EKOLOGIA ZARZĄDZANIA ŚRODOWISKA
Wykład I
EKOLOGIA - wprowadził słowo biolog niemiecki Ernest Heieckel w 1869 roku
Nauka, której przedmiotem zainteresowania jest całokształt oddziaływań miedzy zwierzętami i ich środowiskiem zarówno ożywionym jak i nieożywionym. Jako odrębną dziedziną biologii ekologia stała się dopiero w XX w.
EKOLOGIA definiowana różnie:
- Jako naukową historie naturalna
- Badania rozmieszczania i liczebności organizmów
EKOLOGIA w języku potocznym ma inne znaczenie-szersze i bardziej związane z praktyką i ochroną środowiska.
Charles Elton „Ekologia zwierząt”(1927) zdefiniował ekologie jako naukę o historii naturalnej.
Andrewartk (1961)określił ekologie jako naukę o rozmieszczeniu i liczebności organizmów.
Podobnie według Kredsa(1972,1996) ekologia jest nauką, która zajmuje się regułami rządzącymi rozmieszczeniem i występowaniem organizmów żywych.
Według Trojana (1978) ekologia to nauka określająca start i dynamikę tych zjawisk biologicznych, fizycznych i chemicznych, jakie zachodzą w ekosystemie i decydują o liczebności.
Według Comphella (1995) ekologia jest nauką
EKOLOGIE interpretujemy na różne sposoby.
Autekologia –dział ekologii zajmująca się zależnościami indywidualnych organizmów od warunków środowiskowych, zwłaszcza czynników fizycznych i chemicznych, bada reakcje osobników oraz ewolucyjne powiększanie przystosowań.
EKOLOGIA –3 różne punkty widzenia i rozważań pod kątem:
a) Opisowym - ekologia opisowa jest najbliższa temu, co zwykło się nazywać ”historią naturalną” i polega na opisywaniu całych formacji roślinnych kuli ziemskiej oraz na opisywaniu związanych z nimi gatunków roślin i zwierząt.
b) Funkcjonalnym - ekol. Funkcjonalna poszukuje i bada związki wzajemnej zależności i oddziaływań między składowymi jednostek opisywanych przez ekologię opisową poszukując ogólnych zasad funkcjonalności systemów ekologicznych; przedmiotem badań ekol. f. są, więc związki bezpośrednich reakcji populacji i zespołów wielogatunkowych na aktualne istniejące warunki środowiska.
c) Ewolucyjnym - ekologia ewolucyjna bada związki podstawowe,przyczyny historyczne,dla których dobór naturalnych systemów faworyzowań określone, obserwowanie typu przystosowań.
Trzy podstawowe kierunki w EKOLOGII:
a) Autekologia – (ekologia fizjologiczna) – ekologia pojedynczych organizmów. Zajmuje się badaniem wzajemnego oddziaływania środowiska abiotycznego na poszczególne organizmy i odwrotnie.
b) Synekologia - (ekologia ogólna biocenologia, populacjologia) – ekologia grup, zespołów organizmów w biocenozach, zajmuje się badaniem zależności między zbiorowościami organizmów, a ich siedliskami
c) Sozologia – nauka zajmująca się opisem zmian w środowisku przyrodniczym zajmująca się głównie pod wpływem czynników postępu technicznego(antropersji) oraz zajmująca się problemami ochrony przyrody i jej zasobów m.in. w celu zapewnienia trwałości ich użytkowania, korzystająca z metod ochrony środowiska, nowocześnie ujmowanej geografii. Termin sozologia zaproponował polski uczony Walery Goetel w 1965 roku.
W zależności od zainteresowania strefą, w której żyją organizmy ekologie dzielimy na:
- OCEANOLOGIE –ekologia mórz i oceanów
- LIMNOLOGIE – ekologie wód śródlądowych
- EPEIROLOGIE – ekologia lądów
Wskutek szerszego stosowania ekologii do celów praktycznych powstała ekologia stosowana np. ekologia rolnicza.
EKOLOGIA przemysłowa (industrial ecology) – może być definiowana jako ekologia uprzemysłowionego społeczeństwa zajmuje się zrozumieniem interakcji miedzy systemami przemysłowymi, systemami ekologicznymi a potrzebami społecznymi. Przepływ materiałowe i energii spowodowane przez produkcję i konsumpcję są oceniane ekonomicznie i ekologicznie. Więcej zrównoważonych związków pomiędzy systemem przemysłowym a ekologicznym jest określeniem przez oszczędność nieodnawialnych zasobów, zapobieganie zanieczyszczeniu i konieczności dotrzymywania pokoleniowej i między społecznej sprawiedliwości. Ekologia przemysowa to obszar wzajemnego oddziaływania przemysłu z otoczeniem; zawierający przestrzenne, ludzkie i materiałowe przepływy. Zakres jakiegokolwiek zadania przemysłowej ekologii jest dalszym ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko działalności i procesów, nad którymi organizacja (przedsiębiorstwo) ma kontrolę albo będzie miała kontrolę.
W przemyśle podobnie jak w przyrodzie powinny działać ekosystem nie wytwarzające odpadów. W przyrodzie odpady wytwarzanie przez jedne organizmy stają się pokarmem dla innych.Naturalne systemy nie wytwarzają trwałych i trudno rozkładalnych związków.
Hipotetycznie w przyrodzie funkcjonującej w harmonii z ekosystemami nie są wytwarzane odpady. W ekologii przemysłowej rozróżnia się cztery rodzaje technologii:
- REMEDIACJI
- ZMNIEJSZANIA SKAŻENIA
- OCHRONY ORZED SKAŻENIEM
- ZROWNOWAŻONEGO ROZWOJU
TECHNOLOGIA
ZASTOSOWANIE
CHARAKTERYSTYKA
PRZYKŁADY
Remediacji
Po stwierdzeniu oznak zanieczyszczenia Po ustaleniu źródła skażenia
Zastosowanie po fakcie skażenia. Możliwość stosowania dla nowoczesnych i starych technologii.
Rekultywacja Oczyszczenie skażonych miejsc uzdatnienia wody
Ograniczenia skażenia
Usuwanie odpadów zanieczyszczeń lub czyszczenie na końcu procesu (oczyszczenie ścieków)
Uchwycenie lub neutralizacja zanieczyszczeń przez ich rozprzeszczenienie się.
Kapitał – energio -materiało – chłonna.
Generuje strumienie odpadów.
Odsiarczanie spalin, oczyszczanie ścieków, katalityczne dopalenie.
Ochrona przed skażeniem
Projektowanie procesów przemysłowych. Projektowanie projektów lub zmiana jego składu chemicznego
Zmiany produktu lub procesu technologicznego. Redukcja zanieczyszczeń lub ochrona przed nimi. Bardziej kosztowne technologie ograniczania skażeń. Redukcja strumieni odpadów
Papier wytworzony bez chloru. Elektropolerowanie bez użycia kąpieli zawierających cyjanek. Benzyny bezołowiowej
Zrównoważonego rozwoju
Alternatywny produkt lub usługa
Pomnożenie korzyści dotyczących ochrony środowiska. Poprawa warunków socjalnych. Poprawa efektów ekonomicznych.
Zastosowanie wydajniejszego oświetlenia. Recykling papieru. Wykorzystanie odtwarzalnych źródeł energii. Stosowanie biotechnologii.
Ang. ENVIRONMENTAL SOUND TECHNOLOGIES -
Obejmuje technologie mające potencjał umożliwiający znaczne ulepszenia oddziaływania na środowisko względem innych technologii. Inaczej mówiąc technologie te chronią środowisko, są mniej zanieczyszczające, oszczędniej używają zasoby w sposób zrównoważony, zawracają do obiegu większą ilość materiałów i załatwiają problem wszystkich pozostałych odpadów w sposób bardziej przyjazny dla środowiska niż technologie, dla których są zastępcze.
Ponadto jak zapisano w ROZDZIALE 34 Agendy 21 Technologie Środowiskowe nie są właśnie w „indywidualnymi technologiami, ale całkowitymi systemami, które zawierają KNOWAHOW, procedury dobra i usługi oraz wyposażenia jak również organizacyjne i kierownicze procedury”. W konsekwencji zważywszy na transfer EST prezentowane podejście zawiera zarówno rozwój zasobów ludzkich jak i lokalną zdolność budowania systemów poszukiwań i wyrobu EST.
Ochronę środowiska można zapewnić przez racjonalne wykorzystanie przyrody i jej zasobów oraz stosowanie środków zapobiegawczych obejmujących:
Inne aspekty ochrony i kształtowania środowiska ważne dla potrzeb odnowy sił człowieka polegająca na czynnym tworzeniu ekologicznych wartości środowiska dla spełnienia nie tylko biologicznych, ale i psychologicznych potrzeb ludzi. Stawia to przed ochroną środowiska zadanie kształtowania:
Wykład II
Pełny cykl produkcyjny
Zespół projektowo-wykonawczy
RECYKULACJA
Wydobywanie, wiercenie, zbiory
Ropa, Rudy
Drewno
(ZIEMA)
Usuwanie
Odpada
Funkcjonalne wykorzystanie
Produkty
Urządzenia
Struktury
Materiały inżynierskie
- kształty
- stopy
- ceramika
- cegła
Proces
Materiały podstawowe
- metale
- chemikalia
- papier
- cement
-włókna
Procesy ekstrakcji
i rafinacji
Materiały wsadowe
-skały węgiel
-rośliny
-drewno
Ważniejsze deklaracje i konferencje
Deklaracja ·SZTOKHOLMSKA 1972 – granice wzrostu
- Człowiek ma prawa wolności, równości i odpowiednich warunków życia w środowisku
- Dobra jakości tego środowiska pozwala na życie w godności i dobrobycie
- Stąd też człowiek ponosi wielką odpowiedzialność za gospodarowanie zasadami naturalnymi i produkcją przemysłową.
Tezy komisji ONZ COMMON FUTURE
Nasza wspólnota przyszłości 1987
KONFERENCJA W RIO 1992 ECOBRAZIL
DEKLARACJA Z RIO
Zróżnicowany rozwój = nowy ład społeczny.
AGENDA21
- Dokument o charakterze aktu dobrej woli
- Plan akwizycji na XX i XXI w.
Zawiera:
- Strategie
- Zintegrowanie działania
-...
Tomplus