Okrojona płyta instalacyjna.doc

(32 KB) Pobierz
Okrojona płyta instalacyjna - jak ją utworzyć

Metoda ręczna

Jeśli oprócz dodatków Service Pack chciałbyś dołączyć do płyty pojedyncze łaty (które nie znalazły się w SP), musisz się trochę napracować. Ręczne tworzenie krążka instalacyjnego wymaga sporego doświadczenia, dlatego poniższe porady kierujemy do zaawansowanych użytkowników. Są przeznaczone do Windows 2000, a także do Windows XP z dodatkiem SP1. W przypadku Windows XP trzeba najpierw uzupełnić płytę instalacyjną o Service Pack 2 (użyj do tego naszego narzędzia XP-SP2-UPDATER, które przedstawiono powyżej). Dopiero potem zabierz się za rozbudowywanie płyty o najnowsze łaty.

Zacznij od utworzenia pustego folderu na partycji, na której jest co najmniej 1 GB wolnego miejsca. Następnie przejdź do niego (nazywamy go dalej folderem_docelowym_1) i utwórz w nim podkatalog o nazwie CDROOT. Skopiuj całą zawartość płyty instalacyjnej Windows do katalogu \<folder_docelowy_1>\CDROOT. Potem przywołaj plik dodatku Service Pack z poziomu menu Start | Uruchom, korzystając z parametru /s:<folder_docelowy>\CDROOT. Na przykład w Windows XP z SP1 trzeba wpisać:

xpsp1_pl_x86.exe /s:<folder_docelowy_1>

W miejscu zmiennej <folder_docelowy_1> wstaw nazwę utworzonego uprzednio folderu. Przełącznikiem /s uaktywnisz tryb slipstream (patrz wyżej). Powyższa czynność wystarczy, aby wstawić Service Pack do plików instalacyjnych systemu.

 

 

Okrojona płyta instalacyjna - jak ją utworzyć?

Jeśli czeka cię w najbliższym czasie ponowne instalowanie środowiska Windows, możesz utworzyć przekonfigurowaną płytę instalacyjną. Umieść na niej najnowszy dodatek Service Pack i usuń niepotrzebne składniki systemu. W wyniku tego będziesz mógł od razu zainstalować Windows dopasowany do swoich potrzeb. Nie będzie jednak zawierać ostatnich łat. Sposób wstawiania ich na krążek instalacyjny przedstawiamy w poradzie "Płyta z aktualizacjami i łatami" ("Metoda ręczna").

Wygodne modyfikacje płyty przeprowadzisz za pomocą bezpłatnego programu nLite (dostępny pod adresem http://nuhi.msfn.org , środowiska: Windows 2000/XP, rozmiar pliku: ok. 686 KB). Wymaga pakietu .NETFramework. Jeśli brakuje go w twoim systemie, zainstaluj go za pośrednictwem funkcji Windows Update.

Najpierw skopiuj zawartość instalacyjnej płyty Windows do dowolnego pustego folderu na dysku i uruchom nLite. Podaj nazwę folderu, w którym znajduje się skopiowana uprzednio zawartość płyty. Następnie wskaż folder zawierający dodatek Service Pack. NLite wymaga pełnej wersji pliku aktualizacyjnego (nie wystarcza instalator, który pobiera aktualizację z Internetu).

Opcja Custom pozwoli ci wybrać elementy, które chcesz zainstalować. Zachowaj jednak ostrożność - jeśli usuniesz np. przeglądarkę Internet Explorer, w zainstalowanym systemie nie będzie działać funkcja Windows Update. W kolejnym etapie możesz dokonać kilku dodatkowych zmian - na przykład uaktywnić klasyczny wygląd interfejsu, wstawić klucz produktu lub wyposażyć krążek w dodatkowe sterowniki sprzętu. NLite samodzielnie zmodyfikuje pliki instalacyjne tak, aby odpowiadały twoim wymaganiom. Potem utworzy obraz startowy w formacie ISO, który przeniesiesz na krążek CD-R(W) dowolnym programem nagrywającym.

 

Sporządzanie płyty startowej

W ostatnim etapie trzeba utworzyć obraz płyty startowej z przygotowanego uprzednio materiału i nagrać go na krążek CD-R(W). Za pomocą naszego narzędzia XP-SP2-UPDATER uzyskasz sektor startowy płyty instalacyjnej Windows - niezależnie od wersji swojego systemu (Windows 2000 lub XP).

Przywołaj plik XP-SP2-UPDATER.HTA i kliknij przycisk >> w polu Ścieżka katalogu docelowego i wskaż dowolny folder docelowy. Następnie kliknij przycisk Odczytaj sektor startowy. Na ekranie pojawi się nowe okno dialogowe. Wybierz w nim napęd CD/DVD, w którym jest włożona instalacyjna płyta Windows. Gdy potwierdzisz przyciskiem OK, narzędzie założy plik sektora startowego IMAGE1.BIN i zapisze go w katalogu <katalog_docelowy>\BOOTIMAGE. Zwróć uwagę, że nie jest to pełny obraz płyty z systemem i poprawkami, lecz tylko obraz sektora startowego. Teraz uruchom program nagrywający. Wybierz kompilację danych (płyta startowa) i podaj przygotowany uprzednio plik BIN jako obraz startowy. Pozostałe ustawienia zaczerpnij z ramki "Płyta startowa - ostatnie szlify" lub z pliku NAGRYWANIE.TXT (w katalogu z narzędziem XP-SP2-UPDATER).

 

 

Płyta startowa - ostatnie szlify

Po zaktualizowaniu plików instalacyjnych Windows i wyodrębnieniu sektora startowego, trzeba nagrać przygotowany materiał na płytę. Opisujemy tę czynność na podstawie popularnego programu Nero Burning ROM (bezpłatna wersja demonstracyjna: http://www.nero.com , informacje: Alstor, http://www.alstor.com.pl ). W oknie nowej kompilacji wskaż ikonę CD-ROM (startowy). Pozostałych ustawień dokonaj na karcie Opcje startowe. Zaznacz opcję Plik obrazu i wskaż plik IMAGE1.BIN w podfolderze BOOTIMAGE. W pole listy Rodzaj emulacji wybierz Bez emulacji, w polu Segment ładowania sektorów wpisz 07C0, a w pole Liczba ładowanych sektorów wpisz cyfrę 4. Przejdź do karty Opcje ISO. W polu Długość nazwy pliku wybierz Maks. to 11=8+3 znaki (Poziom 1), w polu Tryb danych opcję Tryb 1, zaś w polu Zestaw znaków opcję ISO 9660. Zaznacz wszystkie pola wyboru w sekcji Pominięcie ograniczeń. Na karcie Zapis zaznacz pola wyboru Nagrywaj i Zamknij CD. W polu listy Metoda zapisu wskaż opcję Track-At-Once. Następnie kliknij przycisk Nowy, przeciągnij zawartość podfolderu CDROOT z katalogu docelowego do kompilacji, wciśnij klawisze [Ctrl B] i potwierdź przyciskiem Zapis.

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin