CZASOPISMA MŁODZIEŻOWE.doc

(67 KB) Pobierz
CZASOPISMA MŁODZIEŻOWE - scenariusz zajęć

TEMAT: CZASOPISMA MŁODZIEŻOWE.

 

Cele:

·         Zapoznanie z rodzajami czasopism.

·         Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem

·         Doskonalenie umiejętności wyszukiwania informacji.

·         Wyrabianie nawyku czytania czasopism.

·         Rozwijanie zainteresowań czasopismem adresowanym do młodzieży.

 

Metody:

·         Praca z tekstem

·         Mini wykład

·         Praca zespołowa

 

Pomoce:

·         Czasopisma młodzieżowe

·         Czasopisma popularnonaukowe

·         Plansza "Podział czasopism"

 

Przebieg lekcji:

·         Podział na grupy.

·         Przeprowadzenie sondażu na temat czasopism, które uczniowie znają i chętnie czytają.

·         Mini wykład na temat podziału czasopism ze względu na osobę adresata, treść, częstotliwość ukazywania się przy pomocy planszy "Podział czasopism".

·         Losowanie tytułu czasopisma, którego będzie dotyczyło zadanie.

·         Przydział zadań. Treść polecenia (jednakowa dla wszystkich grup):

o        Zapoznaj się z zawartością czasopism.

o        Opracuj projekt reklamy i zaprezentuj kolegom.

·         Prezentacja projektu.

DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z KSIĘGOZBIORU PODRĘCZNEGO?

 

Cele:

1.        Zapoznanie uczniów z zawartością księgozbioru podręcznego.

2.        Nabycie umiejętności korzystania z księgozbioru podręcznego.

 

Metody:

1.        Elementy wykładu.

2.        Prezentacja wybranych pozycji.

3.        Praca grupowa - gwiazda asocjacyjna

 

Pomoce:

·         Tablica UKD

·         Książki - księgozbiór podręczny biblioteki.

·         Szary papier, mazaki.

 

Przebieg lekcji:

1.        Zapoznanie uczniów z pojęciem "księgozbiór podręczny".

2.        Omówienie i przeprowadzenie prezentacji wybranych charakterystycznych pozycji dla księgozbioru podręcznego.

3.        Rozmowa z uczniami na temat przydatności księgozbioru podręcznego.

4.        Praca metodą gwiazdy asocjacyjnej mająca na celu odpowiedź na pytanie "dlaczego warto korzystać z księgozbioru podręcznego?"

 

 

 

BIBLIOTEKA MIEJSCEM PRACY I ROZRYWKI.

 

Cele:

1.        Zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki.

2.        Rozbudzanie zainteresowań książką.

3.        Zapoznanie uczniów z zasadami korzystania z czytelni.

4.        Zapoznanie uczniów ze zbiorami biblioteki.

 

Metody:

·         elementy wykładu

·         rozmowa z uczniami

·         metaplan

 

Pomoce:

·         zbiory biblioteki

·         regulamin biblioteki

·         arkusze papieru

·         mazaki

 

Przebieg lekcji:

1.        Wykład na temat zasobów biblioteki i możliwości ich wykorzystania.

2.        Przedstawienie regulaminu biblioteki i godzin jej otwarcia.

3.        Praca w grupach metoda metaplanu na temat: "Biblioteka miejscem pracy i rozrywki"

 

 

 

ŹRÓDŁA INFORMACJI DOSTĘPNE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

Cele:

·         Zapoznanie uczniów z bezpośrednimi i pośrednimi źródłami informacji.

·         Kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania ze źródeł informacji znajdujących się w bibliotece szkolnej.

 

Metody:

·         Elementy wykładu

·         Prezentacja

·         Ćwiczenia w grupach

 

Pomoce:

·         Katalogi

·         Kartoteki

·         Księgozbiór podręczny

·         Komputery - Internet

·         Prezentacje zobacz: (PREZENTACJA 1 ; PREZENTACJA 2)

 

Przebieg lekcji:

·         Przedstawienie tematu lekcji i rozmowa z uczniami na temat źródeł informacji w bibliotece szkolnej. Próby podziału źródeł informacji przez uczniów.

·         Prezentacja slajdów z rodzajami źródeł informacji: pośrednie i bezpośrednie.

·         Rozmowa z uczniami na temat różnic w wydawnictwach encyklopedycznych ogólnych i specjalistycznych

·         Prezentacja slajdów z rodzajami słowników i encyklopedii.

·         Wskazanie na Internet jako współczesne źródło informacji.

·         Prezentacja portali internetowych i wyszukiwarek (np. Wirtualna Polska, Onet)

·         Ćwiczenia w grupach - wyszukiwanie informacji w Internecie, oraz tradycyjnych źródłach

·         Przedstawienie wyników ćwiczeń.

·         Podsumowanie lekcji.

 

 

 

ROLA MEDIÓW W ŻYCIU CZŁOWIEKA I UMIEJĘTNOŚĆ KRYTYCZNEGO ICH ODBIORU - scenariusz zajęć z edukacji medialnej.

 

Cele:

·         Poznanie przez uczniów współczesnych mediów i ich oddziaływania na odbiorcę.

·         Uświadomienie uczniom konieczności dystansu wobec przekazywanych treści.

·         Kształtowanie w uczniach umiejętności samodzielnej oceny informacji zawartej w mediach.

Metody:

·         Wykład

·         Dyskusja

·         Prezentacja

·         Praca w grupach

Pomoce:

·         Ankieta ( pobierz )

·         Plansza "Rodzaje mediów" ( pobierz )

·         Gazetowe programy telewizyjne

Przebieg lekcji:

·         Wprowadzenie do tematu. Prezentacja tablicy z rodzajem współczesnych mediów. Krótka charakterystyka mediów dokonana przez nauczyciela bibliotekarza.

·         Przedstawienie wyników ankiety, wcześniej przeprowadzonej na godzinie wychowawczej przez bibliotekarza lub wychowawcę klasy.

·         Ocena wyników ankiety dokonana przez uczniów w formie dyskusji.

·         Krótka ocena nauczyciela, podsumowująca ankietę i dyskusję uczniów.

·         Rozmowa z uczniami na temat pozytywnych i negatywnych skutków oddziaływania informacji i przekazów medialnych na społeczeństwo, rodzinę i jednostkę - w trakcie dyskusji wypisywanie na tablicy wymienianych skutków.

·         Podział uczniów na grupy 4-5 osobowe. Każda grupa dostaje na kartce polecenie i czasopismo z tygodniowym programem telewizyjnym. Treść poleceń: przejrzyj otrzymany program telewizyjny i wypisz z niego programy o tematyce kulturalnej (edukacyjnej, sportowej, ekonomicznej, telenowele, teleturnieje, itp.).

·         Praca uczniów w grupach.

·         Odczytanie i krótkie omówienie przez uczniów wybranych programów telewizyjnych ze zwróceniem szczególnej uwagi na ilość tych programów i ich czas emisji antenowej.

·         Podsumowanie przez uczniów ich pracy - wnioski dotyczące ilości i jakości wybranych typów programów telewizyjnych.

·         Podsumowanie lekcji przez nauczyciela.

 

 

 

CZASOPISMO JAKO ŹRÓDŁO WIEDZY.

 

 

Cele:

·         Zapoznanie uczniów z pojęciem czasopismo

·         Zachęcenie uczniów do korzystania z czasopism

·         Nabycie umiejętności korzystania z czasopism

·         Zapoznanie z rodzajami czasopism

 

Metody:

·         burza mózgów

·         mini wykład

·         prezentacja

·         metaplan

·         rozmowa z uczniami

 

Pomoce:

·         czasopisma popularnonaukowe

·         tablica z podziałem czasopism

·         encyklopedie

·         arkusze papieru, kolorowe mazaki

 

Przebieg lekcji:

1.        Zapoznanie z pojęciem: czasopismo, wykorzystując encyklopedie.

2.        Mini wykład dotyczący podziału czasopism.

3.        Podział czasopism - burza mózgów.

4.        Czym jest czasopismo popularnonaukowe - elementy wykładu.

5.        Metaplan - Czasopismo popularnonaukowe jako źródło wiedzy.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin