zabawy-z-wyrazami-inne-pomysly-116-90df.pdf
(
561 KB
)
Pobierz
668837310 UNPDF
blizejprzedszkola.pl
Scenariusze zajęć do rodzin wyrazów wprowadzanych
wiosną zostały opracowane na bazie autorskiego programu
edukacyjnego „Zabawy z wyrazami”. Zaprezentowane zabawy
nawiązują do Odimiennej Metody Nauki Czytania Ireny Majchrzak.
W zabawach tych uczestniczą dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Edyta Kaczanowska
z wyrazami
scenariusze do rodzin wyrazów wprowadzanych wiosną
wyrazów:
atrybuty świąt wielkanocnych
,
wiosen-
ne kwiaty
,
ptaki
,
bohaterowie bajek
,
mieszkańcy
świata
itp.
Do prezentacji wybrałam dwie z nich: ptaki oraz
mieszkańcy świata.
Przebieg zajęć przedstawię w formie zadaniowej, dzięki
czemu będzie można zorientować się, w jaki sposób kieru-
ję polecenia do dzieci. Tekst zaznaczony kursywą to moje
dodatkowe uwagi odnoszące się do realizacji zadań edu-
kacyjnych.
do działań z ruchem (muzyka z płyty KLANZA, nagranie
z płyty CD „Scotland”), ilustracje wybranych mieszkańców
świata, etykietki z nazwami wybranych mieszkańców świa-
ta,
układanka „Melonik czy sombrero?”, wigwam z karto-
nu, spinacze biurowe, atrapa wędki z magnesem, kartoniki
z literami alfabetu, karty pracy z wizerunkami i nazwami
mieszkańców świata, kredki.
Interakcje:
N
DZ
DZ (2–n), N
DZ (1–n), (1–2) DZ
DZ (3–4), DZ
DZ
(każde dziecko po kolei, cała grupa jednocześnie, pary,
każde dziecko indywidualnie).
Metody:
Czynnościowo-werbalna, werbalno-czynnościowa, czynnoś-
ciowa (
nawiązanie do metody odimiennej Ireny Majchrzak
oraz pedagogiki zabawy
).
TEMAT: „MIESZKAńCY ŚWIATA”
Cele ogólne:
o
Kształtowanie gotowości do czytania poprzez czytanie
globalne.
o
Stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej i nawiązy-
wania pozytywnych relacji interpersonalnych.
o
Utrwalanie wiadomości na temat mieszkańców świata.
Umiejętności dzieci:
o
Rozróżnianie wybranych mieszkańców świata, ich atrybu-
tów i zwyczajów.
o
Czytanie globalne nazw wybranych mieszkańców świata
(głównie dobieranka wyrazowo-obrazkowa).
o
Rozróżnianie i porównywanie liter (drukowanych).
o
Układanie zdań o mieszkańcach świata.
o
Odtwarzanie rytmu muzyczno-ruchowego i kroków tańca.
o
Rozwjanie wyobraźni, współdziałanie i współpraca.
Przestrzeń edukacyjna:
Sala przedszkolna.
Pomoce i przybory:
Świeczka-podgrzewacz w pojemniku, nagrania muzyczne
Przebieg zajęcia (sytuacje edukacyjne):
o
„Powitanka z różnych stron świata”.
Podając sobie „świa-
tełko”, przywitajcie się kolejno, tak jak witają się ludzie
z różnych miejsc świata. Użyjcie jednego z zaproponowanych
zwrotów (w języku japońskim
koniciła
, hinduskim
namaste
,
arabskim
salam alejkum
, hawajskim
aloha
itp.).
o
„Eskimosi łowią”.
Wyłów wędką jedną etykietkę. Odczytaj
nazwę mieszkańca świata i dopasuj podpis do ilustracji.
Atrapę
wędki można wykonać z laski gimnastycznej i kawałka sznurka z
magnesem zawiązanym na jej jednym końcu. Każda etykietka po-
winna mieć spinacz biurowy, by dziecko mogło ją „wyłowić”.
o
„Tropiciele liter”.
Posłuchajcie muzyki. Jak myślicie,
w jakich mieszkańców świata zamieni was ta muzyka?
