ListaIZ_Elektrodynamika1.rtf

(13492 KB) Pobierz
UWAGI KONCOWE

Zadania

 

ELEKTRYCZNOŚĆ I MAGNETYZM

1.                  Cząstka stanowi jądro helu (2 neutrony i 2 protony) i ma masę kg oraz ładunek elektryczny C. Porównaj wartość siły oddziaływania elektrostatycznego (odpychanie) oraz wartość siły przyciągania grawitacyjnego pomiędzy dwiema cząstkami . ()

2.                  Dwa ładunki oddziaływują z trzecim ładunkiem . Znajdź wartość i kierunek siły wypadkowej działającej na ładunek Q.

 

3.                  Początkowa prędkość elektronu poruszającego się pomiędzy okładkami kondensatora jest skierowana równolegle do okładek. Napisz i rozwiąż równanie ruchu dla elektronu.

 

 

 

4.                  Przewodnik w kształcie okręgu o promieniu a został naładowany ładunkiem Q, rozłożonym równomiernie z gęstością: . Wyznacz wartość i kierunek wektora natężenia pola elektrycznego w punkcie P leżącym na osi okręgu w odległości x od jego środka.

 

 

5.                  Ładunek Q rozłożono równomiernie na przewodniku prostoliniowym o długości 2a. Wyznacz  wektor natężenia pola elektrycznego (wartość i kierunek) na osi przewodnika w odległości x od jego środka.

 

 

6.                  Ładunek elektryczny rozłożono równomiernie wzdłuż nieskończonego, cienkiego, prostoliniowego przewodnika. Przyjmując ładunek jednostki długości przewodnika (gęstość) wyznacz wartość natężenia pola elektrycznego w funkcji odległości od przewodnika. Skorzystaj z prawa Gaussa – Rysunek

 

 

 

7.                  Wyznacz natężenie pola elektrycznego, którego źródłem jest cienka nieskończona płaszczyzna, na której rozłożono ładunek o gęstości. Skorzystaj z prawa Gaussa – rysunek.

 

 

8.              Trzy małe sfery pokazane na rysunku poniżej zawierają ładunki

 

Wyznacz strumień pola elektrycznego przez zamknięte powierzchnie, których przekrój zaznaczono na rysunku: a) S(1)              b) S(2)                            c) S(3)                            d) S(4) e) S(5)

 

 

9.      Dlaczego pole elektryczne wewnątrz przewodnika elektrycznego znika?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.  Korzystając z tego faktu wyznacz pole elektryczne wewnątrz i na zewnątrz przewodzącej powierzchni sferycznej o promieniu R na której rozłozono równomiernie dodatni ładunek Q

Zgłoś jeśli naruszono regulamin