WYJĄTKOWY PONTYFIKAT.doc

(55 KB) Pobierz
WYJĄTKOWY PONTYFIKAT

WYJĄTKOWY PONTYFIKAT

Scenariusz na Dzień Papieski

 

Redaktorzy zadają pytania, ksiądz udziela odpowiedzi

 

Redaktorzy – Szczęść Boże!

 

Ksiądz – Szczęść Boże!

 

Redaktor 1 – Dzisiaj chcielibyśmy dowiedzieć się jak najwięcej o postaci wielkiego Polaka – Papieża Jana Pawła II. Czy ksiądz mógłby udzielić nam wywiadu?

 

Ksiądz – Tak, oczywiście. Uważam, że Jan Paweł II to osoba, która była, jest i na zawsze pozostanie w sercach i wspomnieniach wszystkich ludzi.

 

Redaktor 1 – Kiedy urodził się Karol Wojtyła? Co mógłby powiedzieć ksiądz o jego rodzinie?

 

Ksiądz – Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii      z Kaczorowskich. Został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku. Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca – wojskowego urzędnika. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. Edmund – brat Karola, po ukończeniu wadowickiego gimnazjum studiował medycynę w Krakowie.

              Jego matka zmarła 13 kwietnia 1929 roku, gdy Karol miał 9 lat. Trzy lata później,       w 1932 roku zmarł na szkarlatynę w wieku 26 lat brat Edmund. Chorobą zaraził się od swojej pacjentki w szpitalu w Bielsku. Karol miał jeszcze starszą siostrę, która zmarła niedługo po narodzeniu, a więc jej nie znał.

 

Redaktor 2 – Jakim chłopcem był Karol? Co lubił?

 

Ksiądz – W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej – Lolek. Był chłopcem bardzo utalentowanym i wysportowanym. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze, a także spacery         w okolicach Wadowic. W większości wycieczek towarzyszył mu ojciec.

 

Redaktor 1 – Gdzie i jak się uczył? Czym się interesował?

 

Ksiądz – Od września 1930 roku, po zdaniu egzaminów wstępnych, Karol Wojtyła rozpoczął naukę w 7 letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Nie miał żadnych problemów z nauką. W I klasie ks. Kazimierz Figlewicz zachęcił go do przystąpienia do kółka ministranckiego, którego stał się prezesem. Ksiądz ten miał znaczny wpływ na rozwój duchowy młodego Karola Wojtyły.

              Podczas nauki w gimnazjum Karol zainteresował się teatrem – występował                w przedstawieniach Kółka Teatralnego stworzonego przez polonistów z wadowickich gimnazjów.

 

Redaktor 2 – Gdzie studiował?

 

Ksiądz – 14 maja 1938 roku Karol Wojtyła zakończył naukę w gimnazjum, otrzymując świadectwo maturalne z oceną bardzo dobrą, co umożliwiło mu podjęcie studiów na większości uczelni bez egzaminów wstępnych. Wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia rozpoczął w październiku 1938 roku.

 

Redaktor 1 – Czy zawsze mieszkał w Wadowicach?

 

Ksiądz – W pierwszym roku studiów Karol przeprowadził się wraz z ojcem do rodzinnego domu matki przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie. Czas od października 1938 do lutego 1941 roku to okres wytężonej nauki Karola na studiach, spotkań grupy literackiej, a także tworzenia własnej poezji. Dnia 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie zmarł ojciec Karola.

 

Redaktor 2 – Jak sobie Karol radził po śmierci ojca?

 

Ksiądz – Wojna odebrała Karolowi Wojtyle możliwość kontynuowania studiów. Po śmierci ojca zatrudnił się w zakładach chemicznych Solvay w Borku Fałęckim.

 

Redaktor 1 – Czy Karol kontynuował później studia?

 

Ksiądz – W jesieni 1941 roku Karol wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny, który swoje pierwsze przedstawienie wystawił 1 listopada 1941 roku. Rozstanie Wojtyły z teatrem nastąpiło nagle w 1942 roku, gdy postanowił on studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Krakowie oraz rozpoczął w konspiracji studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W okresie od kwietnia 1945 do sierpnia 1946 roku Karol Wojtyła pracował na uczelni jako asystent i prowadził seminaria z historii dogmatu.

 

Redaktor 2 – Kiedy Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie?

 

Ksiądz – 1 listopada 1946 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza.

 

Redaktor 1 – Gdzie i kiedy odbyła się Msza prymicyjna?

 

Ksiądz – 2 listopada 1946 roku odprawił Mszę św. Prymicyjną w krypcie św. Leonarda na Wawelu.

 

Redaktor 2 – Co działo się z księdzem Karolem Wojtyłą po święceniach kapłańskich?

 

Ksiądz – 15 listopada 1946 roku Karol Wojtyła wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na Papieskim Uniwersytecie w Rzymie. W 1948 roku ukończył studia.

 

Redaktor 1 – W jakiej parafii Karol Wojtyła rozpoczął pracę duszpasterską?

 

Ksiądz – Karol Wojtyła został skierowany do pracy w parafii Niegowić na okres siedmiu miesięcy. Od tego momentu rozpoczął się dla młodego księdza okres wycieczek i podróży     z młodzieżą po Polsce. Wolny czas zawsze starał się spędzać z chłopcami i dziewczętami na łonie natury. W marcu 1949 roku Karol Wojtyła został przeniesiony do parafii św. Floriana   w Krakowie. Tam też założył mieszany chór gregoriański. Nadal często wyprawiał się na wycieczki z młodzieżą.

              Wykładał w Seminarium oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego wykłady obejmowały głównie teologię moralną i etykę małżeńską.

 

Redaktor 2 – Kiedy ksiądz Karol Wojtyła został biskupem?

 

Ksiądz – W roku 1958 Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii,           a także biskupem pomocniczym Krakowa. Konsekracji biskupiej księdza Karola Wojtyły dokonał 28 września 1958 roku w katedrze na Wawelu metropolita krakowski i lwowski, arcybiskup Eugeniusz Baziak. W 1962 roku został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. Na okres biskupstwa Karola Wojtyły przypadły także obrady Soboru Watykańskiego II, w których aktywnie uczestniczył. Już w tym okresie Karol Wojtyła bardzo dużo czasu poświęcał na podróże zagraniczne w celach ewangelizacyjnych i religijnych.

 

Redaktor 1 – Jakie inne tytuły i funkcje zdobywał Karol Wojtyła?

 

Ksiądz – 30 grudnia 1963 roku, półtora roku po śmierci swego poprzednika, arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, Karol Wojtyła został mianowany metropolitą krakowskim. W roku 1967 otrzymał tytuł kardynała, a jego kościołem tytularnym stał się kościół św. Cezarego Męczennika.

 

Redaktor 2 – Kiedy został Papieżem?

 

Ksiądz – Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I konklawe, drugim w roku 1978, Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o godz. 18.44.

 

Redaktor 1 – Jak długo trwał jego pontyfikat?

 

Ksiądz – Był Papieżem przez 26 i pół roku (9665 dni). Jan Paweł II był pierwszym Papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, niebędącym Włochem.

 

Redaktor 2 – Kto był najbliższym przyjacielem Jana Pawła II?

 

Ksiądz – Osobistym sekretarzem Jana Pawła II przez cały pontyfikat był arcybiskup Stanisław Dziwisz.

 

Redaktor 1 – Co było charakterystyczne w pontyfikacie Ojca Świętego Jana Pawła II?

 

Ksiądz – Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty.

              Znał wiele języków świata. Swobodnie posługiwał się językiem polskim, włoskim, francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, łacińskim i greckim.

              Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież.

              Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II powołał więcej kardynałów niż którykolwiek z jego poprzedników.

              W dniu 13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra                w Rzymie, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Papież wybaczył swojemu zamachowcy i odwiedził go w więzieniu.

              Jan Paweł II wygłosił wiele przemówień i napisał dużą ilość listów na temat stosunku chrześcijan do społeczności żydowskiej.

              Wiele czasu poświęcił budowie jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi.

Jan Paweł II wielką wagę przywiązywał do stosunków z ludźmi innej wiary, nie tylko            w ramach chrześcijaństwa, ale także członków innych religii i ateistów.

              Kochał dzieci i młodzież.

 

Redaktor 2 – Ile razy odwiedził Polskę – swoją Ojczyznę?

 

Ksiądz – Jan Paweł II jako Papież odwiedził Polskę 9 razy. I pielgrzymka (2-10 czerwca 1979 r.), II pielgrzymka (16-23 czerwca 1983 r.), III pielgrzymka (8-14 czerwca 1987 r.), IV pielgrzymka (1-9 czerwca, 13-20 sierpnia 1991 r.), V pielgrzymka (22 maja 1995 r.), VI pielgrzymka (31 maja-10 czerwca 1997 r.), VII pielgrzymka (5-17 czerwca 1999 r.), VIII pielgrzymka (16-19 sierpnia 2002 r.).

 

Redaktor 1 – Czy w Watykanie coś się zmieniło, gdy Papieżem został Polak?

 

Ksiądz – Za pontyfikatu Jana Pawła II, dzięki samemu Papieżowi, nastąpiły zmiany               w Watykanie. Zaraz po swoim wyborze na Stolicę Apostolską Jan Paweł II nie pozwolił prymasowi Wyszyńskiemu uklęknąć przed sobą. Pierwsze przemówienie wygłosił po włosku, a więc w języku narodu, do jakiego przemawiał. Do tej pory przyjęte było, że papież zawsze swoje pierwsze przemówienie wygłasza po łacinie.

              Inne zmiany:

Þ    Liczne pielgrzymki (zagraniczne oraz do parafii we Włoszech);

Þ    Zwyczaj całowania ziemi kraju, do którego przybywał z pielgrzymką;

Þ    Msze święte dla wielkich tłumów, organizowane na stadionach, lotniskach, placach;

Þ    Wygłaszanie całych homilii lub choćby krótkich sentencji w języku kraju, do którego przybywał z pielgrzymką;

Þ    Udział zespołów folklorystycznych w czasie Mszy świętych;

Þ    Spotkania z duchownymi innych wyznań oraz odwiedziny świątyń różnych religii (wyznań niekatolickich oraz niechrześcijańskich);

Þ    Udział w przedsięwzięciach artystycznych: koncertach, występach zespołów, projekcjach filmowych;

Þ    Wykonywanie kapłańskich posług;

Þ    Prywatne spotkania z wiernymi;

Þ    Bezpośrednie spotkania z tłumem w trakcie pielgrzymek;

Þ    Żarty i bezpośredniość w kontaktach z ludźmi.

 

Redaktor 2 – Kiedy Jan Paweł II odszedł do domu Ojca?

 

Ksiądz – Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37, po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego,   w pierwszą sobotę miesiąca wigilię Święta Miłosierdzia Bożego oraz dwa dni przed świętem Zwiastowania NMP (dzień świętości życia, którego był orędownikiem), w 9665 dniu swojego pontyfikatu. Odszedł po dwóch dniach cierpienia, podczas których nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc na bieżąco wiadomości dochodzące z Watykanu. Do ostatnich chwil był przytomny. Uczestniczył jeszcze we Mszy św. odprawianej już w liturgii ze Święta Bożego Miłosierdzia (wigilia), przyjmując Eucharystię i po raz drugi sakrament chorych. Umierał tuż przed jej końcem; trzymając za rękę swojego osobistego sekretarza, arcybiskupa Stanisława Dziwisz, wypowiedział słowo „Amen”.

 

Redaktor 1 – Czy pozostawił po sobie testament?

 

Ksiądz – Tak, 7 kwietnia 2005 roku został opublikowany testament Jana Pawła II.

 

Redaktor 2 – Kiedy odbył się pogrzeb i gdzie złożono ciało Jana Pawła II?

 

Ksiądz – Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 roku. Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) ustawiono wprost na rozłożonym na bruku Placu św. Piotra dywanie. Mszy świętej, koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, przewodniczył dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger.

              Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, w asyście tylko duchownych z najbliższego otoczenia, Papież został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie,            w krypcie Jana XXIII. Prosty grobowiec o głębokości 1,7 m. przykryty marmurową płytą        z napisem „Ioannes Paulus II 1920-2005” jest spełnieniem zapisu z testamentu, który mówił   o „prostym grobie w ziemi”. Grobowiec Jana Pawła II znajduje się w krypcie w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji znajduje się grobowiec św. Piotra.

 

Redaktor 1 – Kto jest następcą Jana Pawła II?

 

Ksiądz – Następcę Jana Pawła II konklawe wybrało 19 kwietnia 2005 roku. Został nim jeden z najbliższych współpracowników zmarłego papieża, niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, który przyjął imię Benedykta XVI.

 

Redaktor 2 czy już rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II?

 

Ksiądz – 13 maja 2005 roku Papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, udzielając dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania od śmierci kandydata, jaki jest wymagany przez prawo kanoniczne. Od momentu zezwolenia na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Janowi Pawłowi II przysługuje tytuł Sługi Bożego. Formalnie proces rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku, kiedy zaprzysiężeni zostali członkowie trybunału beatyfikacyjnego. Postulatorem procesu został ksiądz Sławomir Oder.

 

Redaktorzy – Serdecznie dziękujemy za rozmowę. Bóg zapłać!

 

5

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin