Od 337 do końca..doc

(1965 KB) Pobierz



Bóle stawów kolanowych

Aplikator ustawia się na okolicę stawu; parametry ustala się w zakresach: cz
vość 15Hz, natężenie pola 15mT, rodzaj pola - półtrójkątny; czas zabiegu 12
?ba zabiegów -21.              "'

Bóle stawów skokowych i stawów stopy

Aplikator ustawia się na okolicę chorego stawu; parametry ustala się w zakresa h-stotliwość lOHz, natężenie pola 15mT, rodzaj pola - półtrójkątny; czas zabiegu 12 1, liczba zabiegów - 21.

Opóźniony zrost kostny \plikator ustawia się na okolicę złamania; parametry ustala się w zakresach: czę-

liwość 10-15Hz, natężenie pola 15mT, rodzaj pola - trójkątny; czas zabiegu 24

, 3 razy dziennie, liczba zabiegów 30-60.

,5. Wpływ pulsującego pola magnetycznego na przebieg odnowy powysiłkowej

'rzeprowadzając - w istocie proste - badania, dowiedziono korzystnego działania ującego pola magnetycznego na przebieg restytucji powysiłkowej. Grupa mło-1 ludzi (18 zdrowych mężczyzn w wieku 19-22 lat) została poddana trzykrotnie naksymalnej próbie wysiłkowej, w odstępach siedmiodniowych. Po każdej próbie ni wypoczywali w pozycji leżącej, odpowiednio:

. na leżance z aplikatorem pola magnetycznego, wytwarzającego zmienne pole magnetyczne w czasie 8 minut,

na leżance z aplikatorem pola magnetycznego, nie podłączonym do sieci elek­trycznej,

na leżance pokrytej normalnym kocem.

yniki badań pokazują, że powrót częstości tętna do wartości spoczynkowych na wał najszybciej u badanych wypoczywających z aplikatorem pulsującego P [etycznego. Podobnie zachowywało się ciśnienie tętnicze krwi, którego warto iły do normy w czasie o 60% krótszym od wypoczywających nie poddany iniu pola magnetycznego. Ten stan rzeczy dowodzi korzystnego działania P etycznego na krążenie krwi oraz na transport i dyfuzję tlenu, co ma miej ńe w obrębie naczyń mikrokrążenia.

zwa laser pochodzi od pierwszych liter angielskiego określenia LigW       ^.
by Stimulated Emission of Radiation - czyli wzmocnienie światła pr
/aną (wymuszoną) emisję promieniowania.              ..  \eft

lomen lasera zawarty jest nie w sposobie działania czy konstrukę). ątkowych właściwościach promieniowania jakie urządzenie to emituje-


{. Fizyczne właściwości promieniowania laserowego

lieniowanie laserowe charakteryzuje się: fmonochromatycznością (monoenergetycznością) - zbiór fal w promieniowaniu |tylko jednej określonej długości,

f dużą intensywnością (wielką gęstością strumienia mocy), odniesioną do jed­li nostki szerokości widma promieniowania,

[koherencją (spójnością czasową i przestrzenną), jednakowymi fazami wszyst-fjdch fal na dużych odległościach; fale koherentne mają zawsze równe fazy drgające i w czasie nałożenia w przestrzeni dają zjawisko interferencji, łdużą kierunkowością generacji wiązki promieniowania (mała rozbieżność ­towa).

orąc pod uwagę moc, jaką mogą generować lasery medyczne, wyróżnia się enia o:

;j mocy (1-6 mW), ' średniej mocy (7-50 mW), [.dużej mocy (powyżej 500 mW).

i względu na rodzaj ośrodka czynnego lasery dzieli się na: gazowe, półprzewod-, cieczowe i z zastosowaniem ciał stałych, ery emitujące promieniowanie o małej mocy są stosowanie w tzw. biostymula-ergia laserów małej mocy wynosi kilka mJ/cm2, a moc do ok. 50 mW. Promie-ie laserowe o podobnych parametrach wywołuje podwyższenie temperatury więcej niż o 0,l-0,5°C. Z tego powodu lasery takie określa się jako zimne, nulacji używa się głównie laserów helowo-neonowych (He-Ne) oraz pół-likowych, w których ośrodkiem czynnym jest przeważnie dioda galenowo-3wa (Ga-As). Promienie laserów He-Ne wnikają na głębokość ok. 10 mm, 3W Ga-As - do 30 mm. Natężenie uzyskiwane przy użyciu tych laserów waha ziale 15-200 W/cm2 w czasie ekspozycji trwającej 30 sek. - 10 min. mość oddziaływania bioenergetycznego laserów mierzy się skutecznością i głębokością penetracji promieniowania laserowego o określonej długości poszczególne elementy strukturalne tkanek. Głębokość, na jaką wnikają promienie lasera jest uwarunkowana strukturą tkanki, zawartością wody, .hemoglobiny, melaniny itp. Wiele zależy też od długości fali, użytej mocy i energii promieniowania oraz czasu naświetlania.

Biologiczne efekty oddziaływania biostymulacji laserowej

; doświadczenia udowodniły istotny wpływ światła laserowego, absorbowa-. -3z struktury komórkowe, na: stymulację syntezy kwasów nukleinowych ! białek (w tym również kolagenu), zwiększenie aktywności niektórych enzy-^hydrogenaz, transaminaz, hydrolaz) oraz prostaglandyn, procesy fagocytozy,




rozmnażania i ruchliwości komórek, wzrost syntezy ATP, przyspieszenie dVs
oksyhemoglobiny i modulację odpowiedzi immunologicznej komórki.              Cjacji

Na podstawie powyższych zmian można mówić o korzystnym działaniu n niowania laserowego na przebieg leczenia stanów zapalnych i regeneracji tk miękkich, na szybkie kształtowanie się kostniny w przełomach złamanych kości   ^

Na podkreślenie zasługuje działanie analgetyczne (na drodze nerwowej i hum nej). Badacze sugerują, że efekt przeciwbólowy promieniowania laserowego związek z wpływem tego naświetlania na stan czynnościowy naczyń tętniczv I i włosowatych, z przyspieszonym odpływem limfy z miejsc objętych stanem ból wym, z większą ilością endorfin i prostaglandyn, a także z usprawnieniem komórk wych procesów przemiany materii.

6.10.3.              Wskazania i przeciwwskazania

Wskazania obejmują: zmiany przeciążeniowe narządu ruchu, ból mięśni, ścię­gien, rozcięgien, więzadeł, torebek stawowych, pochewek i kaletek maziowych oraz błony maziowej, urazy mięśni i stawów, procesy zapalne stawów i tkanek miękkich narządu ruchu, naciągnięcia, naderwania i przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa, uszkodzenie łąkotek, „łokieć tenisisty", zespół kanału nadgarstka, nerwobóle nerwów obwodowych, obrzęki powysiłkowe.

Przeciwwskazaniem jest wysoka temperatura ciała.

6.10.4.              Wybrane przykłady zabiegów z wykorzystaniem
promieniowania laserowego [60,95,117]

Prosty sposób aplikacji, nieinwazyjny, zarówno w technice kontaktowej, jakibez-kontaktowej, jest niepodważalną zaletą wyróżniającą tę metodę spośród innych.

Zespół bolesnego barku

Zabieg przeprowadza się przykręgosłupowo na odcinku C4-Th4 oraz na całej oko licy stawu barkowego, po stronie chorej; częstotliwość impulsów ustala się w kresie 1500-2000Hz; czas zabiegu 8 min; liczba zabiegów w serii 8, liczba serii -czas przerwy między seriami wynosi 7 dni.

Zespół bolesnego łokcia              . ^

Zabieg wykonuje się na całej okolicy stawu łokciowego; częstotliwość fflip    ^ ustala się w zakresie 1000-1500Hz; czas zabiegu 6 min; liczba zabiegów w se liczba serii 2, czas przerwy między seriami wynosi 5 dni.

Bóle stawu kolanowego              $p

Zabieg stosuje się na okolicę stawu, głównie wokół torebki stawowej i szp /   g wowej; częstotliwość impulsów ustala się w zakresie 1500-2500Hz; czas za     ^5 min; liczba zabiegów w serii 6, liczba serii 2, czas przerwy między seriami wy dni.


Bóle stawu skokowego

przeprowadza się na okolicy stawu, szczególnie wokół torebki stawi stawowej; częstotliwość impulsów ustala się w zakresie 1500-2000Hz; 6 min; liczba zabiegów w serii 6, liczba serii 2, czas przerwy między ser 15 dni.

Skręcenia stawów

wykonuje się miejscowo na kontuzjowanym stawie w zależności od s cenią (lekkie, średnie, ciężkie) odpowiednio ustala się: częstotliwość im |500-2500Hz, 1500-2000Hz, 1000-1500Hz), czas zabiegu (8-9 min, 7-8 mii I, liczbę zabiegów w serii 8, liczbę serii (1, 2, 2), czas przerwy między ser liOdni, 5 dni, 7 dni.

Naciągnięcie i naderwanie mięśni

deg stosuje się miejscowo na okolicę urazu; w zależności od uszkodzenia yość impulsów będzie różna (naciągnięcie  1000-2000Hz, naderwanie  1( z); pozostałe parametry są takie same: czas zabiegu 6-8 min, liczba żabie [8-10, liczba serii 1.

Zapalenie pochewki ścięgna

ieg wykonuje się miejscowo na chorym miejscu; w zależności od stanu z; |ostre, przewlekłe) ustala się odpowiednio zakres częstotliwości (1000-150C 500Hz); czas zabiegu 6-8 min, liczba zabiegów w serii 7-9, liczba serii 1.

Ostroga piętowa

bieg stosuje się na okolicę pięty; częstotliwość impulsów ustala się w zakr |000Hz; czas zabiegu 6 min, liczba zabiegów w serii 6, liczba serii 1.

Dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa

t>ieg przeprowadza się przykręgosłupowo po obu stronach na odcinku C4-1

■liwość impulsów ustala się w zakresie 1000-1500Hz; czas zabiegu 6-8 1

[Zabiegów w serii 6-10, liczba serii 2, czas przerwy między seriami wyno

Dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa

wykonuje się przykręgosłupowo po obu stronach na odcinku L1-S2; 1 ; impulsów ustala się w zakresie 1500-2000Hz; czas zabiegu 8-10 min, 1 ttegów w serii 7-10, liczba serii 2, czas przerwy między seriami wynosi 7 dn


338




zjologiczne podstawy wysiłku

jlogia sportu to dział fizjologii człowieka, zajmujący się badaniem właśc ian funkcjonalnych organizmu, występujących pod wpływem wysiłku ( ycznych). Obejmuje badania sprawności funkcjonalnej organizmu, proce nia i wypoczynku, zmian adaptacyjnych w różnych warunkach środow ch życia. Do zadań fizjologii sportu należą: ocena stanu wytrenowania c wykrywanie stanów przetrenowania, ocena i modyfikacja metod treni

fpływ treningu fizycznego na organizm sportowca

Wpływ treningu fizycznego na skórę

Wpływ treningu fizycznego na skórę należy analizować przede wszys yzmat czynności mechanizmów termoregulacyjnych organizmu sportowe; U człowieka na wymianę ciepła między organizmem i otoczeniem i 'ściśle określone mechanizmy fizjologiczne: po pierwsze - zmiany termor właściwości powierzchniowych warstw ciała; po drugie wydzielanie swanie z powierzchni skóry. czas dużej aktywności fizycznej produkowana jest duża ilość ciepła. Ab> przegrzania organizmu i do zmniejszenia wydolności fizycznej oraz c apa pracy, część ciepła musi zostać usunięta z ustroju. Najbardziej wydaj iem dokonującym tej czynności jest wydzielanie potu. Jest to rea , w czasie trwania której pot parując pod wpływem ciepła zabiera duże skóry, co powoduje oziębienie przepływającej w rozszerzonych naczyń ph krwi, a tym samym całego organizmu.

Wpływ treningu fizycznego na układ kostnoszkieletowy

I wpływem treningu fizycznego w szkielecie człowieka zachodzą bardzo r< ' fizjologiczne, które zależą od stanu szkieletu, wieku zawodnika, jego koi ; od wymagań stawianych przez trening.

wzrostu ciała mała aktywność mięśniowa służy wzrostowi na dług isywnej pracy mięśniowej notuje się raczej zahamowanie wzrostu na ego tytułu u młodych aktywnych sportowców często ma się do czyni eniem wzrostu na długość, co rzecz jasna nie jest równoznaczne z

wpływem na ostateczną wysokość danego zawodnika. •e szkieletowe, działając na swoje kostne przyczepy, po zakończeniu ok na długość doprowadzają do zgrubienia warstwy korowej kości. Skutl


tego rodzaju przerostu może być powiększenie szerokości trzonu kości, powiek warstwy gąbczastej oraz tworzenie się nierówności, grzebieni, wyrośli i ostróa ^

u              " Kost

nych.              l

W zależności od charakteru stosowanego treningu przeciążenia fizyczne prowadzić do miejscowych stanów podrażnienia i do zmian martwiczych, mających źródło w okostnej, mogą też powodować zmiany zwyrodnieniowe rukt^ kostnej. Przeważnie następstwem przetrenowania miejscowego są złamania zmęc ^ niowe i martwica oddzielająca kostnochrzęstna.

Drugą stroną medalu jest zupełna bezczynność mięśni szkieletowych. Wówcza. dochodzi do powolnej redukcji substancji kostnej oraz do zmniejszenia zawartość' węglanów i fosforanów wapnia w kościach.

Wpływ treningu fizycznego na mięśnie szkieletowe

Działanie na mięśnie szkieletowe jest najważniejszym celem treningu sportowego.

0              przystosowaniu się czynności mięśnia szkieletowego do warunków stawianych
przez proces treningowy decyduje jakość bodźca treningowego.

Na skutek treningu, który ukierunkowany jest na rozwijanie szybkości i siły mię­śniowej, uwydatnia się roboczy przyrost masy mięśniowej, co równocześnie odpo­wiada przyrostowi siły. Inaczej wygląda sytuacja przy ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin