Powietrze.rtf

(13 KB) Pobierz
Żywoł powietrza zwizany est z zasad lo czne o um -słu, która odróżnia człowieka od niższych królestw natury i pozwala na obserwację siebie - to znaczy, uzyskanie sa-moświadomości. Z tego powodu trzy znaki powietrzne tworzą jedyny trygon, który nie wykorzy

Saturn w znakach i domach powietrznych

(Jest w powietrznym

Żywioł powietrza związany jest z zasadą logicznego umysłu, która odróżnia człowieka od niższych królestw natury i pozwala na obserwację siebie – to znaczy, uzyskanie samoświadomości. Z tego powodu trzy znaki powietrzne tworzą jedyny trygon, który nie wykorzystuje symboliki zwierzęcej, a jedynie symbole ludzkie lub nieożywione. W każdym z pozostałych trzech żywiołów co najmniej dwa znaki reprezentowane są przez symbole zwierzęce. Choć symbolem Panny, rządzonej przez planetę mentalną, jest ludzka postać, Bykowi i Koziorożcowi odpowiadają zwierzęta; podobnie w żywiole ognia, choć symbol Strzelca jest w połowie ludzki, Baran i Lew mają symbole zwierzęce. Trygon wodny, związany z funkcją odczuwania, a zatem najbardziej instynktowny ze wszystkich żywiołów, w całości sportretowany jest przez istoty należące do królestwa zwierząt. Choć niezbyt dobrze jeszcze rozumiemy, czym jest umysł z naukowego punktu widzenia – nie wiemy, gdzie dokładnie się mieści ani według jakich praw funkcjonuje – do pewnego stopnia możemy określić jego naturę przez obserwację działania i w każdym razie wydaje się oczywiste, że to właśnie umysł pozwala człowiekowi nazywać się człowiekiem.

Wszystkie trzy znaki powietrzne, a także odpowiadające im domy i planety, mają związek z jakimś aspektem działania umysłu oraz z ludzką potrzebą wymiany informacji z otoczeniem. Proces wymiany informacji z otoczeniem wspólny jest wszystkim żywym istotom, od organizmów jednokomórkowych aż po gatunek ludzki, ale tylko człowiek analizuje informacje i zdaje sobie sprawę, że są to informacje. Starożytny symbol pięć, tradycyjnie przypisywany jest zarówno człowiekowi, jak i Merkuremu, symbolizującemu umysł. Podążając dalej za tym tokiem myślenia widzimy korelację z faktem, że okrąg, czyli trzysta sześćdziesiąt stopni, podzielony przez pięć daje siedemdziesiąt dwa stopnie, a zatem aspekt kwintylu, który wiąże się z talentem i niezwykłymi zdolnościami umysłu – domena Merkurego – a także z ambiwalencją seksualną i znów nasuwa się skojarzenie z Merkurym, który w mitologii był postacią androgyniczną. Wszystkie te skojarzenia są pomocne w naświetleniu natury trygonu powietrznego.

Jedynie żywioł powietrza cechuje się umiejętnością nabrania dystansu do życia codziennego i oderwania się od jego spraw. Każdy z żywiołów obdarzony jest swoistą logiką, ale funkcja tej logiki zależy od substancji, na której oparta jest dana osobowość. Woda i ogień to żywioły irracjonalne; oceniają życie i doświadczają go przez, odpowiednio, naturę uczuciową i intuicję. Idea, że myśl leży u podstaw wszystkiego, co istnieje jest dobrze znana ezoterykom, lecz można ją udowodnić empirycznie jedynie badając zachowanie człowieka: najpierw o czymś myślimy, potem nabiera to dla nas wartości emocjonalnej, a w następnej kolejności zaczynamy działać, by nadać temu namacalny kształt. Bardzo niewiele wiemy o prawdziwej potędze myśli, na podstawie doświadczeń zaczynamy się jednak przekonywać, że skoncentrowana myśl ma moc wywoływania zmian fizycznych i że można ją komunikować bez pomocy materialnych przekaźników. Ten fenomen nazywany jest telepatią. Wiemy równie mało o prawdziwej naturze telepatii, jak i o innych zjawiskach „psi”, ale wydaje się, że wszystkie one mają związek z twórczą mocą ludzkiego umysłu. Powoli wyłania się przed nami niejasny zarys obrazu, z którego wynika, że umysł jest atrybutem bardzo bliskim temu, co teologowie definiują jako atrybuty boskości.

Zważywszy, że znaki powietrzne mają związek z olbrzymim potencjałem ludzkiego umysłu w jego twórczym aspekcie, dochodzimy do smutnego wniosku: ogromna większość ludzi nie jest zdolna wykorzystać potencjału tego żywiołu, na przeszkodzie stoi bowiem zbyt słabo rozwinięta umiejętność myślenia. Nawet jeśli człowiek rodzi się z kosmogramem, w którym dominują planety położone w żywiole powietrza, wcale to jeszcze nie oznacza, że będzie w stanie wyrazić ich potencjał w sposób odzwierciedlający boską naturę twórczego umysłu. To, co bierzemy za idee, to często tylko opinie. Różnica jest zasadnicza, zwłaszcza gdy chodzi o idee, które stają się ideologiami. Umiejętność spojrzenia z dystansu również jest rzadkim darem; zamiast prawdziwego obiektywizmu widzimy chłód, wynikający ze sztywnego kontrolowania emocji, spowodowanego lękiem przed ich potęgą. Spośród wszystkich królestw natury jedynie człowiek aspiruje do intelektualnej kreatywności, aczkolwiek ambicje wielu ludzi nie sięgają tak wysoko; ich zainteresowania ograniczają się do spraw fizycznych i emocjonalnych. Frustracja człowieka, który usiłuje skupić się na płaszczyźnie mentalnej i poznać naturę własnego umysłu, jest o wiele bardziej subtelna i trudniej ją dostrzec niż frustrację ekspresji fizycznej lub uczuciowej.

Ponieważ Saturn zawsze stwarza możliwość rozwinięcia jakiejś funkcji lub cechy związanej z żywiołem, w którym leży, może to dotyczyć zarówno domu, jak i znaku – dochodzimy do wniosku, że Saturn w znakach i domach powietrznych, przez frustrację kreatywnego umysłu i zablokowanie możliwości wykorzystania go jako narzędzia komunikacji i relacji, zwiększa i wysubtelnia umiejętność wykorzystania myśli w procesie twórczym oraz dla celów integracji psychiki.

Saturn jest współwładcą Wodnika, w Wadze jest wyniesiony, a w Bliźniętach czuje się całkiem nieźle. Powaga, koncentracja i stabilność uważane są za stosowne atrybuty umysłu, a Saturn w żywiole powietrza z pewnością nimi obdarza. Tak zwany ścisły umysł, pomimo swej niebezpiecznej skłonności do uprzedzeń i zawężania perspektywy, jest wysoko ceniony w naszym społeczeństwie i odpowiada za najważniejsze osiągnięcia technologiczne tego stulecia. Kładziemy wielki nacisk na logikę, a krzywo patrzymy na intuicyjne czy mistyczne podejście do życia, gdyż ostatnie dwa tysiące lat wystarczająco jasno ukazały nam pełną skalę zagrożeń stwarzanych przez tego typu ścieżki. Jedną z najbardziej ekstremalnych cech powietrznego Saturna jest to, że działając z poziomu nieświadomości staje się uosobieniem obiektywnego, naukowego intelektu w jego najbardziej zatwardziałej postaci. Nie jest to jednak w gruncie rzeczy cecha powietrza; wynika raczej z tego, że powietrze pozbawione jest możliwości naturalnego krążenia i wielokierunkowego łączenia umysłów oraz ludzi. Znacznym utrudnieniem przy powietrznym położeniu Saturna jest fakt, że jego sterylna maska jest zbyt łatwo akceptowana, obecnie bowiem uważa się ją za szczyt normalności. Może to utrudnić, a nawet uniemożliwić wykonanie zadania, polegającego na zniszczeniu i odbudowaniu wartości na danym obszarze życia, przez co subtelny potencjał tego położenia nigdy nie zostanie wykorzystany. Może ono wówczas zaowocować jedynie trwałym poczuciem samotności i izolacji, lękiem przed irracjonalnymi czynnikami w obrębie własnej psychiki, a także rozwiniętą umiejętnością koncentracji i dokładnością, które to cechy mają zamaskować poczucie intelektualnej niższości lub izolacji społecznej.

Najpowszechniejsze sposoby nieświadomej ekspresji Saturna to samotność, lęki frustracja. Mogą się one wyrażać przez ograniczenia natury fizycznej, jak w przypadku żywiołu ziemi, albo przez niezaspokojenie potrzeb emocjonalnych, jak w przypadku wody. Saturn położony w żywiole powietrza ma związek z umysłową izolacją; osoba z tym położeniem często musi zmagać się z samotnością, gdyż trudno jej jest komunikować się z innymi. Jej myśli często bywają głębokie i przenikliwe, gdyż izolacja zmusza ją do kwestionowania własnych wartości, ale kiepsko sobie radzi w lekkich, powierzchownych kontaktach towarzyskich, jakie zwykle kojarzy się z osobowościami powietrznymi. Ma ona za zadanie zbadać potencjał umysłu i stać się jego panem, a to nie sprzyja łatwemu brataniu się z innymi. Rzadko słyszymy, by taki człowiek skarżył się na samotność, gdyż nie jest to samotność o charakterze emocjonalnym i nie jest to też typ osobowości „neurotycznej”, jaka pojawia się przy frustracjach uczuciowych. Nie jest on nieszczęśliwy w zwykłym rozumieniu tego słowa, zazwyczaj bowiem odnosimy je do rozczarowań w uczuciach i pragnieniach. Najczęściej więc znosi swoją izolację w milczeniu.

Oczywiście zrozumienie i kontrola umysłu to dary, które można rozwinąć tylko przy odpowiednim poziomie aktywności umysłowej i człowiek z Saturnem położonym w żywiole powietrza musi przede wszystkim w ogóle zacząć używać umysłu, zanim przemieni go w promień światła rozjaśniający mroczne zakamarki psychiki. Jednak samo urodzeniowe położenie Saturna w żywiole powietrza sugeruje, że dana osoba jest w pełni zdolna osiągnąć ten etap rozwoju.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin