Sławkowice sprawozdanie.doc

(61 KB) Pobierz

 

 

 

 

Sprawozdanie z przeprowadzonego Programu Profilaktycznego

„Utracona Wolność – profilaktyka narkomanii”

w Gimnazjum w Sławkowicach w grudniu 2007r.

 

 

W grudniu 2007r w Gimnazjum w Sławkowicach Grupa „Aplica” przeprowadziła Program Profilaktyczny „Utracona Wolność – profilaktyka narkomanii”. Program był prowadzony przez psychologa Michała Kusia i pedagoga, specjalistę uzależnień Krzysztofa Demczuka. Programem została objęta cała społeczność szkolna czyli nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Przeprowadzony Program poprzedzony został wykonaniem ankiety diagnozującej problem narkomanii wśród gimnazjalistów. Diagnoza została opisana w osobnym sprawozdaniu diagnostycznym dostarczonym do Urzędu Gminy w Trąbkach.

Zajęcia dla młodzieży gimnazjalnej miały formę interaktywnych warsztatów, podczas których uczniowie aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach i dyskusji poświęconych profilaktyce narkomanii. Młodzież chętnie uczestniczyła w ćwiczeniach grupowych i wykazała się dużą inwencją. Szczegółowy plan i scenariusz zajęć został dołączony do sprawozdania.

Wszystkie klasy bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach, jedynie pojedynczy uczniowie w niektórych klasach wydawali się niezainteresowani tematem. W trakcie zajęć uczniowie wykazali się znajomością tematyki narkomanii, bardzo dobrze orientowali się w nazwach zwyczajowych i sloganowych poszczególnych substancji psychoaktywnych, co może wskazywać na to że są w grupie ryzyka i mają kontakt z substancjami psychoaktywnymi. Po skończonych zajęciach część uczniów podchodziła aby porozmawiać na osobności z prowadzącym na temat zagrożeń związanych z narkomanią, niektórzy zwierzali się ze swoich kontaktów z substancjami psychoaktywnymi. Wszyscy uczniowie byli poinformowani w trakcie zajęć o miejscach gdzie mogą otrzymać pomoc w razie gdyby sami lub ich znajomi mieli problem z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

Liczba uczniów w Gimnazjum w Sławkowicach objętych zajęciami profilaktycznymi wyniosła 237 uczniów z 12 klas.

Kolejną grupą objętą działaniami profilaktycznymi byli nauczyciele i wychowawcy uczący w Gimnazjum w Sławkowicach. Podczas Rady Szkoleniowej, na której było obecnych 34 nauczycieli nauczyciele zostali zapoznani z diagnozą i stopniem występowania problemu uzależnień od substancji psychoaktywnych wśród uczniów, jaką przeprowadzono na próbie losowo wybranych uczniów w pierwszej części Programu Profilaktycznego „Utracona wolność”. W dalszej części zajęć przedstawiono w skrócie nauczycielom nasilenie zjawiska narkomanii w Krakowie i województwie małopolskim i następnie przystąpiono do omawiania rodzajów i etapów uzależnienia. Przybliżono także nauczycielom podział substancji psychoaktywnych i omówiono ważniejsze z nich z uwzględnieniem sygnałów świadczących o zażywaniu tych substancji. Przekazano także najczęstsze powody sięgania po substancje psychoaktywne oraz wpływ sytuacji rodzinnej na zagrożenie uzależnieniem. Zapoznano także pedagogów ze sposobami zapobiegania uzależnieniom oraz możliwymi metodami pracy z młodzieżą będącymi alternatywą do uzależnień. Nauczyciele byli najbardziej zainteresowani sposobami przeciwdziałania uzależnieniom i aktywnie uczestniczyli wtedy w dyskusji z prowadzącymi. Prowadzący szkolenie dzielili się swoim doświadczeniem wieloletniej pracy z młodzieżą uzależnioną oraz zagrożoną uzależnieniem oraz podawali konkretne przykłady wykorzystania zaplecza szkolnego do pracy pozaszkolnej z młodzieżą. Na zakończenie zajęć prowadzący zachęcali nauczycieli do zorganizowania zaplecza dla młodzieży na terenie szkoły oraz zaoferowali pomoc w konsultacjach w tym zakresie. Nauczyciele otrzymali także bogate materiały z tematyki uzależnień od substancji psychoaktywnych.

Ostatnią grupą objętą działaniami profilaktycznymi w ramach Programu Profilaktycznego „Utracona wolność” byli rodzice uczniów z gimnazjum w Sławkowicach.

Na spotkanie przyszło ponad 150 rodziców. Zajęcia odbywały się na sali gimnastycznej szkoły. Na początku podobnie jak nauczyciele gimnazjum, rodzice zostali zapoznani z diagnozą i stopniem występowania problemu uzależnień od substancji psychoaktywnych wśród uczniów, jaką przeprowadzono na próbie losowo wybranych uczniów w pierwszej części Programu Profilaktycznego. Następnie zapoznano rodziców z rodzajami i etapami uzależnienia od substancji psychoaktywnych, a także z powodami zażywania tych substancji przez młodzież. Ważną częścią spotkania z rodzicami było skoncentrowanie się na sytuacji rodzinnej i jej wpływu na zagrożenie uzależnieniem. Prowadzący zajęcia profilaktyczne skoncentrowali się także na szczegółowym przedstawieniu sposobów zapobiegania uzależnieniu na płaszczyźnie rodziny. Duży nacisk położyli prowadzący na zaspokajaniu podstawowych potrzeb dziecka przez rodziców lub opiekunów, jak również na pielęgnowaniu głębokiej relacji i dialogu między rodzicami a młodzieżą. Na zakończenie rodzice zostali poinformowani gdzie mogą skorzystać z pomocy w przypadku trudności ze swoimi dziećmi, jak również otrzymali szczegółowe materiały na temat zagrożenia poszczególnych substancji psychoaktywnych z uwzględnieniem sygnałów świadczących o zażywaniu tych substancji. Po przeprowadzonych zajęciach prowadzący byli jeszcze przez jakiś czas do dyspozycji rodziców i odpowiadali na pytania oraz prowadzili indywidualne rozmowy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin