p041.txt

(1 KB) Pobierz
H i s t o r i a 
Sura mekkańska, liczy 54 wersety. Tytuł wzięty z w. 3. Sura ta ma jeszcze drugi tytuł, rzadziej używany: Al-Sagda - Pokłon. 

4 zwiastun radosnej wieci i ostrzeżenie - odnosi się to raczej do Muhammada niż do Koranu. 
10-11 W tych wersetach jest mowa o stworzeniu najpierw ziemi, a potem nieba, odmiennie niż w S. LXXIX, w. 28-30, gdzie najpierw Bóg stworzył niebo, a potem ziemię. 
10 Porozdzielał na niej rodki żywnoci w cišgu czterech dni - wersety 9-12 mogš sugerować, iż stworzenię wiata trwało 8 dni. Tymczasem owe cztery dni obejmujš zarówno stworzenie, jak i rozdział żywnoci. W innych wersetach: S. X, w. 3; S. XI, w. 7; S. L, w. 38 mówi się wyranie o 6 dniach stworzenia nieba i ziemi. 
12 ozdobilimy niebo najbliższe lampami - także dla ochrony - gwiazdy dajš wiatło i zarazem strzegš niebios przed dociekliwymi szatanami. Por. S. XV, w. 16-18. 
25 I przydzielilimy im współtowarzyszy - tj. szatanów, dżinnów i złych ludzi. Por. w. 29. 
31 Dla was będzie tam to, czego zapragnš wasze dusze - tam, tj. w raju. 
34 Analogiczne założenie płacenia za zło dobrem mamy i gdzie indziej, np. S. XXIII, w.96; por. też I List do Tesaloniczan V, 15: "Uważajcie, aby nikt nie odpłacał złem za złe, zawsze usiłujcie czynić dobrze sobie nawzajem i wobec wszystkich." 
44 Dlaczego obcy,skoro jest arabski? - tj. dlaczego księga jest w języku obcym, jest przecież język arabski (albo: wszak Muhammad, który głosi ten Koran, jest Arabem). 
47 wród nas nie ma na to żadnego wiadka - tzn. nie ma wród nas nikogo, kto by powiadczył nasze wczeniejsze wypowiedzi dotyczšce istnienia bogów pogańskich. 
50 najpiękniejsza nagroda -tj. raj. 
53 Niebawem pokażemy im Nasze znaki na horyzontach - słowo "horyzonty" było często brane jako proroczo odnoszšce się do póniejszych wielkich zwycięstw arabskich na różnych lšdach, ale może też dobrze odnosić się do naturalnych znaków na niebie, do stworzenia i rozwoju człowieka, jak to jest wielokrotnie powtarzane w Koranie. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin