Odcinek 7 - Pasztet.doc

(161 KB) Pobierz

Odcinek 7
Premiera 25 listopada 2010
Pasztet
Pasztety jemy często, ale robimy je od święta. Podawane jako przystawka, danie główne, na ciepło lub na zimno cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Na ogół są jednak tłuste. Nasze rewolucyjne pasztety będą chude, soczyste i zdrowe. Olga zdradzi kto w dawnych czasach zajmował się ich pieczeniem. Agata wybierze strączki, które dodamy do bezmięsnych pasztetów i które dostarczą nam dużo białka.
Pierwsza propozycja to pasztet z indyka i wołowiny. Krok po kroku zrobimy tradycyjny pasztet i pokażemy wam, że nie jest to aż tak trudne. Jeżeli nie wiesz jak piec pasztet w kąpieli wodnej i co daje tego rodzaju pieczenie, obejrzyj odcinek, podamy kilka wskazówek. Opowiemy też dlaczego tak ważne jest solenie wątróbki na końcu jej przyrządzania.
Czy pasztet bez mięsa ma w ogóle sens? Nasze prowadzące udowodnią, że to świetna propozycja dla osób, które mięsa chcą jeść mniej. Pasztet z soczewicy może być idealną alternatywą dla tradycyjnego, mięsnego pasztetu. Poczujemy w nim odrobinę Indii, dzięki gorącej mieszance przypraw garam masala. Dodamy też czerwoną ekspresową soczewicę, która dostarczy nam białko. Dlaczego jest taka szybka w przygotowaniu? Wszystkiego dowiecie się z nowego odcinka Rewolucji na Talerzu.
Trzeci przepis proponujemy wielbicielom wątróbki. Będzie ona bowiem bazą ostatniego pasztetu. Tą ekskluzywną, choć prostą i tanią potrawą zaskoczycie swoich gości. Pasztet z wątróbki może być bowiem świetną przystawka, ale też pastą do smarowania pieczywa. Jeżeli chcecie się dowiedzieć ile w wątróbce jest żelaza i jak ją przemycić w potrawach dzieciom, żeby zdrowo rosły, koniecznie musicie obejrzeć jak Olga i Agata przyrządzają trzeci pasztet.
Ponadto zdradzimy jakim  składnikiem  możemy zastąpić mąkę, do czego dodajemy ziarna jałowca i jakie właściwości ma żurawina.
W domowych poradach znajdziecie też sposób na pastę do smarowania pieczywa z soczewicy, którą pokochają wasze dzieci, a także pokażemy jak mrozić pasztet, by mieć ekspresową porcje każdego dnia.
Zapraszamy!

PASZTET  Z INDYKA I WOŁOWINY
http://slimak.onet.pl/_m/TVN/tvnstyle/gotuj/pasztet_indyk.jpg

½ kg udźca indyka bez skóry
½ kg udźca wołowego
200g wątróbki drobiowej
2 marchewki
1 mały seler
1 pietruszka
1 gałązka rozmarynu
4 gałązki tymianku
5 gałązek majeranku
3 liście laurowe
6 ziaren jałowca
1 łyżeczka płatków chilli   
3 jajka
1 szklanka mielonych migdałów
sól i pieprz  

Warzywa obrać. Mięso wołowe i indyka oraz warzywa umyć i zalać zimną wodą. Do wody dodać gałązkę rozmarynu, 2 gałązki tymianku i 3 gałązki majeranku, ziarna jałowca, liście laurowe i sól. Gotować ok. 1,5 godziny. Odstawić wywar, ostudzić mięso i warzywa. Wątróbkę  podsmażyć na odrobinie oliwy. Ostudzone mięsa pokroić w  kawałki. Wrzucić do malaksera razem z podsmażoną wątróbką, warzywami,  resztą posiekanych drobno ziół, przyprawami, jajkami  i migdałami. Podlać odrobiną wywaru pozostałego z gotowania mięsa. Blachę keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia, aby woda nie dostawała się do środka i wyłożyć masę. Przykryć  folią z góry, nożem zrobić w niej niewielką dziurkę i piec w kąpieli wodnej w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 45 minut.
Tradycyjna porcja pasztetu 324 kcal, nasza wersja 240 kcal.

PASZTET Z SOCZEWICY
http://slimak.onet.pl/_m/TVN/tvnstyle/gotuj/pasztet_soczewica.jpg

500g czerwonej soczewicy
2 słodkie marchewki
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki utłuczonych nasion kolendry
1/2 łyżeczki płatków chilli
2 łyżeczki garam masala lub przyprawy curry
ok. 2cm korzenia imbiru
2 jajka
garść pistacji
sól i pieprz

Utrzeć marchewkę na grubych oczkach. Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na oliwie. Dorzucić startą marchewkę. Dodać przyprawy: utarte nasiona kolendry, chilli i garam masalę, Podsmażyć chwilę i dołożyć  soczewicę. Zetrzeć imbir i wycisnąć czosnek. Całość zalać wodą i  posolić. Gotować aż całość uzyska konsystencję gęstej masy. W razie potrzeby sukcesywnie dolewać  wodę. Masę wystudzić, dodać jajka i przesiekane pistacje. Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć masę. Piec w piekarniku nagrzanym do 160 stopni przez ok. 30 minut.
Tradycyjna porcja pasztetu 324 kcal, nasza wersja 289 kcal.

PASZTET Z WĄTRÓBKI
http://slimak.onet.pl/_m/TVN/tvnstyle/gotuj/pasztet_watrobka.jpg

1 kg wątróbki drobiowej
6 łyżek suszonej żurawiny
12 łyżek żubrówki
garść świeżych  liści bazylii
sok z ½  cytryny
sól, pieprz

Wątróbka oczyścić z błon i tłuszczu, włożyć do płaskiej formy, dodać 3 łyżki żurawiny, popieprzyć i zalać żubrówką. Odstawić do lodówki na ok. 4 h (po 2 h obrócić wątróbkę). Pozostałą żurawinę namoczyć w gorącej wodzie. Zamarynowaną wątróbkę wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 stopni na 14 minut. W połowie pieczenie przewrócić wątróbkę. Upieczoną wątróbkę posolić, dodać sok z połowy cytryny, garść liści bayzlii i zmiksować. Do zmiksowanej masy dodać odsączoną żurawinę, przełożyć do formy, wystudzić i wstawić do lodówki na klika godzin (najlepiej na całą noc).
Tradycyjna porcja pasztetu 324 kcal, nasza wersja 260 kcal.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin