PROGRAMOWANIE WTRYSKIWACZY W FORDZIE.txt

(4 KB) Pobierz
PROGRAMOWANIE WTRYSKIWACZY W FORDZIE


Silniki z zapłonem samoczynnym ze względu na redukcję substancji szkodliwych w spalinach zostały wyposażone w elektroniczne systemy sterowania. Sterownik tego systemu na bazie map pracy okrela parametry pracy silnika i tak wysterowuje elementy wykonawcze by parametry pracy były optymalne. System czujników zainstalowanych w silniku i pojedzie pozwala na bieżšcš korekcję wczeniej okrelonych parametrów.


Wszystko brzmi idealne i pewnie takie by było gdyby nie fakt, że każdy silnik jest inny. Wynika to z niedoskonałoci obróbki elementów silnika i jego różnego montażu oraz ze zużycia elementów silnika. Dlatego oprócz map i korekcji sterowniki zostały wyposażone w procedury adaptacyjne. Pozwalajš one na uczenie się i zapamiętywanie bieżšcych nastawów systemu.


Jednym z elementów adaptacji jest w silnikach wysokoprężnych sterowanie ilociš dawki paliwa podawanej do cylindra. Po każdym zapłonie sterownik kontroluje przyspieszenia wału korbowego. Dzięki tej informacji oraz możliwoci sterowania pojedynczych wtryskiwaczy jest w stanie porównać pracę w poszczególnych cylindrach i korygować jš. Takie działanie pozwala wyrównać pracę cylindrów. Jest to szczególnie ważne gdy wtryskiwacze ulegajš zużyciu, ponieważ zmieniajš swój wydatek paliwa oraz gorzej przygotowujš mieszankę paliwowo-powietrznš. le rozpylone paliwo gorzej się spala w efekcie czego cylinder gorzej pracuje. Zużyte wtryskiwacze trzeba wymienić na nowe.


Dlaczego trzeba wykonywać procedurę kodowania wtryskiwaczy?
Wtryskiwacze silników common raile muszš bardzo dokładnie dozować paliwo, czyli muszš być bardzo dokładnie wykonane. Jednak to technologia produkcji nie zezwala na wykonanie identycznych wtryskiwaczy. Różniš się one między innymi swym wydatkiem. Dlatego podczas kontroli wtryskiwaczy selekcjonuje się je. Poselekcjonowane wtryskiwacze zostajš odpowiednio oznaczone. Kodowanie wtryskiwaczy w sterowniku silnika to procedura mówišca" sterownikowi jaki jest wydatek danego wtryskiwacza. Dzięki temu sterownik jest w stanie od razu podawać dawkę zbliżonš do ideału. Potrzebna jest jedynie korekta uwzględniajšca zużycie danego cylindra i po paru minutach pracy silnik powinien pracować równomiernie.
Nie wykonanie procedury adaptacji może spowodować brak możliwoci wyrównoważenia pracy cylindrów. Silnik będzie pracował nierównomiernie a po dłuższym okresie pracy może dochodzić do nadmiernego zużywania poszczególnych cylindrów.


Czym wykonać procedurę kodowania?
Do zakodowania wtryskiwaczy potrzebny jest tester diagnostyczny pozwalajšcy wykonywać takš procedurę. Testery Magneti Marelli programujš wtryskiwacze systemów Boschowskich. Testery Delphi DS100E i DS500E programujš wtryskiwacze również w sterownikach Delphi w samochodach francuskich i Fordzie. Jednak dla Forda dedykowany jest IDS.

Jak kodować wtryskiwacze?
Procedura na przykładzie samochodu: Ford Mondeo Duratorq-TDCI, 2003 rok, silnik FMBA- (2,0) 130hp.

Uwaga: podczas prac wykonywanych na systemie paliwowym silników common rail wymagane jest zachowanie szczególnej czystoci.

1. Należy spisać numery poszczególnych wtryskiwaczy i zapamiętać, a lepiej zapisać, który wtryskiwacz znajduje się na którym cylindrze. Uwaga: kolejnoć wtryskiwaczy nie jest zgodna z kolejnociš zapłonu tylko kolejnociš cylindrów. Pierwszy wtryskiwacz jest najbliżej rozrzšdu, za nim drugi, trzeci i czwarty. Potem należy zamontować wtryskiwacze na właciwe miejsca i zmontować obudowy silnika.

2. Podłšczyć moduł komunikacyjny testera do złšcza diagnostycznego. Wybrać w urzšdzeniu markę, model i typ silnika by dokonać połšczenia z pojazdem. Po połšczeniu ze sterownikiem silnika dostępne sš funkcje: Odczyt błędów, kasowanie błędów, odczyt parametrów i regulacje.

3. W regulacjach została umieszczona funkcja kodowania wtryskiwaczy, którš należy wybrać. Po wcinięciu klawisza podpowiedzi zostanie wywietlona informacja jak należy przeprowadzić kodowanie. Wciskajšc klawisz kodowania należy wybrać wtryskiwacz, który będzie kodowany 1,2,3, lub 4 a następnie wpisać wczeniej zanotowany kod wtryskiwacza. Jeżeli zostanš wpisane nieprawidłowe znaki tester wskaże błšd. Kolejno należy zakodować wszystkie wymienione wtryskiwacze.

4. Po uruchomieniu silnika należy odczekać 10-15 minut aby sterownik mógł wyrównoważyć pracę silnika z nowymi wtryskiwaczami.
W ten sposób procedura kodowania wtryskiwaczy została zakończona.

Ponumerowane wtryskiwacze przygotowane do montażu. Numer z każdego z nich został zapisany.
Wtryskiwacze zostały zamontowane w silniku zgodnie z kolejnociš cylindrów a nie z kolejnociš zapłonu. Pierwszy wtryskiwacz znajduje się przy rozrzšdzie
Zgłoś jeśli naruszono regulamin