1.doc

(30 KB) Pobierz
1

1.ykorzystójąc termodynamczna terminoloie stosónków wodnych sharakteryzuj krótko sytuacje opisana przy pomocy zestawu nastepujacych wartości potecjału wody lub jeo składowych: potęcjał wody w atmosferze nad górnym lisciem –0,7 Mpa potecjał wody roztworu glebowego –0,5 Mpa potecjał smotyczny w komurce włosnikowej –1,5Mpa poecjał cisnieniowy w tej komórce 0,4Mpa

2.Zdefinjuj miary potecjału transpiracji i ocen która z nich najlepej scharakteryzuje  sam proces a która najlepiej oddaje wpływ czynnkiów zewnetrznych nań.

3.Która z hipotez tłumaczy zmiany apertury aparatów szparkowych uwarzasz  za najlepsza i dlaczego.

4.wskaz głowne zwiazki miedzy procesem foosyntezy a pobieraniem przez rosliny azotu.

5.Rodzaje i rola mikoryzy w pobieraniu składników mnealnych.

6.Dlaczego podajemy roslina NPK i dlaczego w kulturach wazonowych najczesciej stosuje się mieszanke gleba torf piasek.

7.Specjalista do zywienia mineralneo poczuł się skonfundowany usłyszawszy rzeczywiste wyjanienie wiazace róznice we wzroscie sałaty karbowanej  z inna niż niedobór azotu w połozu przyczyna .Jakie to było wyjasnienie.

8.Na czym polega i jak się realizuje selektywna funkcja tonoplastu w gospodarce komórki roslinnej róznymi zwiazkami?

9.W badaniach biotechnologicznych stwierdzono w komórce szarłatu uprawnego wystepowanie nowego białka o masie 32Kda stanowiacego przejaw ekspresji genów.Odwórz droge sygnałó której zawdzieczamy ten przejaw ekspresji.

10.W tzw modelowaniu matematcznym proces oddychania roślin traktowany jest jako proces przenoszacy tylko straty.Czy słusznie.

11.Starozyni nazwali go zielonym lisciem. Z czego jest on zbudowany gdzie wystepuje w roslinach i jakie ma najwarzniejsze własciwosci fizyczne.

12.Scharakteryzuj ogólnie proces fotosyntezy.

13.Umiesc zgodnie z pkt 12 w tej charakteryzyce skł min

14.Przeprowadzono na roslinach pszenicy trzciny oraz kalanchoe pomiary intensywnosci ubywania CO2 z kamery w układzie zamknietym. Wyniki jedna odbiegły od znanych modeli tego przebiegu.Jakiej reakcji (wykres) spodziewał bys się w przypadku tych roslin.

15.Zilustruj przy pomocy stosowanych krzywych wpływ temp i PAR na intensywnosc fotosyntezy pszenzyta

16.Na jakiej zasadzie zachodzi transport i rozdawnictwo produktow fotosyntezy w roslinach

17.Czego szukał w roslinach Czajłachian i co z tego udało się do tad znalezc. Spróbuj obalic teorje gruzina lub ja zastapic.

18.Wykładowca miał przeprowadzic doswiadczenia z wpływem PGR na kiełkowanie zarodników jabłoni. Czemu one nie skiełkowały i jak to można naprawic?

19.Dlaczego na południu francji w specjalnym ośrodku INRA rozmnaza się w hodowli tkankowej orzech?

20.Przestudjowałej jeden z podreczników do fizjo i masz swoje zdanie na jego temat. Jestes zarazem prestudigaorem a zatem potrafisz zaplanowac iteresujacy eksperymet z zakresu fizjo który zafrapuje dzieci do lat 10.Opisz ktutko teneksperymet.

 

1.Obdarzony duzym poczuciem humoru jednej z autorów wykorzystywanej przez ciebie cegły fizjologicznej powiada no gdziez ze schował się ten szelma a tu tyle promieniowania niebieskiego i co robic. A w jakim procesie jest aktywny ten poszukiwany i co robi.

2.Czy ustawienie się obok siebie w rzedzie lub indziej organeli kom odpowiedzialnych za bilans Cprzy kompartmencji kom odp uzasadnij

3.Ogólna reakcja roslin na stresy

4.jak najlogiczniej podzielic PGR które z nich do jakiej grupy zakwalifikowac

5.Jeden z rozdziałów ksiazki F Knga zatytuował Nie na moim podwurku. Jakiego procesu dotyczy trsc rozdziału o jakiej substancji powinna być mowa.

6.Scharakteryzuj fizjologiczna role korzeni w regulacji procesów zycowych w całej roslinie.

7.Jakim warunkom powinien odp zdaniem Folke Skooga pozywki urzywane do kultur tkankowch

8.Zaplanój doswiadczenie z fizjo o którym mógł bys ze swada jak ks Robak opowiada w karczmie.

9.Które z osiagniec swiatowej fizjologi uwarzasz za najbardziej dochodowe i dlaczego podaj także jego autora.

10.Dlaczego w botanice dla przyciowego zabarwienia jadra kom stosuje się błekit metylkowy.

11. wyraznie brak w tkance lisciowej kukurydzy i wapnia i azotu. Akie czynniki zewnetrzne i w jaki dlaczego mogły spowodowac ten brak.

12.Obserwujac pewien proces fiz w skali calej rosl Karol Darwin połozył podwaliny pod rozwój wiedzy o PGR Przedstaw mechanizm tego procesu czy potrafił bys wykorzystac wiedze na temat tego procesu paktycznie w stos miedzy ludzkich.

13.Przypisz kluczowa role w procesie dominacji wierzchołkowej konkretnemu czynnikowi.Zastanów się nad sposobem znoszenia tak zdeterminowanej dominacji.

14. Jakie procesy w roslinach i jak sa zalezne od odkrycia Tournaisa Gardnera i Allarda.

15.oceniasz wigor nasion zoptymalizuj proces kiełkowania nasion w kontroli.

16.5 najbardziej dochodowych zastosowan PGR w prak rol.

17.Zrobiłes próbnik umozliwiajacy monitoring tresci soku floemowego i ksylemowego u róznch roslin aki bedzi eprawdo podony skł tych soków.

18.Opisz mechaniz załadunku i zozładunku asymilatów u rzepaku potrójnie ulepszonego.

19.W ciagu doby roslina przerabia duza ilosc ATP skad może odtwarzac sała pule ATP.

20.Co twoim zdaniem w programie i realizacji wykładów z fiz należy na kurs podstawowy usunac i jakie zagadnienia dołaczyc lub rozszerzyc.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin