pielegniastwo.doc

(132 KB) Pobierz

6

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 0,3 mg. Dawka opakowania leku 0,04 w 1ml – ampułka roztwór wodny.

2.       Obliczoną dawkę leku Heparynę podaj pacjentowi podskórnie. Omów niebezpieczeństwa i zasady podawania leków podczas podawania Heparyny drobnocząsteczkowej.

3.       Wykonaj pełną pielęgnację rurki tracheostomijnej.

 

7

1.       Podaj pacjentowi lek w dawce 8 j.m. Dawka opakowania 12.000 j.m. w 3 ml.

2.       Wyliczoną dawkę leku  (insulinę) podaj podskórnie przy pomocy penu. Omów cel, zasady i powikłania związane z wykonywanym zabiegiem.

3.       Wykonaj toaletę drzewa oskrzelowego u chorego zaintubowanego. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem

 

8

1.       Podaj pacjentowi lek w dawce 54 mg. Dawka opakowania 18% w 5ml.

2.       Obliczoną dawkę leku i drugi lek w ilości 2,5 ml podaj domięśniowo w okolicę pośladkową tylną. Omów cel, zasady i powikłania związane z wykonywanym zabiegiem.

3.       Wykonaj  wlewkę odoskrzelową i toaletę drzewa oskrzelowego u chorego zaintubowanego. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem.

 

9

1.       Podaj choremu lek w dawce 0,004. Dawka opakowania 0,04 w 1ml.

2.       Wyliczoną dawkę leku podaj domięśniowo w mięsień czworoboczny uda. Omów zasady i niebezpieczeństwa wstrzyknięć domięśniowych.

3.       Zapisz na karcie gorączkowej następujące parametry: temp.  Rano - 37,5ºC, wieczorem 38,2ºC,  tętno   rano - 44 u/min, wieczorem 62u/min RR  rano -125/75mmHg, wieczorem 150/120mmHg; stolec papkowaty z domieszką krwi. Dokonaj pomiaru RR  i tętna i zinterpretuj wynik.

 

10

1.       Choremu należy podać lek w dawce 0,004. Dawka opakowania 0,005 w 2ml.

2.       Wyliczoną dawkę leku podaj i.m. wraz z drugim lekiem w objętości 0,7ml w okolicę pośladkową tylną. Omów zasady związane z podawaniem leków drogą domięśniową.

3.       Załóż zgłębnik żołądkowy dla osoby dorosłej o wadze 62 kg, w celu diagnostycznym. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem.

 

11

1.       Podaj lek w dawce 0,014. Dawka opakowania 20% w 3ml (ampułka).

2.       Wyliczoną dawkę leku podaj podskórnie. Omów zasady i niebezpieczeństwa wstrzyknięć podskórnych.

3.       Załóż zgłębnik żołądkowy dla osoby dorosłej o wadze78 kg, w celu leczniczym. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem.

 


12

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 1000j.m. Dawka opakowania fiolka (proszek)- 3mln j.m.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj domięśniowo w mięsień pośladkowy tylny. Omów cel i zasady zawiązane z wykonywanym zabiegiem.

3.       Załóż zgłębnik żołądkowy dla osoby dorosłej o wadze51 kg, której zlecono żywienie dojelitowe preparatem Nutrison w ilości 500ml, co 4 godz. Wykonaj zabieg. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem.

 

13

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 3000 j.m. Dawka opakowania fiolka (proszek) - 3 mln j.m.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj domięśniowo w miesień pośladkowy tylny. Omów cel, zasady i niebezpieczeństwa związane z wykonywanym zabiegiem.

3.       Załóż zgłębnik żołądkowy dla osoby dorosłej o wadze 92 kg, której zlecono żywienie dojelitowe strzykawką typu Janeta. Wykonaj zabieg. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem.

 

14

1.       Podaj pacjentowi lek w dawce 8 j.m. Dawka opakowania 12 tys. j.m. w 3ml.

2.       Wyliczoną dawkę leku podaj podskórnie oraz Clexane w dawce 0,2 mg w powłoki brzuszne. Omów cel i powikłania związane z wykonaniem tego zabiegu.

3.       Wykonaj opatrunek Desolta.

 

 

15

1.       Choremu należy podać lek w dawce 24 mg. Dawka opakowania 0,06 w 5ml.

2.       Wyliczoną dawkę leku podaj i.m. wraz z drugim lekiem w objętości 0,5 ml w okolicę pośladkową. Omów zasady i niebezpieczeństwa związane z tym zabiegiem.

3.       Załóż zgłębnik dwunastniczy dla osoby dorosłej o wadze68 kg. Wykonaj zabieg. Zabezpiecz materiał na badanie wykrycia lamblii. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem.

 

16

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 40 j.m.  Dawka opakowania fiolka (proszek)  – 3 mln j.m.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj w mięsień pośladkowy. Omów cel i zasady związane z tym zabiegiem.

3.       Dokonaj wymiany cewnika Foleya pacjentce nieprzytomnej. Pobierz mocz na posiew. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem.

 

17

1.       Pacjentowi podaj lek w dawce 0,001. Dawka opakowania 0,025 w 1ml.

2.       Podaj obliczona dawkę leku domięśniowo w mięsień naramienny. Omów zasady i niebezpieczeństwa związane z tym zabiegiem.

3.       Dokonaj wymiany cewnika Foleya. Wykonaj płukanie pęcherza moczowego przy użyciu wlewki z antybiotykiem. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem.

 

18

1.       Podaj choremu lek w dawce 0,009. Dawka opakowania 0,015 w 2 ml.

2.       Wyliczoną dawkę leku podaj i.m. wraz z drugim lekiem w objętości 0,7 ml w okolicę pośladkową tylną. Omów niebezpieczeństwa tego zabiegu.

3.       Pacjent z nietrzymaniem moczu wymaga zastosowania cewnika zewnętrznego dwuczęściowego. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem.

 

 

19

1.       Choremu należy podać lek w dawce 0,008. Dawka opakowania 0,8% w 2ml.

2.       Wykonaj wstrzyknięcie domięśniowe w mięsień naramienny podając wyliczoną dawkę leku. Omów powikłania i zasady obowiązujące podczas wykonywania tego zabiegu.

3.       Pacjent z nietrzymaniem moczu wymaga zastosowania cewnika zewnętrznego dwuczęściowego. Omów cel i zasady związane z wykonywanym zabiegiem.

 

 

20

1.       Podaj pacjentowi lek w dawce 3 mg. Dawka opakowania leku 0,15% w 4ml. – ampułka roztwór wodny.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj i.m. w mięsień czworoboczny uda. Omów zasady i niebezpieczeństwa tego zabiegu.

3.       Wykonaj EKG. Omów czym charakteryzuje się rytm zatokowy.

 

21

1.       Podaj pacjentowi lek (Colistin) w dawce  440 j.m. Dawka opakowania 16 tys. j.m. w  4 ml.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj w mięsień czworoboczny uda. Omów zasady i niebezpieczeństwa związane z tym zabiegiem.

3.       Wykonaj lewatywę u dziecka 3- letniego z niedowagą (12kg). Omów zasady i niebezpieczeństwa związane z wykonywanym zabiegiem.

 

22

1.       Choremu należy podać lek w dawce 20 mg. Dawka opakowania 0,06 w 5ml.

2.       Wyliczoną dawkę leku podaj domięśniowo w okolice pośladkową tylną. Omów zasady i niebezpieczeństwa związane z tym zabiegiem.

3.       Wykonaj kroplowy wlew doodbytniczy u osoby dorosłej o wadze 87 kg. Omów zasady i niebezpieczeństwa związane z wykonywanym zabiegiem.

 

 

23

1.       Podaj lek Ampicylina w dawce 280 mg. Opakowanie proszek w dawce 1,0.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj w mięsień czworoboczny uda. Omów zasady i niebezpieczeństwa związane z tym zabiegiem.

3.       Wykonaj wlewkę leczniczą z Luminalu  (1 amp) osobie dorosłej. Omów zasady i niebezpieczeństwa związane z wykonywanym zabiegiem.

 


24

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 1,4 mg. Dawka opakowania 0,2 – fiolka proszek.

2.       Wyliczoną dawkę leku i drugi lek w ilości 1,1 ml podaj w okolicę pośladkową tylną. Omów niebezpieczeństwa wstrzyknięć domięśniowych.

3.       Wykonaj opatrunek rany zakażonej używając kwasu bornego. Omów fazy gojenia rany. Wyjaśnij na czym polega monitorowanie gojenia rany.

 

25

1.       Pacjentowi należy podać lek Penicylinę w dawce 300j.m. Dawka opakowania fiolka (proszek) – 3 mln j.m.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj domięśniowo w mięsień pośladkowy. Omów zasady i powikłania tego zabiegu.

3.       Wykonaj opatrunek rany nie zakażonej używając kwasu bornego. Omów fazy gojenia rany. Wyjaśnij, na czym polega monitorowanie gojenia rany.

 

26

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 15 mg. Dawka opakowania 2,5 – fiolka substancja sucha (proszek).

2.       Wyliczoną dawkę leku oraz drugi lek w ilości 0,8 ml podaj domięśniowo w okolicę pośladkową tylną. Omów zasady i powikłania tego zabiegu.

3.       Przygotuj zestaw do zdjęcia szwów. Zdejmij szwy z okolicy głowy. Omów zasady i niebezpieczeństwa związane z wykonywanym zabiegiem.

 

27

1.       Podaj lek w dawce 21 j.m. Dawka opakowania 600 j.m./ml ampułka 2ml roztwór wodny.

2.       Podaj wyliczoną dawkę leku domięśniowo w mięsień czworoboczny uda. Omów cel i niebezpieczeństwa tego zabiegu.

3.       Przygotuj zestaw do zdjęcia szwów. Zdejmij szwy z okolicy uda. Omów zasady i niebezpieczeństwa związane z wykonywanym zabiegiem.

 

28

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 0,007. Dawka opakowania ampułka roztwór wodny 0,2% w 2ml.

2.       Podaj dożylnie 250ml NaCl 0,9% , i jednoczasowo obliczoną dawkę leku w NaCl 0,9%- 100ml. Pobierz krew na morfologię. Wymień powikłania wczesne kaniulacji naczyń obwodowych.

3.       Wykonaj EKG. Omów, czym charakteryzuje się bradykardia zatokowa.

 

 

 

29

1.       Choremu należy podać lek w dawce 0,8 mg. Dawka opakowania 2% w 4ml ampułka roztwór wodny.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj dożylnie używając do tego celu igły typu „Vigo” i podłącz wlew kroplowy z 100ml NaCl 0,9%. Omów cel, zasady obowiązujące podczas wykonywania zabiegu.

3.       Wykonaj toaletę drzewa oskrzelowego u noworodka przebywającego w inkubatorze. Omów cel i zasady wykonywanego zabiegu.

30

 

1.       Choremu należy podać lek w dawce 0,4 mg. Dawka opakowania 0,005 w 2ml (ampułka roztwór wodny).

2.       Obliczoną dawkę leku podaj dożylnie używając do tego celu igły typu „motylek” i podłącz wlew kroplowy z 250 ml NaCl 0,9 %.  Omów cel, zasady obowiązujące podczas wykonania zabiegu.

3.       Wykonaj karmienie przez zgłębnik noworodka o wadze 3600g w 5 dobie życia przebywającego w inkubatorze.

 

31

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 10 mg. Dawka opakowania 20% w 20ml – ampułka roztwór wodny.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj dożylnie, podłącz 250 ml NaCl 0,9% i pobierz krew na czas krzepnięcia i krwawienia, elektrolity, mocznik, cholesterol metodą próżniowo- aspiracyjną. Omów  cel, zasady obowiązujące podczas wykonywania zabiegu.

3.       Pacjentce zacewnikowanej wykonaj irygację pochwy. Omów zasady i niebezpieczeństwa wykonywanego zabiegu.

 

32

 

1.       Podaj lek w dawce 25 j.m. Dawka opakowania 100 j.m. w 1 ml. ampułka  roztwór wodny.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj dożylnie używając do tego celu igły typu „motylek” i podłącz wlew kroplowy z 150 ml NaCl 0,9%; pobierz krew na elektrolity, glukozę, mocznik, metodą tradycyjną. Omów cel, zasady obowiązujące podczas wykonywania zabiegu.

3.       Przygotuj zestaw do nakłucia lędźwiowego. Omów zasady i niebezpieczeństwa wykonywanego zabiegu.

 

 

33

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 14 mg. Dawka opakowania 20% w 3ml – ampułka roztwór wodny.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj dożylnie używając do tego celu motylka i podłącz wlew kroplowy z 250 ml NaCl 0,9%. Pobierz krew na elektrolity, GOT, GPT, CPK, cukier metodą tradycyjną. Omów cel, zasady obowiązujące podczas wykonywania tego zabiegu.

3.       Przygotuj zestaw do nakłucia mostka. Omów zasady i niebezpieczeństwa wykonywanego zabiegu.

 

34

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 0,03 mg. dawka opakowania ampułka roztwór wodny 0,1% w 3ml.

2.       Pacjentowi należy podać dożylnie 250ml NaCl 0,9% z obliczoną dawką leku. Należy pobrać krew na czas krzepnięcia i krwawienia metodą próżniowo- aspiracyjną. Omów cel, zasady obowiązujące podczas wykonywania zabiegu. Powikłania wczesne kaniulacji naczyń obwodowych.

3.       Przygotuj zestaw do nakłucia opłucnej. Omów zasady i niebezpieczeństwa wykonywanego zabiegu.

 

 

35

1.       Pacjentowi należy podać lek w dawce 30 mg. dawka opakowania ampułka- roztwór wodny 7,5%  w 3ml.

2.       Obliczoną dawkę leku podaj dożylnie za pomocą igły iniekcyjnej i podłącz kroplowy wlew z 250 ml NaCl 0,9%. Omów zasady obowiązujące podczas podawania leków drogą dożylną i powikłania wczesne kaniulacji naczyń obwodowych.

3.       Przygotuj zestaw do nakłucia jamy brzusznej. Omów zasady i niebezpieczeństwa wykonywanego zabiegu.

 

36

1.       Pacjentowi podaj 0,2 mg leku. Dawka opakowania 0,5 mg w 1ml.

2.       Podaj obliczoną dawkę leku i.v. za pomocą igły iniekcyjnej, pobierz krew na morfologię, OB., elektrolity. Omów powikłania wczesne kaniulacji naczyń obwodowych.

3.       Choremu dorosłemu, nieprzytomnemu należy wykonać płukanie żołądka. Omów zasady i niebezpieczeństwa wykonywanego zabiegu.

 

 

37

1.       Podaj choremu lek w dawce 0,84mg. Opakowanie leku 8,4% w 20 ml.-ampułka roztwór wodny

2.       Obliczoną dawkę leku podaj w 250ml NaCl 0,9% i jednoczasowo podłącz 500 ml NaCl 0,9%. Pobierz krew na cukier metodą próżniowo- aspiracyjną. Omów zasady i niebezpieczeństwa wykonania tego zabiegu.

3.       Wykonaj zabieg odśluzowania z rurki inkubacyjnej u noworodka. Omów cel i powikłania, zasady obowiązujące podczas wykonywania zabiegu. Podłącz tlen o przepływie 3,5l/min kaniulą  donosową. Omów cel, zasady i niebezpiecze4ństwa związane z tlenoterapią.

38

1.       Podaj lek w dawce 0,068. Dawka opakowania 2% w 50 ml.

2.       Podaj i.v. obliczoną dawkę leku i podłącz kroplowy wlew dożylny z 250 ml NaCl 0,9%  za pomocą igły typu „VIGO”. Wymień powikłania wczesne kaniulacji naczyń obwodowych.

3.       Pacjent po zabiegu operacyjnym ma założony drenaż jamy otrzewnej. Zmień opatrunek, omów zasady funkcjonowania drenażu Redona i opieki nad chorym z drenażem.

39

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin