Dział IV. Postępowanie podatkowe
Rozdział 1. Zasady ogólne
Art. 120. Zasada praworządności
Organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa.
Art. 121. Zasada budowania zaufania do organów podatkowych
§ 1. Postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.§ 2. Organy podatkowe w postępowaniu podatkowym obowiązane są udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania.
Orzeczenia: 243 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 122. Obowiązek wyjaśnienia stanu faktycznego w postępowaniu podatkowym
W toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym.
Orzeczenia: 500 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 123. Zasada czynnego udziału stron w postępowaniu
§ 1. Organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.§ 2. Organ podatkowy może odstąpić od zasady przewidzianej w § 1, jeżeli w wyniku postępowania wszczętego na wniosek strony ma zostać wydana decyzja w całości uwzględniająca wniosek strony, oraz w przypadkach, o których mowa w art. 200 termin do wypowiedzenia się strony w sprawie zebranego materiału dowodowego, § 2 pkt 2.
Orzeczenia: 116 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 124. Wyjaśnianie stronom zasadności przesłanek wydawanych decyzji
Organy podatkowe powinny wyjaśniać stronom zasadność przesłanek, którymi kierują się przy załatwianiu sprawy, aby w miarę możliwości doprowadzić do wykonania przez strony decyzji bez stosowania środków przymusu.
Orzeczenia: 25 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 125. Zasada szybkości postępowania
§ 1. Organy podatkowe powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia.§ 2. Sprawy, które nie wymagają zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień, powinny być załatwiane niezwłocznie.
Orzeczenia: 19 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 126. Zasada pisemnego załatwiania spraw
Sprawy podatkowe załatwiane są w formie pisemnej, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Orzeczenia: 4 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 127. Zasada dwuinstancyjności postępowania
Postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne.
Orzeczenia: 89 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 128. Nadzwyczajne środki zaskarżenia decyzji ostatecznych w postępowaniu podatkowym
Decyzje, od których nie służy odwołanie w postępowaniu podatkowym, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana tych decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania mogą nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w niniejszej ustawie oraz w ustawach podatkowych.
Orzeczenia: 45 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 129. Zasada jawności postępowania podatkowego dla stron
Postępowanie podatkowe jest jawne wyłącznie dla stron.
Orzeczenia: 2 Porównania: 1 Odsłuchaj
Rozdział 2. Wyłączenie pracownika organu podatkowego oraz organu podatkowego
Art. 130. Wyłączenie pracownika organu od udziału w postępowaniu podatkowym
§ 1. Pracownik urzędu skarbowego, urzędu gminy (miasta), starostwa, urzędu marszałkowskiego, izby skarbowej, funkcjonariusz celny lub pracownik urzędu celnego, izby celnej, urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz członek samorządowego kolegium odwoławczego podlegają wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych oraz innych spraw normowanych przepisami prawa podatkowego, w których:1) są stroną;2) pozostają ze stroną w takim stosunku prawnym, że rozstrzygnięcie sprawy może mieć wpływ na ich prawa lub obowiązki;3) stroną jest ich małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty pierwszego stopnia;4) stronami są osoby związane z nimi z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;5) byli świadkami lub biegłymi, byli lub są przedstawicielami podatnika albo przedstawicielem podatnika jest jedna z osób wymienionych w pkt 3 i 4;6) brali udział w wydaniu zaskarżonej decyzji;7) zaistniały okoliczności, w związku z którymi wszczęto przeciw nim postępowanie służbowe, dyscyplinarne lub karne;8) stroną jest osoba pozostająca wobec nich w stosunku nadrzędności służbowej.§ 2. Przyczyny wyłączenia od załatwienia sprawy trwają także po ustaniu małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.§ 3. Bezpośredni przełożony pracownika lub funkcjonariusza celnego jest obowiązany na jego żądanie lub na żądanie strony albo z urzędu wyłączyć go od udziału w postępowaniu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione istnienie okoliczności niewymienionych w § 1, które mogą wywołać wątpliwości co do bezstronności pracownika lub funkcjonariusza celnego.§ 4. Jeżeli nastąpi wyłączenie pracownika lub funkcjonariusza, odpowiednio naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa, dyrektor izby skarbowej, dyrektor izby celnej lub minister właściwy do spraw finansów publicznych wyznaczają innego pracownika lub funkcjonariusza do prowadzenia sprawy.§ 5. W przypadku wyłączenia członka samorządowego kolegium odwoławczego jego prezes wyznacza osobę uprawnioną do zastąpienia osoby wyłączonej. Jeżeli samorządowe kolegium odwoławcze na skutek wyłączenia jego członków nie może załatwić sprawy z braku pełnego składu orzekającego, Prezes Rady Ministrów, w drodze postanowienia, wyznacza do załatwienia sprawy inne samorządowe kolegium odwoławcze.
Orzeczenia: 75 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 131. Wyłączenie naczelnika urzędu skarbowego od załatwiania spraw podatkowych
§ 1. Naczelnik urzędu skarbowego podlega wyłączeniu od załatwiania spraw dotyczących zobowiązań podatkowych lub innych spraw normowanych przepisami prawa podatkowego, w przypadku gdy sprawa dotyczy:1) naczelnika urzędu skarbowego albo jego zastępcy;2) dyrektora izby skarbowej albo jego zastępcy;3) małżonka, rodzeństwa, wstępnych, zstępnych albo powinowatych pierwszego stopnia osób wymienionych w pkt 1 albo 2;4) osoby związanej stosunkiem przysposobienia, opieki lub kurateli z osobą wymienioną w pkt 1 albo 2.§ 2. W przypadku wyłączenia naczelnika urzędu skarbowego z przyczyn określonych w:1) § 1 pkt 1, a także pkt 3 lub 4 w związku z pkt 1 – sprawę załatwia naczelnik urzędu skarbowego wyznaczony przez właściwego dyrektora izby skarbowej;2) § 1 pkt 2, a także pkt 3 lub 4 w związku z pkt 2 – sprawę załatwia naczelnik urzędu skarbowego wyznaczony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.§ 3. W przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 2, minister właściwy do spraw finansów publicznych nie może wyznaczyć naczelnika urzędu skarbowego podlegającego dyrektorowi izby skarbowej, której dyrektora lub jego zastępcy dotyczą przesłanki wyłączenia.
Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 131a. Wyłączenie naczelnika urzędu celnego od załatwiania spraw normowanych przepisami prawa podatkowego
W sprawach wyłączenia naczelnika urzędu celnego art. 131 wyłączenie naczelnika urzędu skarbowego od załatwiania spraw podatkowych, stosuje się odpowiednio, z tym, że w przypadku, o którym mowa w art. 131 wyłączenie naczelnika urzędu skarbowego od załatwiania spraw podatkowych, § 2 pkt 1, naczelnika urzędu celnego wyznacza właściwy dyrektor izby celnej.
Art. 131b. Forma wyznaczenia innego organu podatkowego
W sprawie wyznaczenia innego organu podatkowego, w przypadkach wymienionych w art. 131 wyłączenie naczelnika urzędu skarbowego od załatwiania spraw podatkowych, i art. 131a wyłączenie naczelnika urzędu celnego od załatwiania spraw normowanych przepisami prawa podatkowego, wydaje się postanowienie.
Przypisy: 1 Odsłuchaj
Art. 132. Wyłączenie wójta, burmistrza, prezydenta, starosty lub marszałka województwa od załatwiania spraw normowanych przepisami prawa podatkowego
§ 1. Wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa, ich zastępcy oraz skarbnik jednostki samorządu terytorialnego podlegają wyłączeniu od załatwiania spraw dotyczących ich zobowiązań podatkowych lub innych spraw normowanych przepisami prawa podatkowego.§ 2. Przepis § 1 stosuje się również do spraw dotyczących:1) małżonka, rodzeństwa, wstępnych, zstępnych albo powinowatych pierwszego stopnia osób wymienionych w § 1;2) osób związanych stosunkiem przysposobienia, opieki lub kurateli z osobami wymienionymi w § 1.§ 3. W przypadku wyłączenia organu, o którym mowa w § 1, samorządowe kolegium odwoławcze wyznacza, w drodze postanowienia, organ właściwy do załatwienia sprawy.
Orzeczenia: 1 Porównania: 1 Odsłuchaj
Rozdział 3. Strona
Art. 133. Pojęcie strony w postępowaniu podatkowym
§ 1. Stroną w postępowaniu podatkowym jest podatnik, płatnik, inkasent lub ich następca prawny, a także osoba trzecia, o której mowa w art 110–117b, która z uwagi na swój interes prawny żąda czynności organu podatkowego, do której czynność organu podatkowego się odnosi lub której interesu prawnego działanie organu podatkowego dotyczy.§ 2. Stroną w postępowaniu podatkowym może być również osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej inna niż wymieniona w § 1, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego przed powstaniem obowiązku podatkowego ciążą na niej szczególne obowiązki lub zamierza skorzystać z uprawnień wynikających z tego prawa.§ 2a. Stroną w postępowaniu podatkowym w sprawach dotyczących zwrotu podatku od towarów i usług może być wspólnik spółki wymienionej w art. 115 odpowiedzialność wspólnika spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komplementariusza za zaległości podatkowe spółki, § 1, uprawniony na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług do otrzymania zwrotu podatku.§ 2b. Stroną w postępowaniu podatkowym w sprawie stwierdzenia nadpłaty w zakresie zobowiązań byłej spółki cywilnej może być osoba, która była wspólnikiem spółki cywilnej w chwili rozwiązania spółki.§ 3. W przypadku, o którym mowa w art. 92 solidarna odpowiedzialność podatników za zobowiązania podatkowe, § 3, jedną stroną postępowania są małżonkowie i każdy z nich jest uprawniony do działania w imieniu obojga.
Orzeczenia: 134 Porównania: 1 Przypisy: 3 Odsłuchaj
Art. 133a. Uprawnienia organizacji społecznej w postępowaniu podatkowym
§ 1. Organizacja społeczna może w sprawie dotyczącej innej osoby, za jej zgodą, występować z żądaniem:1) wszczęcia postępowania;2) dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes publiczny.§ 2. Organ podatkowy, uznając żądanie organizacji społecznej za uzasadnione, postanawia o wszczęciu postępowania z urzędu lub o dopuszczeniu organizacji do udziału w postępowaniu. Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania lub dopuszczenia do udziału w postępowaniu organizacji społecznej służy zażalenie.§ 3. Organizacja społeczna uczestniczy w postępowaniu na prawach strony.
Art. 134. Uchylony
Orzeczenia: 12 Porównania: 1
Art. 135. Ocena zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych w sprawach podatkowych
Zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych w sprawach podatkowych ocenia się według przepisów prawa cywilnego, jeżeli przepisy prawa podatkowego nie stanowią inaczej.
Orzeczenia: 7 Interpretacje: 2 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 136. Działanie strony przez pełnomocnika
Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.
Orzeczenia: 30 Interpretacje: 9 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 137. Pełnomocnik strony w postępowaniu normowanym przepisami prawa podatkowego
§ 1. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.§ 1a. Pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed organami celnymi, w sprawach dotyczących podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego z tytułu importu towarów, może być także osoba, o której mowa w art. 79 agent celny, ustawy z dnia 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz.U. Nr 68, poz. 622), zwanej dalej „Prawem celnym”.§ 2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokółu.§ 3. Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Organ podatkowy może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.§ 3a. W poszczególnych wynikających w toku postępowania kwestiach mniejszej wagi organ podatkowy może nie żądać pełnomocnictwa, jeżeli pełnomocnikiem jest małżonek strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu jego upoważnienia do występowania w imieniu strony.§ 4. W zakresie nieuregulowanym w § 1–3a stosuje się przepisy prawa cywilnego.
Orzeczenia: 129 Interpretacje: 7 Porównania: 1 Przypisy: 1 Odsłuchaj
Art. 138. Przesłanki wyznaczenia kuratora dla osoby niezdolnej do czynności prawnych lub osoby nieobecnej
§ 1. Organ podatkowy występuje do sądu z wnioskiem o wyznaczenie kuratora dla osoby niezdolnej do czynności prawnych lub osoby nieobecnej, jeżeli kurator nie został już wyznaczony.§ 2. W przypadku konieczności podjęcia czynności niecierpiących zwłoki organ podatkowy wyznacza dla osoby nieobecnej przedstawiciela, za jego zgodą, uprawnionego do działania do czasu wyznaczenia kuratora dla osoby nieobecnej przez sąd.§ 3. Jeżeli osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej nie może prowadzić swoich spraw wskutek braku powołanych do tego organów, organ podatkowy składa do sądu wniosek o ustanowienie kuratora.
Rozdział 4. Załatwianie spraw
Art. 139. Terminy załatwiania spraw przez organ
§ 1. Załatwienie sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania dowodowego powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej.§ 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawianych przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub na podstawie faktów powszechnie znanych i dowodów znanych z urzędu organowi prowadzącemu postępowanie.§ 3. Załatwienie sprawy w postępowaniu odwoławczym powinno nastąpić nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy, a sprawy, w której przeprowadzono rozprawę lub strona złożyła wniosek o przeprowadzenie rozprawy nie później niż w ciągu 3 miesięcy.§ 4. Do terminów określonych w § 1–3 nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
Orzeczenia: 39 Porównania: 1 Przypisy: 1 Odsłuchaj
Art. 140. Niezałatwienie sprawy przez organ we właściwym terminie
§ 1. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy we właściwym terminie organ podatkowy obowiązany jest zawiadomić stronę, podając przyczyny niedotrzymania terminu i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.§ 2. Ten sam obowiązek ciąży na organie podatkowym również w przypadku, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od organu.
Orzeczenia: 26 Porównania: 1 Odsłuchaj
Art. 141. Ponaglenie w razie niezałatwienia przez organ sprawy we właściwym terminie
§ 1. Na niezałatwienie sprawy we właściwym terminie lub terminie ustalonym na podstawie art. 140 niezałatwienie sprawy przez organ we właściwym terminie, stronie służy ponaglenie do:1) organu podatkowego wyższego stopnia,2) ministra właściwego do spraw finansów publicznych, jeżeli sprawa nie została załatwiona przez dyrektora izby skarbowej lub dyrektora izby celnej.§ 2. Organ podatkowy wymieniony w § 1, uznając ponaglenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby podejmuje środki zapobiegające naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłości. Organ stwierdza jednocześnie, czy niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa.
Orzeczenia: 19 Porównania: 1 Przypisy: 1 Odsłuchaj
Art. 142. Odpowiedzialność pracownika organu podatkowego za niezałatwienie sprawy w terminie
Pracownik organu podatkowego, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie lub nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 140 niezałatwienie sprawy przez organ we właściwym terminie, albo nie załatwił sprawy w dodatkowym terminie ustalonym zgodnie z art. 141 ponaglenie w razie niezałatwienia przez organ sprawy we właściwym terminie, § 2, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej przepisami prawa.
Art. 143. Upoważnienie do załatwiania spraw w imieniu organu podatkowego
§ 1. Organ podatkowy może upoważnić funkcjonariusza celnego lub pracownika kierowanej jednostki organizacyjnej do załatwiania spraw w jego imieniu i w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji, postanowień i zaświadczeń.§ 1a. Upoważnienie może obejmować podpisywanie pism w formie dokumentu elektronicznego podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu – z wyłączeniem wydawania zaświadczeń.§ 2. Upoważnienie, o którym mowa w § 1 i 1a, może być udzielone również:1) pracownikom urzędu skarbowego – przez naczelnika urzędu skarbowego;2) pracownikom izby skarbowej – przez dyrektora izby skarbowej;3) funkcjonariuszom celnym lub pracownikom urzędu celnego – przez naczelnika urzędu celnego;4) funkcjonariuszom celnym lub pracownikom izby celnej – przez dyrektora izby celnej.§ 3. Upoważnienie udzielane jest w formie pisemnej.
Orzeczenia: 19 Porównania: 1 Przypisy: 2 Odsłuchaj
Rozdział 5. Doręczenia
Art. 144. Doręczanie pism przez organ podatkowy
Organ podatkowy doręcza pisma za pokwitowaniem przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, swoich pracowników lub przez osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów. W przypadku gdy organem podatkowym jest wójt, burmistrz (prezydent miasta), pisma może doręczać sołtys za pokwitowaniem.
Orzeczenia: 34 Porównania: 1 Przypisy: 1 Odsłuchaj
Art. 144a. Doręczenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej
§ 1. Doręczenie pism, z wyjątkiem zaświadczeń, następuje za pomocą środkówkomunikacji elektronicznej, jeżeli strona wnosi o zastosowanie takiego sposobudoręczania albo wyraża na to zgodę.§ 2. uchylony
Orzeczenia: 1 Porównania: 1 Przypisy: 3 Odsłuchaj
Art. 145. Doręczanie pism stronie
...
sweetfaith