Całość odpowiedzi z psychologii rozwojowej.doc

(350 KB) Pobierz

1. Czym są teratogeny i jak działają na rozwijający się płód?

 

Teratogeny są czynnikami pozagenetycznymi(środowiskowymi), które w okresie prenatalnym mają negatywny wpływ na rozwijający się płód, mogą go uszkodzić. Powodują trwałe zaburzenie strukturalne lub czynnościowe w rozwijającym się płodzie. Zaburzenia te mogą ujawniać się przed, jak i po urodzeniu.

 

Działanie teratogenów na płód zależy od:

 

-          okresu ciąży(dla wszystkich czynników teratogennych I trymestr ciąży jest okresem krytycznym dla uszkodzenia płodu).

-          rodzaju, natężenia, ilości teratogenów

-          wyposażenia genetycznego, genetycznej budowy organizmu

 

16% wad rozwojowych spowodowanych jest przez teratogeny, 30%- uwarunkowanych genetycznie, a w przypadku 50% brak jest dokładnych czynników- etiologia wieloczynnikowa.

 

Rodzaje teratogenów i ich wpływ na rozwijający się płód:

 

-          alkohol- powoduje FAS- Płodowy Zespól Alkoholowy. Dziecko z tym zespołem ma szeroko rozstawione oczy, zmarszczki nakątne, małą głowę, węższą twarzoczaszkę, wygładzoną rynienkę podnosową, wąską górną wargę, nos siodełkowaty, mała wagę urodzeniową, obniżone zdolności umysłowe, upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, problemy z pamięcią(uszkodzony OUN),jest  nadaktywne, ma problemy z koncentracją oraz skłonność do uzależnień.

-          narkotyki- np. kokaina powoduje zahamowanie wzrostu już w okresie płodowym, może również wywołać poronienie, przedwczesny poród, dziecko ma małą wagę, jest mniej odporne na choroby oraz narażone na uzależnienia, syndrom głodu narkotycznego.

-          nikotyna- może podnieść ryzyko przedwczesnego porodu i komplikacji okołoporodowych, dziecko ma niski wzrost i mała wagę urodzeniową.

-          leki- np. aspiryna w dużych ilościach może spowodować uszkodzenie płodu, problemy dziecka z oddychaniem, a nawet poronienie; witamina A w dużych ilościach powoduje deformację twarzy, czaszki u dziecka.

-          niedobór witaminy B i kwasu foliowego- powoduje powstanie przepukliny rdzeniowej

-          środowiskowe substancje chemiczne- rtęć, ołów, PCV- powodują anomalie w rozwoju głowy, kręgosłupa dziecka, opóźnienie rozwoju.

-          wirusowe choroby matki- wirusy przenikają przez łożysko, dziecko odczuwa ich skutki, np. cytomegalia(CMV- cytomegalowirus)- może powodować zaburzenie rozwoju, padaczkę, autyzm, różyczka- powoduje upośledzenie umysłowe dziecka, wady wzroku, słuchu, zaburzenie w rozwoju ruchowym, wirus opryszczki- powoduje wady wzroku, zaburzenia rozwoju ruchowego, AIDS- powoduje deformację ciała dziecka, upośledzenie jego odporności,

-          bakterie- toksoplazmoza- wywoływana przez pierwotniaka, przyczynia się do powstania u dziecka wad układu nerwowego, upośledzenia umysłowego

-          promieniowanie rentgenowskie

-          cukrzyca- powoduje wady serca, rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie u dziecka

-          fenyloketonuria- niezdolność do rozkładu fenyloalaniny, wywołuje u dziecka uszkodzenie OUN i wady serca, upośledzenie umysłowe

-          choroby weneryczne- np. syfilis, kiła- uszkadzają u dziecka OUN, deformują szkielet, zęby, powodują upośledzenie umysłowe

-          wypadki komunikacyjne

-          upadki

-          niewłaściwe ułożenie płodu

-          hipertermia(przegrzanie)

-          białaczka matki- grozi urodzeniem martwego dziecka

-          nadczynność, niedoczynność tarczycy

-          emocje matki- stres, złość, stany depresyjne- anomalie u dzieci

-          hałas- wywołuje niepokój u dziecka, nadmierne poruszanie się

-          niedożywienie matki- anemia, małą waga urodzeniowa dziecka, poronienie, deficyty w rozmiarach mózgu i narządów wewnętrznych płodu

-          wiek rodziców- anomalie genetyczne i chromosomowe u dziecka, niska waga

 

 

2. W jakim okresie następuje:

 

 

-          gaworzenie- 5 m.ż.- okres niemowlęcy

-          budowanie z klocków- 18 m.ż.- budowanie z ¾ klocków, z 8 klocków w 30 m.ż.- okres poniemowlęcy

-          robienie babek z piasku- 2,5 r.ż- 30 m.ż.- okres poniemowlęcy

-          budowanie neologizmów- ok. 5/6 r.ż- okres przedszkolny

-          pierwsze słowo- 11/12 m.ż.- okres niemowlęcy

-          pierwsze kroki- 11/12 m.ż- okres niemowlęcy

-          raczkowanie- 9/10 m.ż.- okres niemowlęcy

-          chwyt pęsetkowy- 9 m.ż.- okres niemowlęcy

-          odruch Moro- zanika ok. 5 m.ż.- okres niemowlęcy

-          odruch Babińskiego- zanika pod koniec 1 r.ż.- okres niemowlęcy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Praktyczne wskazówki:

 

a). Wskazówki dla kobiety w ciąży:

 

-          unikać niepotrzebnego stresu, który może wpłynąć niekorzystnie na rozwijający się płód

-          zakaz palenia, spożywania alkoholu, leków(tylko pod kontrolą lekarza)

-          regularnie odbywać kontrolne wizyty u ginekologa, aby sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo

-          zażywać witaminy, w szczególności, witaminę B i kwas foliowy

-          zdrowo się odżywiać

-          nie narażać się na promieniowanie rentgenowskie

-          nie przemęczać się

-          spacerować

 

b). Wskazówki dla matki, która ma dziecko w wieku niemowlęcym:

 

-          przytulać się, troszczyć się o dziecko, okazywać mu miłość, brać na ręce gdy płacze i jest mu źle, aby poczuło się bezpiecznie. Ważne jest ukształtowanie prawidłowej relacji emocjonalnej- przywiązania między matką a dzieckiem. Jeśli nastąpi długotrwały brak kontaktu emocjonalnego z matką- brak uśmiechu, przytulania, pieszczenia, głaskania, dotykania, przywierania, może dojść do zaburzeń, zahamowań rozwoju psychicznego a nawet fizycznego dzieci, tzw. choroba sieroca,

-          uważać, żeby dziecko nie brało do ust małych przedmiotów, bo może się nimi zadławić

-          zapewnić dostęp do odpowiedniej ilości bodźców zewnętrznych -np. słuchowo- wzrokowych- można zawiesić dziecku nad łóżeczkiem kolorową grzechotkę(tak żeby była w zasięgu jego wzroku i ręki), można pokazywać również dziecku trzymaną w ręku zabawkę i mówić do niego.

-          dla swobodnego rozwoju motoryki należy ułatwić dziecku zmianę pozycji ciała

-          w kontakcie dziecka z przedmiotami kłaść nacisk na ćwiczenie odruchu chwytnego, dziecko ma chwytać przedmioty, badać ich kształt, właściwości

-          zapewnić dziecku odpowiednią przestrzeń do stania i chodzenia, zapewniać pomocne oparcie

-          czytać książki, co pobudza wyobraźnię dziecka, zachęcać do wymawiania pierwszych prostych słów i zwrotów.

-          nie karać fizycznie, tylko słowne upomnienia

-          dbać, aby ojciec uczestniczył w wychowaniu dziecka dla jego prawidłowego rozwoju

 

c). Wskazówki, dla matki, która ma dziecko w wieku poniemowlęcym:

 

-          nie zabraniać dziecku przeżywania emocji- należy dziecku o nich mówić, nazywać je, tłumaczyć ich źródło, np. dlaczego się złości. Należy dziecku wskazywać w jaki sposób ma przeżywać emocje, tak, żeby nie robiło krzywdy sobie i innym, np. dając mu worek, poduszkę, pluszaka, żeby się na nim rozładowało, a potem zapytać czy jest już dobrze i złość minęła. Trzeba też pozwalać dziecku na płacz, bo łzy uwalniają złe emocje i hormon stresu- noradrenalinę.

-          Pamiętać, że dziecko w tym okresie ma silną potrzebę kontaktów z dorosłymi, lubi naśladować rodziców, ich zachowanie, gesty, trzeba poświęcać mu więcej czasu, pozwalać na uczestniczenie w pracach rodzinnych- co sprzyja ukierunkowaniu prospołecznemu i przyszłości będzie się mogło na nim polegać.

-          należy stwarzać dziecku możliwości do kontaktu z rówieśnikami, bo jak pójdzie do przedszkola, a później do szkoły to się może zgubić w tłumie, będzie się bać kontaktów z innymi, nie będzie wiedzieć jak się bronić, stanie się ofiarą klasową

-          rozwijać u dziecka umiejętność posługiwania się przedmiotami codziennego użytku, np. niech dziecko samo próbuje zdejmować i nakładać części ubrania, myć twarz i wycierać ją ręcznikiem. Nie można też zaniedbać treningu czystości, który prowadzi do kontroli własnego ciała i podporządkowania się ustalonym społecznie regułom postępowania.

-          Pamiętać, ze w tym okresie dziecko odkrywa swoją odrębność cielesną(1,5 r.ż) i psychiczną(2,5r.ż), często się buntuje, mówi „nie” i stawia opór, zaczyna się u niego budzić samoświadomość, dlatego nie można łamać jego oporu, trzeba znaleźć rozsądne granice w kontakcie z nim, mając świadomość, że ma swój odrębny świat, np. powinien mieć wybór w jedzeniu, ubiorze, musi doświadczyć tzw. sprawstwa- czyli, że jest przyczyną pewnych skutków, co umożliwi mu w przyszłości kontrolowanie otoczenia i podejmowanie decyzji.

 

 

 

IV. Wskazówki, dla matki, która ma dziecko w wieku przedszkolnym:

 

- należy pamiętać, że w tym okresie wzrasta sprawność motoryczna dziecka, które staje się bardziej ruchliwe, jest skłonne wykonywać kombinacje różnych czynności ruchowych, dlatego należy mu zapewnić dostęp np. do sprzętu sportowego- rolek, łyżew, roweru, piłki, skakanki, albo zapisać na dodatkowe zajęcia, np. pływanie, taniec.

 

- w tym okresie następuje usprawnienie motoryki rąk i koordynacji wzrokowo- ruchowej, dlatego należy nakłaniać dziecko do wykonywania różnych czynności wymagających precyzyjnych ruchów rąk, np. trzymania ołówka, wycinania różnych kształtów papieru, rysowania, odwzorowywania różnych przedmiotów-, co w dodatku wspiera aktywność jednej z rąk i usprawnia ją motorycznie.

 

- w tym wieku u dziecka następuje szybki wzrost zasobu słów(ok. 10 słów dziennie), dlatego też trzeba z dzieckiem dużo rozmawiać, czytać mu książki, żeby je następnie opowiadało, streszczało, pokazywać różne obrazki i zachęcać, żeby nam opowiadało, co na nich widzi-, aby zdobyło umiejętność mówienia pełnymi zdaniami, określało przyczyny i skutki różnych zjawisk, zdobyło orientację w przestrzeni i czasie.

 

 

 

V. Wskazówki dla matki, która ma dziecko w młodszym wieku szkolnym:

 

- w tym okresie u dziecka zwiększa się w sferze motorycznej szybkość i siła działań, ma dużą potrzebę ruchu, warto je zapisać np. do jakiegoś klubu sportowego, gdzie mogłoby się realizować w grach zespołowych, np. piłka nożna, koszykówka.

 

- warto pamiętać, że w tym okresie u dzieci pamięć w coraz większym stopniu staje się logiczna i dowolna, wzrasta jej trwałość, pojemność i szybkość, dlatego powinno się je zachęcać do ćwiczenia tej pamięci, np. poprzez opowiadanie własnymi słowami, ze zrozumieniem przeczytanego tekstu, wysuwanie wniosków, a nie tylko utrwalać pamięć mechaniczną, bo będzie bezsensownie i bez zrozumienia przyswajać różne rzeczy i może mieć w przyszłości problemy z przedmiotami, w których konieczne jest logiczne myślenie, np. matematyką lub fizyką.

 

- warto pamiętać, że początek szkoły to ważny okres krytyczny w życiu dziecka, wyznaczający jego funkcje w okresie szkolnym. Należy pamiętać, że jego aktywność poznawcza w tym czasie staje się dowolna, selektywna i systematyczna, dlatego też nie można jej zabijać- dziecko samo musi dochodzić do nowych wiadomości, umiejętności, musi być ciekawe czegoś w określonym obszarze, nie wolno go zmuszać, żeby miało ze wszystkiego dobre oceny, bo będzie traktować naukę jako przymus i uczyć się tylko dla ocen, a bez nich zabraknie mu motywacji do nauki. Warto się pytać np., czego się nauczyło a nie, jaką ocenę dostało.

 

 

VI. Wskazówki dla matki, która ma dziecko w okresie dojrzewania:

 

- w tym okresie następują zmiany hormonalne(intensywna produkcja estrogenów dziewcząt i testosteronu u chłopców, co przyczynia się do rozwijania potrzeb seksualnych, dlatego należy starać się jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, nawet na tematy trudne, związane z seksem, nie lekceważyć ich próśb, dotyczących rozmowy, bo inaczej znajdzie sobie kogoś innego do rozmowy albo poszuka informacji na temat seksu w Internecie.

 

- pamiętać, że w tym okresie rozwijają się u młodzieży silne potrzeby- samostanowienia, akceptacji, uznania, sukcesu, miłości a rodzice nie są już autorytetem, gdyż wzrasta znaczenie grupy rówieśniczej, dlatego nie należy domagać się od dziecka, aby poświęcało cały swój czas rodzicom, siedziało w domu, tylko się uczyło i nie nawiązywało przyjaźni z rówieśnikami, bo to właśnie grupa rówieśnicza zaspokaja jego najważniejsze potrzeby- bezpieczeństwa, przynależności, wpływa na kształtowanie się poczucia własnej wartości i tożsamości.

 

- należy pamiętać, że w tym wieku wzrasta przekora dziecka, im bardziej rodzice naciskająca nie, tym bardziej stawia opór. Dlatego ważna jest umiejętność prowadzenia negocjacji, porozumienie a nie walka, np. należy dziecku pozwolić na noszenie takich ubrań, jakie mu się podobają, jeśli nie wiążą się z żadną ideologią, umożliwić też pielęgnowanie jego zainteresowań, np. kulturalnych- chodzenie do teatru, kina, itp.

 

 

4. Periodyzacja rozwoju

 

 

* Kryterium podziału na etapy rozwojowe według Piageta- ze względu na etapy zdobywania wiedzy o świecie(sfera poznawcza)

 

 

* Polskie kryteria podziału na etapy rozwojowe:

- ze względu na dominujący sposób poznawania rzeczywistości

- ze względu na dominujący rodzaj aktywności przejawianej przez dziecko

- ze względu na dominujący sposób oddziaływania środowiska na podmiot

 

 

 

 

Periodyzacja rozwoju

 

 

              I.  Okres prenatalny-                                                                              od poczęcia do narodzin

              II. Okres wczesnego dzieciństwa-                                           od narodzin do 3 r.ż.             

                            - okres noworodkowy-                                                                      1 miesiąc życia...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin