Pregoreksja czyli odchudzanie w ciąży.doc

(24 KB) Pobierz
Pregoreksja czyli odchudzanie w ciąży

Pregoreksja czyli odchudzanie w ciąży

 

Na anoreksję i bulimię chorują nie tylko nastolatki i coraz starsze kobiety, ale problem dotyka również ciężarnych!

Delikatne szacunki brytyjskich lekarzy mówią, że jedna na dwadzieścia kobiet w ciąży boryka się z zaburzeniami odżywiania. Te szacunki wydają się jednak niestety zaniżone, bo pacjentki rzadko zwracają się o pomoc lekarską, zaś typowe dla ciąży wymioty często potrafią zmylić również rodzinę przyszłej mamy.

 

Prowokowanie wymiotów, głodzenie się, stosowanie środków przeczyszczających oraz nadmierne uprawianie sportu to odpowiedź wielu pań na zmiany zachodzące w ich ciele. Media oczywiście nie pomagają, bombardując nas zdjęciami ciężarnych gwiazdek z lekko zarysowanymi brzuszkami.

 

Najbardziej narażone są kobiety mające wcześniejsze problemy z odżywianiem, byłe anorektyczki i bulimiczki, u których choroba bardzo często powraca podczas tych dziewięciu miesięcy przybierania na wadze. Jedna czwarta grupy intensywnie odchudzającej się w przeszłości przyznaje się do zmuszania się do wymiotów po posiłkach w pierwszym trymestrze, 30% przed ukończeniem piątego miesiąca ciąży. W efekcie bardzo często waga po urodzeniu jest znacznie niższa niż przed zapłodnieniem i zamiast zdrowej mamusi noworodek ma nad kołyską pacjentkę – słabą fizycznie, bez wysokiej jakości pokarmu, borykającą się z depresją i problemami psychologicznymi.

 

Najgorsze oczywiście skutki niedożywienia matki zaznaczają się jednak u dziecka – niska waga urodzeniowa, wcześniactwo, większe ryzyko poronienia to najczęstsze przypadki. Wady rozwojowe i uszkodzenia narządów mogą przybierać różne rozmiary i czasem dają o sobie znać dopiero w okresie szkolnym, gdy dziecko ma wielkie problemy z koncentracją czy nauką. Anoreksja podczas ciąży to również zagrożenie dla przyszłych nawyków żywieniowych potomstwa – lekarze potwierdzają, że niedożywione noworodki zwykle wykształcają w późniejszych latach poważne problemy metaboliczne wiodące do zaburzeń podobnych do rodzicielki.

 

Niestety, lekarze zdają się alarmować jedynie o negatywnych skutkach palenia i picia podczas ciąży. Mało który specjalista bada nawyki żywieniowe i analizuje dokładnie przyrost masy ciała przyszłej mamy. Ocenia się, że wykrywanych jest tylko niecałe 10% przypadków pregoreksji!

 

Tymczasem, odchudzanie powinno wreszcie trafić na dobre do testów w klinikach leczenia niepłodności. Niski poziom tkanki tłuszczowe powinien być wyraźnym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, szczególnie wspomaganą. Kobieta pragnąca być matką musi mieć odpowiednią wagę ciała i dojrzałe podejście do odżywiania.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin