Papiery.doc

(72 KB) Pobierz
Papiery, papiery

Papiery, papiery...te wytłaczane-materiały w scrapbooking

Papier czy karton to, obok zdjęć i gamy przeróżnych dodatków, najważniejszy element scrapbookowego albumu. Papiery jedno- i wielobarwne, we wzory i gładkie, przeźroczyste, matowe, błyszczące, grube, cienkie, fakturowane, wytłaczane...zapewne długo jeszcze można by wymieniać ich rodzaj, ale teraz kilka chwil poświęcimy papierom wytłaczanym.

Gotowe papiery mogą stanowić znakomitą bazę dla pojedynczej karty w albumie. Równie dobrze można wykorzystać taki papier do stworzenia pięknej ramki dla zdjęcia. Wszystko zależy od naszej własnej inwencji, charakteru zdjęć czy w końcu od tego, jaki papier uda nam się zdobyć.

W sklepach można znaleźć coraz więcej przepięknych, wytłaczanych papierów, często dodatkowo zdobionych brokatem czy błyszczącą farbą. Jednak nie jesteśmy „skazani” wyłącznie gotowe papiery – dostępne już i na naszym rynku przybory pozwalają nam na tworzenie własnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i projektów, papierów.

Przy pomocy specjalnych płytek i zakończonych kulkami rylców możemy stworzyć własne mini-arkusze papieru wytłaczanego. Do pracy na większych powierzchniach można korzystać ze specjalnego „kołeczka” zakończonego trzema kulkami.  

Dzięki temu powstają doskonale bazy pod zdjęcia, dodatki do kartek, wymyślne ramki czy ozdobne tagi-zawieszki. Papier można wytłaczać na całej powierzchni lub tylko na wybranym fragmencie – uzyskujemy tym samym nieskończenie wiele możliwości stworzenia niebanalnej oprawy do naszych prac.

Korzystając z takich płytek nie jesteśmy zmuszeni w trakcie zakupów dokonywać wyboru pomiędzy papierami w przepięknym zielonym kolorze czy powalającym z nóg błękicie... Mając do dyspozycji różnobarwne kartony możemy stworzyć na własny użytek całą paletę tęczowych, zdobionych papierów. Płytki do tworzenia tekstur nadają się również do tłoczenia wzorów na kalce czy arkuszach folii aluminiowej.

Zabierając się do zdobienia papieru musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

·         -Aby papier nie przesuwał się po płytce warto przymocować go taśmą klejącą (przeznaczoną do wielokrotnego przyklejania)

·         -Jeśli chcemy aby wytłoczone wzory były bardzo wyraźne, w pierwszej kolejności skorzystać należy z „kołeczka” a następnie, przy użyciu kulkowego rylca, dokładnie wytłoczyć poszczególne detale

·          

·        

·          

·         -Gdy papier na którym wytłaczamy wzory jest „tępy” i z trudem przesuwamy po nim końcówką do wygniatania, warto co jakiś czas kulkowe zakończenie przetrzeć świeczką

·         -W trakcie wytłaczania większych wzorów nie jest konieczne „zarysowanie” całej powierzchni wewnątrz motywu – wystarczy to zrobić wzdłuż jego brzegów

·         -Za każdym razem dopasuj końcówkę do wielkości wzoru: zbyt duża kulka nie pozwoli na wytłoczenie delikatnych motywów, zbyt mała kulka może – przy nieumiejętnym korzystaniu – przedziurawić zdobiony papier

·         -I na koniec – nie śpiesz się!! Nic gorszego, niż praca zniszczona ostatnimi, pośpiesznymi ruchami.

·          

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin