególnych grup.
ZAGADNIENIE
PYTANIA GŁÓWNE / SZCZEGÓŁOWE
POJĘCIA
Praca grup
nad listami:
1. Kto jest nadawcą listu?
2. Kto jest odbiorcą listu?
3.
Jaka jest treść listu?
Nadawca i adresat
(indywidualny,
zbiorowy)
a. pasterskim
b. otwartym
c. motywacyjnym
Prezentacja listu
z portalu Polska.pl
Pytania główne pozostają te same.
Korespondencja
oficjalna
Pytania szczegółowe:
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
A. Akta sprawy
i listy gończe rozesłane
za uczestnikami
procesu brzeskiego
z lat 1931-1932 -
ilustracja 3
B. Fotografia
Kazimierza Bagińskiego
oskarżonego w
procesie brzeskim
1931-1932
Język urzędowy
1. Jakim stylem językowym napisany
jest list gończy?
2. Jak zbudowany jest list gończy?
Prezentacja listu
z portalu Polska.pl
Pytania główne pozostają te same.
Pieczęć
Pytanie szczegółowe:
List żelazny dla
Zygmunta
Luksemburskiego
wydany przez
Władysława Jagiełłę
dnia 27 IV 1410 r.
1. Czym różni się piętnastowieczny list od
współczesnego?
Tabela uczniowska może wyglądać następująco:
LIST
PASTERSKI
OTWARTY
MOTYWACYJNY
GOŃCZY ŻELAZNY
biskup
autor
osoba
ubiegająca się
o pracę
sąd; organy
ścigania
władca, organ
władzy
NADAWCA
wierni,
duchowni
opinia
publiczna
pracodawca
wszyscy ludzie,
organy
ścigania,
osoby,
zajmujące się
poszukiwaniem
ściganych.
napotkane
osoby
ODBIORCA
sprawy wiary
ważny problem
dotyczący życia
społecznego,
politycznego
lub kulturalnego
zarekomendow
anie, swojej
osoby
wiadomość
o poszukiwanej
osobie,
jej rysopis,
ostrzeżenie,
inf. o nagrodzie
zapewnienie
o nietykalności
TREŚĆ
LISTU
UTRWALENIE:
8. Uczniowie sporządzają notatkę w zeszycie:
List
jest formą wypowiedzi pisemnej skierowanej do
adresata
- indywidualnego (list prywatny)
lub zbiorowego (np. list gończy, pasterski, otwarty). Podobnie
nadawcą
listu może być jedna
osoba (np. list motywacyjny) lub wiele osób (np. list otwarty) bądź też instytucja (np. list gończy,
list pasterski). Podstawową funkcją listu jest zazwyczaj informacja (np. list gończy), ale może być
on tylko formą do przekazywania myśli, refleksji (np. list prywatny) czy pouczeń (np. list
pasterski). List może także zwracać uwagę adresata na problemy życia społecznego czy
kulturalnego (list otwarty), wtedy jego podstawową funkcją będzie spowodowanie określonego
działania, by zmienić rzeczywistość.
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
9. PRACA DOMOWA:
W wakacje chciałbyś wyjechać na darmowy dwutygodniowy kurs projektowania stron internetowych.
Napisz list motywacyjny skierowany do firmy Vobit, w którym wyjaśnisz, dlaczego to Ty masz być
uczestnikiem kursu. Pamiętaj o zachowaniu formuły listu!
10. Ewaluacja:
Na marginesie strony postaw sobie ocenę w skali 1-5, określającą twoją aktywność w pracy w grupie.
9. Pożegnanie klasy.
Planowany czas:
10 minut
Załączniki:
Załącznik 1.
INSTRUKCJA:
Przeczytajcie informacje o wylosowanym rodzaju listu. Zastanówcie się, kto do kogo może je wysyłać
i jakie informacje mogą zawierać. Porozmawiajcie przez chwilę na ten temat, a następnie uzupełnijcie
tabelkę.
Czas pracy: 10 minut
Załącznik 2.
List pasterski
publiczna informacja od biskupa do mieszkańców diecezji
odczytywana w kościele.
List otwarty
skierowany do określonego adresata, ale ogłoszony publicznie,
np. w prasie codziennej.
List
motywacyjny
skierowany do pracodawcy w celu zaprezentowania swojej osoby
i motywacji do podjęcia pracy.
publiczne ogłoszenie władz sądowych lub organów ścigania
List gończy
wzywające do ujęcia osoby oskarżonej o przestępstwo.
dokument zapewniający osobie go posiadającej nietykalność
List żelazny
osobistą i bezpieczeństwo przejazdu przez obce
terytorium
.
Załącznik 3.
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
NADAWCA
ODBIORCA
TREŚĆ LISTU
Załącznik 4.
A.
Komisja Konferencji Episkopatu Polski
ds. Instytutów Życia Konsekrowanego
i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
List Pasterski
O radzie i ślubie ewangelicznego ubóstwa
na niedzielę przed IX Światowym Dniem Życia Konsekrowanego
(30 stycznia 2005 r.)
Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!
Zbliżający się IX już Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II obchodzony zawsze w
Święto Ofiarowania Pańskiego, skłania nas do ponownego spojrzenia na rolę życia konsekrowanego we Wspólnocie
Kościoła. W roku ubiegłym dziękowaliśmy Bogu za udzielony każdemu człowiekowi ochrzczonemu dar i zadanie życia
czystego, w życiu konsekrowanym pogłębionego przez ślub czystości. W tym roku pragniemy zatrzymać się nad darem i
ślubem ubóstwa.
Ewangeliczna rada ubóstwa, odwołująca się do słów i przykładu życia samego Jezusa Chrystusa, we współczesnym
świecie wydaje się szczególnie przydatna. Wobec narastającej biedy wielu rodzin i ciągle postępującego rozwarstwienia
pomiędzy wąską grupą bardzo bogatych i coraz większymi obszarami zwyczajnej biedy, wszyscy winniśmy poczuć się
wezwani przez Jezusa Chrystusa do nowego przyjęcia słów: Błogosławieni ubodzy w duchu (Mt 5,3).
C.
LIST OTWARTY
Wobec dramatycznej sytuacji większości placówek ochrony zdrowia, radykalizacji nastrojów pracowników i pacjentów,
narastającego oburzenia społecznego i braku woli większości decydentów
znalezienia racjonalnego wyjścia z tej sytuacji
apelujemy do
PREZYDENTA RP, RZĄDU i PARLAMENTU
o wszczęcie natychmiastowych działań mających na celu uporządkowanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce
i podjęcie kroków,
które uchronią przed katastrofą, prowadzącą do całkowitej utraty poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego naszych obywateli
i do poważnego zagrożenia systemu bezpieczeństwa państwa.
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Plik z chomika:
kanaolka
Inne pliki z tego folderu:
Wykorzystanie Metody Dobrego Startu w pracy z dziećmi z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną.doc
(47 KB)
Wybrane ćwiczenia.doc
(35 KB)
Twórcze wykorzystanie dłoni w zabawa plastycznych z zastosowaniem masy solnej.doc
(25 KB)
TEMAT Zabawy i ćwiczenia przy muzyce zmniejszające.doc
(49 KB)
Temat Porządkujemy swoje otoczenie – zabawy matematyczne.doc
(24 KB)
Inne foldery tego chomika:
Pliki dostępne do 01.06.2025
Pliki dostępne do 19.01.2025
Clipy
Dokumenty
Filmy
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin