Konspekt zajęć wychowawczo – dydaktycznych
dla dzieci 4 i 5 – letnich.
Temat Kompleksowy: Ulubione zwierzątko
Temat dnia: Jakie zwierzęta hodujemy w domu?
Cele ogólne:
- rozwijanie do dzieci pozytywnego stosunku do zwierząt,
- zachęcanie do opieki nad zwierzętami domowymi,
- uwrażliwianie na potrzeby zwierząt,
- wzbogacanie słownika dzieci o nowe słowa,
Cele operacyjne:
- znajduje swoją wizytówkę,
- wskazuje literki podane przez nauczyciela,
- naśladuje odgłosy podanych zwierząt,
- potrafi nazwać zwierzęta na ilustracji,
- wie jakie zwierzęta można trzymać w domu,
- rozumie znaczenie słowa hodować,
- dzieli wyrazy na sylaby,
- liczy sylaby w wyrazach,
- rozwiązuje zagadki słowne,
- naśladuje gestem, ruchem, mimiką czynności podane przez nauczyciela,
-
Metody:
- pokaz
- zadań stawianych dzieciom,
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Ilustracje zwierząt, wizytówki, nagranie CD piosenki „Dobre słowo”, nagranie CD piosenki „Wiewióreczka” zagadki o zwierzętach, pacynka – kotek, obrazki przedmiotów potrzebnych do hodowania zwierząt w domu, kolorowe nitki, guma mocująca.
Lp.
Nazwa zadania
Czynności nauczyciela i dzieci
Uwagi
1.
Powitanie
Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę. Nauczyciel przypomina zasady zachowania się na zajęciach – wszystkie dzieci biorą w nich udział, siedzą w kole po turecku, z wyprostowanymi plecami, nie przekrzykują się, podnoszą rączkę do góry kiedy chcą coś powiedzieć.
2.
Szukamy wizytówek
Dzieci odnajdują wizytówki ze swoim imieniem. Nauczyciel zaprasza dzieci do koła słowami „Zapraszam do kółeczka wszystkie dzieci, których imię zaczyna się na literkę …”
3.
Znajdź literkę
Dzieci siedzą w kole przed sobą mają rozłożone wizytówki. Nauczyciel zwraca się z prośbą aby dzieci wskazały palcem na wizytówce podaną przez niego literkę, np. „Wskażcie na swoich wizytówkach literkę „k” (dzieci wskazują literkę) Na tę literkę zaczyna się wyraz KOT, więc wszystkie dzieci, które mają „k„ w swoim imieniu mruczą jak kotki” ,itd.
4.
Gdzie się ukryły zwierzątka?
W różnych miejscach na sali rozwieszone są ilustracje zwierząt. Zadaniem dzieci jest je odnaleźć. Kiedy wszystkie zwierzęta zostaną znalezione dzieci siadają w kole i opowiadają jakie zwierzęta znajdują się na ich obrazkach.
5.
Jakie zwierzątka możemy hodować w domu?
Spośród wszystkich zwierząt dzieci wybierają tylko te, które można trzymać w domu (naklejają je na planszę). Krótka rozmowa n/t hodowania zwierząt w domu. Nauczyciel pyta dzieci „Jak należy dbać o swoich podopiecznych?” Jakie zwierzęta chcieliby hodować? Jak nie powinno się ich traktować?” itp.
6.
Rozwiązywanie zagadek słownych
Dzieci rozwiązują zagadki słowne – wskazują zwierzęta (rozwiązania zagadek) na obrazkach umieszczonych na tablicy. Dzielą wyrazy na sylaby. Przeliczają ilość sylab w wyrazach.
7.
Zabawa ruchowo – naśladowcza „Jestem kotkiem (psem, rybą)”
Dzieci w rozsypce, na czworakach naśladują zwierzę i czynności jakie ono wykonuje. (Nazwę czynności podaje nauczyciel).
„Jesteście kotkami – kot pije mleczko z miseczki, próbuje złapać myszkę, myje łapki…”
8.
Czego potrzebują nasze zwierzątka?
Nauczyciel pokazuje ilustracje rzeczy potrzebnych do hodowania zwierząt w domu (klatka, akwarium, miska dla psa, kość, ziarno dla papug). Dzieci łączą przedmioty z odpowiednimi zwierzętami.
9.
Zabawa ruchowa przy piosence
Dzieci otrzymują sylwety zwierząt. Tworzą koło i śpiewają piosenkę. Do środka koła wchodzi „zwierzątko” (dziecko z sylwetą) o którym mowa w tekście piosenki – improwizuje własny taniec.
2
sewulka