Naśladujcie teraz skradających się Indian. Znalezione lite-
ry wkładajcie do wigwamu. Podczas pauzy wybrana osoba
wybierze jedną z liter i stanie przy jakiejś etykietce. Czy
wyraz zawiera tę literę?
bliżej przedszkola
5.116 maj 2011
97
Zabawy
W
iosną wprowadzam zazwyczaj następujące rodziny
Przygotowanie do nauki czytania
o
„Ilustracje i podpisy”.
Ułóżcie
z części wizerunki miesz-
kańców świata. Nazwjcie tych mieszkańców. Odszukajmy
wspólnie napisy do ułożonych obrazków.
w tych dwóch wyrazach takich samych liter.
o
„Szkocki taniec”.
Pożegnajmy się tańcem Szkotów: ustaw-
cie się w kole i
naśladujcie moje ruchy.
Oczywiście można zapro-
ponować dzieciom taniec innej narodowości.
o
„Mieszkańcy świata z podpisami”.
Wskażcie na otrzy-
manej karcie nazwę „INDIANIN” i połączcie ją z obraz-
kiem (następnie „ESKIMOS” itd.). Pokolorujcie kredkami
wizerunki mieszkańców świata.
Zajęcia utrwalające:
o
„Kto mieszkał w wigwamie?”.
Wybierzcie po jednym
obrazku z mieszkańcem świata. Odgadnjcie, o kogo py-
tam.
Osoba, która ma właściwą ilustrację, dopasuje ją
do
etykietki.
o
„Powitania mieszkańców świata”.
Każdy z was wylo-
suje kolejno etykietkę z nazwą mieszkańca świata i po-
wita wybranego kolegę w sposób odpowiedni do danego
regionu świata (
gdy dziecko odczyta nazwę „JAPOŃCZYK”,
wita się jak Japończyk – robi pokłon ze złożonymi rękoma i mówi
„koniciła”, gdy odczyta słowo „ESKIMOS”, wita się noskiem,
gdy odczyta słowo „INDIANIN”, unosi otwartą dłoń i mówi
„hołk”, gdy odczyta słowo „ARAB”– składa dłonie, wypowiada-
jąc słowa „salam alejkum”, gdy odczyta słowo „HINDUSKA”
– składa dłonie i mówi „namaste”
).
Powitana osoba losuje kolej-
ny wyraz i zabawa trwa, dopóki nie zostaną powitane wszystkie
dzieci.
o
„Mieszkańcy świata”.
Poruszajmy się w kole jak skrada-
jący się Indianie (potem Indianie wykonujący taniec desz-
czu, Arabowie jadący na wielbłądach, Hawajczycy tańczący
taniec hula itp.). Przy kolejnej zmianie wybrana osoba wylo-
suje jedną etykietkę, odczyta wyraz i ułoży zdanie z nazwą
tego mieszkańca świata.
o
„Wyrazy z obrazkami”.
Sprawdźcie, czy ułożone zdania
wyrazowo-obrazkowe są właściwe (np. Indianin ma <obra-
zek z mokasynami>).
o
„Etykietki złapane na lasso”.
A teraz zamieńcie się w kow-
bojów jadących na koniach. Podczas przerwy w muzyce
złapcie na lasso po jednej etykietce i dobierzcie się w pary.
Odczytajcie nazwy napisane na etykietkach i poszukajcie
TEMAT: „PTAKI WITAJą WIOSNę”
Cele ogólne:
o
Kształtowanie gotowości do czytania poprzez czytanie
globalne.
o
Stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej i aktywności
plastycznej.
o
Utrwalanie umiejętności rozpoznawania i nazywania wy-
branych gatunków ptaków Polski.
Umiejętności dzieci:
o
Rozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków pta-
ków Polski.
o
Naśladowanie ptaków ruchem i odgłosami.
o
Czytanie globalne nazw wybranych gatunków ptaków
(głównie dobieranka wyrazowo-obrazkowa).
o
Rozróżnianie i porównywanie liter (drukowanych).
o
Posługiwanie się wyobraźnią.
o
Wykonywanie prac plastycznych na temat ptaków.
Przestrzeń edukacyjna:
sala przedszkolna.
Pomoce i przybory:
Ilustracje przedstawiające wybrane ptaki, etykietki z na-
zwami ptaków (kilka zestawów), nagrania muzyczne do
zabaw ruchowych (utwór muzyki klasycznej kojarzący się
z lotem ptaków, utwór muzyki relaksacyjnej z odgłosami
ptaków leśnych), kartony z konturami sylwetek wybranych
ptaków, kleje, plastelina, obręcze, karty pracy – dobieranki
wyrazowo-obrazkowe, nożyczki, kredki, opaski bądź syl-
wety imitujące ptaki do założenia na głowę.
R E K L A M A
98
bliżej przedszkola
5.116 maj 2011
Komplet książek do nauki czytania Odimienną Metodą Ireny Majchrzak
tylko za 59 zł
W skład kompletu wchodzi podręcznik „Opowieści sowy” część I i II,
ćwiczenia „Gry czytelnicze” część I i II oraz książka „Opowieści ortograiczne”.
Zamówienia przyjmuje
sklep BlizejEdukacji.pl
tel. 12 257 43 35, e-mail: sklep@blizejedukacji.pl
Przy zamówieniu minimum 15 kompletów koszty wysyłki pokrywa sprzedawca.
GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY NA RYNKU!
Interakcje:
N
DZ (1–n), (1–2) DZ
DZ (3–4), N
DZ
DZ (2–n), (1/2
n) DZ
DZ (1/2 n), DZ
DZ (cała grupa jednocześnie, pary,
każde dziecko po kolei, podział na dwie równe grupy, każ-
de dziecko indywidualnie).
Metody:
Czynnościowo-werbalna, werbalno-czynnościowa, czynnoś-
ciowa (
nawiązanie do metody odimiennej Ireny Majchrzak
,
technik twórczych oraz pedagogiki zabawy
).
Przebieg zajęcia (sytuacje edukacyjne):
o
„Powitania ptaków”.
Poruszajcie się przy muzyce, naśladu-
jąc bociany (jaskółki, dzięcioły, dzikie kaczki). Podczas pauzy
dobierzcie się w pary, stańcie naprzeciw siebie i przywitajcie
odgłosem „kle-kle” („kiwit-kiwit”, „trrr-trrr”, „kwa-kwa”).
Tę
zabawę warto prowadzić przy odpowiednio dobranej muzyce klasycz-
nej. Dzieci mają na głowach opaski bądź sylwety imitujące ptaki.
o
„Etykietki dla ptaków”.
Dziś naszą salę zamienimy w las
z polanką i jeziorkiem. Można tam spotkać wiele ptaków.
Odszukajcie nazwy tych ptaków zapisane na kartonikach.
Kto umiałby odczytać etykietki?
Dziecko (bądź nauczycielka)
odczytuje etykietki i wyznacza kolejne osoby, które umieszczają
podpisy pod ilustracjami ptaków.
o
„Przyrodnicy”.
Zamieńcie się w przyrodników, którzy
oglądają ptaki przez lornetki. Podczas przerwy w muzyce
kolejne osoby odczytają nazwy ptaków (
proponuję tu muzy-
kę relaksacyjną z odgłosami ptaków leśnych
)
. Po pierwszym od-
czytaniu podpisów nauczycielka odwraca kilka ilustracji ptaków
.
Przed ostatnią rundką czytania wszystkie są już zakryte.
o
„Ptaki na łące”.
Wybierzmy etykietki z nazwami trzech
ptaków. Zapamiętajcie te napisy. Zamknjcie na chwilę oczy.
Odgadnjcie, jaki ptak odleciał (
zabrana etykietka
), a jaki poja-
wił się na łące (
etykietka dołożona
)?
o
„Ptaki i litery”.
Wybierzcie po jednym kartonie z konturem
ptaka. Odgadnjcie kolejno, jaki ptak pasuje do tego kontu-
ru. Dobierzcie odpowiednią etykietkę. Ile liter ma ten napis?
Spróbujcie przeliterować ten wyraz lub nazwać jedną z liter.
o
„Album ptaków”.
Każdy z was przyklei etykietkę pod
konturem ptaka i wylepi wizerunek ptaka plasteliną w odpo-
wiednich kolorach.
Oczywiście można zaproponować dzieciom
inną technikę plastyczną.
wyrazów („Wilga ma...”, „Jaskółka ma...” itd.).
o
„Jaki ptak odfrunął?”.
Odczytujcie kolejno nazwy pta-
ków, które odfrunęły (ilustracje zostały zakryte).
o
„Jaki ptak odpoczywa na drzewie?”.
Podzielcie się na
dwie grupy. Pierwsza grupa będzie drzewami, druga – pta-
kami. Ptaki
będą latały między drzewami. Podczas prze-
rwy w muzyce ptak zatrzyma się przy jednym z drzew.
Należy odczytać nazwę, która się tam znajduje.
o
„Ptaki z napisami”.
Poszukajcie wśród wyciętych ety-
kietek nazwę „wróbel” („bocian”, „jaskółka”, „wilga”,
„kukułka”) i przyklejcie przy właściwym obrazku (karta
pracy). Potem pokolorujcie ptaki.
Bibliograia do całego cyklu:
Kamińska K.,
Nauka czytania dzieci w wieku przedszkolnym
, Warszawa 1999.
Majchrzak I.,
Gry czytelnicze
, część 1 i 2, MAC Edukacja, 2005.
Majchrzak I.,
Meksykańska wioska – gra czytelnicza
, DIDASKO.
Majchrzak I.,
Nazywanie świata – gra słowno-obrazkowa
, DIDASKO.
Majchrzak I.,
Opowieści sowy
, część 1 i 2, MAC Edukacja, 2005.
Majchrzak I.,
Wprowadzanie dziecka w świat pisma
, Warszawa 1995.
Zajęcia utrwalające:
o
„Odgłosy ptaków”.
Poruszajcie się przy muzyce, naśladu-
jąc ptaki (każdy może udawać innego ptaka). Gdy pokażę
etykietkę, zatrzymajcie się. Wszyscy głośno odczytają nazwę
ptaka i będą naśladować odgłosy, jakie on wydaje (bocian –
„kle-kle”, jaskółka – „kiwit-kiwit”, dzięcioł – „trr-trr”, kaczka
– „kwa-kwa”, skowronek – „tju-tju”, wilga – „soiju-soiju”).
o
„Jaki ptak się odezwał?”.
Wytnjcie etykietki z nazwami
ptaków i rozłóżcie je w środku obręczy. Poruszajcie się teraz
po sali jak przyrodnicy, którzy oglądają ptaki przez lornetki.
Słysząc odgłos ptaka, zatrzymajcie się i wyjmjcie z obręczy
jego nazwę.
Odgłosy ptaków naśladuje nauczycielka.
o
„Obrazek do etykietki”.
Wybierajcie kolejno po jednej
ilustracji ptaków i dopasujcie do właściwego podpisu.
Odczytajcie nazwę.
o
„Co ma wilga?”.
Odpowiedz na zadane przeze mnie py-
tanie. Znajdź początek tego zdania wśród ułożonych par
Już za miesiąc:
scenariusze zajęć do rodzin wyrazów
wprowadzanych latem
Edyta Kaczanowska
– nauczyciel dyplomowany z 10-letnim sta-
żem pracy, prowadzi grupę 3-6-latków w Przedszkolu Miejskim
nr 20 w Łodzi.
Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Edukacji Elementar-
nej, współpracuje z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego jako prowadząca warsztaty szkolenio-
we i modelowe zajęć edukacyjnych dla nauczycieli.
bliżej przedszkola
5.116 maj 2011
99
Plik z chomika:
Tomkol1465
Inne pliki z tego folderu:
zabawy-czytelnicze-110-d76a.pdf
(469 KB)
zabawy-z-wyrazami-inne-pomysly-116-90df.pdf
(561 KB)
Zabawy z wizytówkami.doc
(511 KB)
zabawy-z-wyrazami-scenariusze-do-rodzin-wyrazow-wprowadzanych-zima-113-e201.pdf
(637 KB)
zabawy-z-wizytowkami-109-7766.pdf
(789 KB)
Inne foldery tego chomika:
- ▦Construction Simulator 2 (2018)
! PACZKA PODSTAWOWA !
[Reloaded] Sniper Elite 3 Afrika [Torrent] [PL] [ISO]
▰ Epoka lodowcowa - Mocne uderzenie chomikuj (2016) Dubbing PL
80 milionów
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin