PODZIAŁ TECHNIK PŁYWACKICH.doc

(27 KB) Pobierz

PODZIAŁ TECHNIK PŁYWACKICH

 

 

Technika elementarna – zapewnia utrzymanie ciała pływaka na powierzchni wody, a także przemieszczanie się po powierzchni wody, jednak bardzo nieekonomicznie. Ruchy kończyn są proste, mało skomplikowane i niekiedy nawiązujące do ruchów lokomocyjnych na lądzie (np. podczas pływania „pieskiem”). Taki sposób pływania pozwala na przepływanie niewielkich odległości, okupione jednak znacznym wysiłkiem.

 

Technika standardowa – jest to w praktyce powszechnie nauczana wzorcowa technika pływania kraulem na piersiach, żabką, kraulem na grzbiecie czy delfinem. Celem nauczania jest opanowanie, możliwie jak najdokładniej, wzorcowych czynności poszczególnych stylów pływackich. Dokładność naśladowania przyjętych standardów daje szanse ekonomicznego pływania.

 

Technika pływania sportowego (technika sportowa) – ma na celu osiąganie wysokich sportowych rezultatów. Jedynym kryterium tej techniki jest więc uzyskiwana szybkość lokomocyjna. Czynności ruchowe muszą tu być zgodne z odpowiednimi przepisami sportowymi, ale celem jest pływanie z maksymalną szybkością.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin