Kijak Marcin - Hipnoza.doc

(79 KB) Pobierz

Hipnoza - artykuły godne polecenia...

 

Autohipnoza w dwie minuty

Marcin Kijak

 

Milton H. Erickson był jednym z najlepszych hipnoterapeutów na świecie, stąd często zwany jest „ojcem nowoczesnej hipnozy”. Psychologowie i Doktorzy mieli zwyczaj przysyłać do niego najtrudniejszych, „niemożliwych do zmiany” klientów i w większości przypadków Erickson z sukcesem pomagał przemienić swoje życie.

Jednym z czynników która stawiała go w innej pozycji od reszty terapeutów była silna wiara w olbrzymi potencjał ludzkiej istoty. Wiedział on, że jeśli osoba przestanie błądzić swoim świadomym umyłem i wypłynie na bezkresny ocean nieświadomego umysłu, będzie w stanie dokonać cudownych zmian. Erickson często patrzył na klienta i mówił coś w tylu: „Próbowałeś rozwiązać ten problem Twoim świadomym umysłem i ostatecznie nie udało Ci się. Teraz, jest czas na dostęp do Twoich nieświadomych zasobów w taki sposób, że skutecznie rozwiążesz ten problem.”

Możesz być teraz zdziwiony, jak wywołać autohipnozę w dwie minuty?

Otóż jedno z najbardziej popularnych nieporozumień o hipnozie jest taka, że trzeba być zdolnym do koncentracji i wejść w stan głębokiej przemiany. Można tak robić, jednak to co na prawdę nas interesuje to dostęp do innych obszarów świadomości aby móc wywołać konkretne zmiany dając lepszy, wybrany przez nas wynik.

Dobrą wiadomością jest to, że możesz zrobić to w bardzo prosty sposób, nie wchodząc w głęboki trans. Wypróbuj poniższych technik!

Trzy magiczne drzwi

Jest to klasyczna technika hipnoterapii. Myślę że możesz być zaskoczony i zaintrygowany twoim podświadomym umysłem i tym co osiągniesz.

Ćwiczenie to może umożliwić dostęp do nieświadomych zasobów naszego umysłu, zwiększyć kreatywność i różne drogi rozwiązania problemu.

Pomyśl o małym problemie, który chcesz rozwiązać. Na przykład może jest ktoś, z którym chcesz aby układało się Tobie lepiej.

Wyobraź sobie trzy zamknięte drzwi które są przed Tobą: Drzwi pierwsze oznaczone jako „zwykła droga”, drzwi drugie jako „droga innej osoby”, oraz trzecie oznaczone jako „szalona droga!”.

Za moment zaczniesz w wyobraźni przechodzić przez te drzwi a Twój podświadomy umysł będzie w tym czasie przedstawiał Tobie rozwiązania i nowe, kreatywne wglądy (intuicja?).

Tak więc patrząc na drzwi dostrzeż do których jesteś przypisany. Czy wolisz rozwiązać problem na zwykłej drodze, drugiej osoby czy szalonej, zwariowanej (w pozytywnym tego słowa znaczeniu)?

Następnie pozwól Twojej nieświadomości do stworzenia doświadczenia za tamtymi drzwiami. Możesz dzięki temu osiągnąć stan znany jako „ah ah” , jak eureka, kiedy przejdziesz na drugą stronę.

Kiedy czujesz się gotowy, otwórz drzwi i przejdź przez nie, będąc świadomy tego co prezentują. Co widzisz, słyszysz i czujesz? Rozejrzyj się i spostrzeż to, czego wcześniej nie zauważyłeś.

Na świadomym poziomie możesz wiedzieć albo i nie wiedzieć jak to doświadczenie może Tobie pomóc. Jak chcesz, zapytaj siebie „W jaki sposób to doświadczenie mi pomoże?” lub „Jakie nowe pomysły, wglądy i perspektywy otrzymam dzięki niemu?”.

Ćwiczenie to możesz dowolnie modyfikować, wprowadzając kolejne drzwi (np. oznaczone jako „krytyk”), a wchodząc do kolejnych sprawdzaj czym się różnią i jakie prezentują rozwiązania. Zmieniaj tak, aby dopasować do problemu który chcesz rozwiązać.

Jest wiele technik i metod umożliwiających osiągnięcie celu takich jak „Trzy magiczne drzwi”. Poniżej prezentuje kolejne, sprawdź która jest dla Ciebie najlepsza.

Co jest z tyłu?

Stwórz obraz czegoś, na co chciałbyś mieć kreatywny wgląd.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co jest z tyłu Twojego obrazu który tworzysz w głowie?

Po prostu wyobraź sobie, że obracasz obraz dookoła i widzisz jego tylnią część. Sprawdź, co tam się znajduje!

Ściana

Czy masz jakiś problem, wyzwanie z którym chciałbyś sobie pomóc?

Wyobraź sobie wielką ścianę przed Tobą.

Pozwól tylko Twojemu nieświadomemu umysłowi na kreatywne rozwiązanie problemu, w sposób intuicyjny, przez to co zobaczysz po drugiej stronie. Może to być przykładowo jakiś symbol, który naprowadzi Ciebie na rozwiązanie. A może jakaś sytuacja? Sprawdź!

Kiedy będziesz już w pełni gotowy wyobraź siebie wskakującego na ścianę. Rozejrzyj się z góry co widać? Możesz nawet wskakiwać kilka razy aby zebrać wszystkie nowe informacje, bo coś może się zmienić!

Bawiąc się w takie sposoby szybkiej autohipnozy uczysz się dostępu do większych obszarów Twojego umysłu, niedostępnych do tej pory. Im więcej będziesz robić takich ćwiczeń, tym łatwiej i szybciej zaczniesz rozwiązywać problemy! Praktyka czyni mistrza!

Może też wydawać się, że takie ćwiczenia są dziecinne. Jednak zauważ, że dzieci mają najwięcej pomysłów i są bardziej kreatywne od ludzi dorosłych! Poza tym, większość z tych ćwiczeń ma wpływać na poziomie podświadomym, a nie przez logiczną świadomość!

 

Hipnoza – czym jest i na czym polega?

Michał Jankowiak


Hipnoza do niedawna traktowana była (wielu ludzi nadal tak ją traktuje) jako tajemnicze, mistyczne, czy wręcz szarlatańskie narzędzie kontroli innych ludzi - sprawiania, że nagle zaczną szczekać, miauczeć, czy mówić o swoich osobistych problemach i doświadczeniach z przeszłości.

Nie wiem czy jest to zasługa legend, książek i filmów o „złych hipnotyzerach” ze świecącymi oczami i psychopatycznym spojrzeniem wielokrotnego mordercy, czy po prostu strachu ludzi - przed tym, że ktoś mógłby nad nimi zapanować, poznać ich sekrety itp. Ważne, że współczesna hipnoza jest czymś innym, niż sądzi wielu ludzi.

Przede wszystkim, hipnoza to każda interakcja międzyludzka, w której jedna strona nadaje komunikat, a druga go przyjmuje (mówimy wtedy o sugestii hipnotycznej). I nie trzeba do tego godziny relaksacji, nudnej indukcji z liczeniem od 100000000 do jednego i innych udziwnień. Wystarczy to, że Twoja sugestia zostanie przyjęta przez drugą osobę.

Warunkiem przyjęcia sugestii przez drugą osobę jest wprowadzenie jej, pogłębienie, lub po prostu utrzymanie jej w transie hipnotycznym (w skrócie - stanie zawężonej uwagi i otwartości na pozytywne sugestie). W transie, który może być wywołany głęboką relaksacją (mówimy wtedy o hipnozie klasycznej), kierowaniem uwagą klienta (hipnoza wizualizacyjna), autorytetem (podczas przemówień, wystąpień publicznych, kontaktu z duchownymi, nauczycielami, szefem), czy zwykłym zamyśleniem podczas czytania dobrej książki, czy oglądania filmu.

Trans hipnotyczny to stan psychofizyczny, charakteryzujący się:


- ukierunkowaniem uwagi i koncentracji do wewnątrz ciała, co łączy się z lepszym dostępem do wyobraźni, pamięci oraz „banku stanów emocjonalnych”;

- lepszym dostępem do procesów nieświadomych;

- odcięciem lub ograniczeniem zewnętrznej percepcji;

- zwiększeniem procesów harmonizacji i samoregulacji organizmu;

- zwiększoną podatnością na sugestie (polecenia) hipnotyzera.

Na podstawie własnych doświadczeń rozróżniam trans psychiczny (silna koncentracja z odcięciem od bodźców zewnętrznych) i fizjologiczny (związany z relaksacją, najczęściej dużo głębszy od psychicznego, kojarzony z klasycznym pojęciem hipnozy - somnambulizmem).

Sugestia hipnotyczna to werbalne lub niewerbalne polecenie, wywierające wpływ na drugą osobę, z pominięciem, lub wykorzystaniem (z użyciem środków perswazyjnych) świadomego, racjonalnego myślenia. Sugestie hipnoterapeutyczne kierowane są do podświadomego umysłu i mają na celu wywarcie pozytywnej zmiany i/lub utrzymanie jej i rzutowanie nowych zachowań i reakcji w przyszłość klienta.

Indukcja hipnotyczna to proces wprowadzenia danej osoby w trans. Sposobów jest wiele od prostych wizualizacji, poprzez fiksację wzroku, do dezorientacji, czy przeciążania świadomości.

Podatność na hipnozę i sugestię to stopień reaktywności na sugestie oraz łatwości osiągania transu hipnotycznego. Klasycy podają, iż podatnych na hipnozę jest w populacji ludzi średnio 15-30% osób. Poglądowi temu sprzeciwił się Milton H. Ericsson, twierdząc, iż każdy człowiek jest podatny na hipnozę, jeśli jest ona do niego dopasowana i odpowiednio poprowadzona. Opierając się na własnym doświadczeniu, mogę zgodzić się z nim w 100%.

Głębokość transu - stopień oderwania od rzeczywistości, odcięcia od bodźców zewnętrznych, koncentracji i relaksacji osoby hipnotyzowanej. Wielu badaczy próbowało ująć głębokość transu na skali, okazało się to jednak niepraktyczne. Głębokość transu ocenia się zwracając uwagę na komunikaty niewerbalne hipnotyzowanego (oddech, kolor skóry, ruchy gałek ocznych, ruchy mimowolne) oraz na występowanie i intensyfikację tzw. fenomenów hipnotycznych.

Fenomeny hipnotyczne to zjawiska szczególnie charakterystyczne dla transu hipnotycznego. Na podstawie ich ilości i jakości, można ocenić głębokość transu hipnotycznego osoby hipnotyzowanej:

- amnezja - zapominanie przebiegu sesji hipnotycznej,

- hipermnezja - polepszenie pamięci i dostępu do dawno minionych sytuacji, wydarzeń,

- anestezja - znieczulenie partii lub całego ciała,

- regresja i progresja - podróż na linii czasu - w przeszłość (wspomnienia) lub przyszłość (wyobrażenia, rzutowanie w przyszłość),

- katalepsja - zesztywnienie fragmentu lub całego ciała,

- halucynacje - gdy osoba widzi nieistniejące przedmioty, osoby (halucynacja pozytywna) lub odwrotnie - nie widzi przedmiotów lub osób istniejących (halucynacja negatywna - swoją drogą - ile razy szukałeś czegoś, co było dokładnie przed Twoimi oczami i tego nie widziałeś? Hipnoza jest wszędzie... :),

- ruchy ideodynamiczne - czyli ruchy automatyczne, nieświadome (np. lewitacja ręki),

- zmiana percepcji czasu - gdy sesja hipnotyczna trwa np. 1 godzinę, a pacjent ma wrażenie, że 15 minut (również, gdy dobrze się bawisz i czas "szybko leci")

Podsumowując - nowoczesna hipnoza to dobre, emocjonalne i skuteczne prowadzenie szkoleń, wystąpień publicznych i przemówień. To reklama, która działa i przynosi zyski. To każda komunikacja, w której pomagasz innym czuć się tak, jak chcą się czuć. To każde słowo, które kogoś zmienia. To także ten właśnie tekst, który czytasz.

Czy więc istnieje hipnoza w której jedna osoba przejmuje kontrolę nad drugą poza jej wolą? Oczywiście. Ale nawet w takich sytuacjach osoba hipnotyzowana, przynajmniej podświadomie, musi zgodzić się i przyjąć sugestie hipnotyzera. A, moim zdaniem, zamiast bać się takich osób, których z resztą jest niezwykle mało (treningi i szkolenia w tym zakresie są dość rzadkie i często drogie), powinniśmy się skupić na obronie przed hipnozą ze strony akwizytorów, mediów, producentów proszków do prania, czy kosmetyków.

Z nimi często mamy do czynienia każdego dnia.

Uwaga - opisane przez autora metody są oparte i reprezentują działalność wyłącznie edukacyjną - nie zastępują psychoterapii, nie są też działaniem terapeutycznym ani psychologicznym.

Michał Jankowiak
--
Autor artykułu jest praktykiem i trenerem hipnozy rozwoju i zmiany osobistej - jako narzędzia edukacyjnego - uczenia wolności emocjonalnej i samokontroli umysłu i ciała.
PS.: Jeśli zapiszesz się do niego na szkolenie podając moje nazwisko (lub serwis), dostaniesz specjalną zniżkę :)

MTraining.pl
Stowarzyszenie ATS

 

Jak stosować hipnozę

do skutecznego osiągania celów?

Marcin Kijak

 

Hipnoza staje się coraz częściej akceptowaną i używaną metodą do osiągnięcia w życiu więcej sukcesów. Powodem jest coraz większy dostęp do informacji, dlatego teraz każdy może nauczyć się hipnotyzować. Dawniej jednak, hipnoza trzymana była w sekrecie (stąd hipnoza znana przede wszystkim z telewizji i nieuzasadniona obawa przed nią). Ucząc się jak skutecznie używać autohipnozy, możesz osiągnąć takie cele, które wcześniej mogły wydawać się niemożliwe.

Stosując codziennie nawet kilko minutowe transe, możesz pozbyć się nadwagi, łatwo rzucić palenie papierosów, stać się bardziej lubianym, bardziej przekonywującym czy pewnym siebie. W rezultacie, Twoje życie będzie bardziej udane, staniesz się człowiekiem sukcesu!

To wszystko można osiągnąć bez potrzeby znalezienia cichego pokoju do medytacji czy palenia świec ;) Możesz hipnotyzować siebie nawet podczas mycia zębów czy porannej jazdy do pracy. Od kiedy rozwiniesz w sobie tą zdolność, będziesz w stanie wchodzić w trans w kilka chwil podczas wykonywania codziennych, rutynowych czynności. Jest to całkiem normalny zabieg, wykonywany przez wielu liderów biznesowych, profesjonalnych sportowców czy nawet personel wojskowy do poprawiania efektywności swojej pracy. Ty również możesz z tego skorzystać!

Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego, jest nauczenie się relaksacji, rozluźnienie ciała. Stan ten osiągasz czasem gdy jesteś czymś bardzo zaabsorbowany, tak że nie zwracasz uwagi na świat zewnętrzny (np. lecące reklamy czy odgłosy). Gdy tylko nauczysz się wchodzić w stan medytacyjny (trans), możesz zacząć programować swój umysł na osiąganie rezultatów które pragniesz. Programujesz w taki sposób, aby przekonać umysł że już to osiągnąłeś (czyli mówisz w czasie teraźniejszym: np. rzuciłem z łatwością palenie).

Ważne są też wizualizacje.Weźmy na przykład zrzucenie nadwagi. Będąc w trasie wizualizuj co robisz aby stracić wagę, jak wyglądasz po stracie wagi, jakie nosisz ubranie, jak się czujesz, jak ludzie Ciebie traktują, jaką stajesz się osobą.

Co się stanie? Działa tu naturalne prawo przyciągania (Law of Attraction), znane między innymi ze słynnego filmu The Secret, wykonując swoją pracę na podświadomym poziomie. Twój umysł przyciąga sytuacje, ludzi, zdarzenia czy chociażby kieruje twoim zachowaniem (np. wybór pokarmu), procesami fizjologicznymi (metabolizm) co sprawia że o wiele łatwiej i szybciej osiągasz rezultaty, niż bez hipnozy. Sprawdź sam na sobie!

Pozdrawiam i baw się dobrze poprawiając swoje życie!
 

 

 

Odkryj moc nagrań hipnotycznych

Marcin Kijak

 

Dzisiejszy styl życia nie pozwala wielu ludziom na odpoczynek i zasłużony relaks. Ciągłe bycie w stresie i napięciu jest ceną, jaką płaci się za prowadzony styl życia. Praca, rodzina, rachunki czy transport są obciążeniem dla umysłu osoby, która ciągle stara się uniknąć nieprzyjemnych konfrontacji i stresu. Niestety stres jest częścią naszego życia, którego nie da się uniknąć. Można natomiast nauczyć się skutecznie go kontrolować i radzić sobie z sytuacjami które stres wywołują. Przez dziesiątki lat, ludzie nauczyli się radzenia sobie ze stresem na wiele różnych sposobów, takich jak palenie papierosów, picie alkoholu, hazard, narkotyki, muzyka, sport i inne.

Każdy człowiek jest inny i nie na każdego wszystko działa. Niektóre nałogi, jak wiadomo są szkodliwe, i jeśli jesteś gotowy aby rzucić jakiś nałóg, możesz potrzebować trochę pomocy. Tutaj z pomocą przychodzi hipnoza która pomoże Ci osiągnąć stan głębokiego relaksu.

Relaksowanie się słuchając nagrań hipnotycznych jest wspaniałym sposobem na radzenie sobie z nałogami. Dzięki słuchaniu hipnozy możesz łatwo pozbyć się wielu szkodliwych nałogów bez wydawania mnóstwa pieniędzy na programy i środki które często wcale nie działają. Nagrania hipnotyczne możesz słuchać w każdym miejscu (lecz nie w każdej sytuacji, np. prowadząc samochód - nie radzę), czy to w domu, czy w przerwie na lunch w pracy albo na świeżym powietrzu. W dzisiejszych czasach posiadając odtwarzacze MP3 czy CD/DVD można zabrać je ze sobą wszędzie!

Osobiście stosuje nagrania z hipnozy spędzając codziennie godzinę w autobusie jadąc na uczelnię lub do pracy i wracając do domu :) Stosując hipnozę pozwalasz swojemu umysłowi na odpoczynek, ciału na relaks, samoleczenie i redukcję stresu.

Jest dzisiaj wiele dostępnych rodzajów nagrań hipnotycznych, w zależności od potrzeby. Można pozbyć się fobii, uzależnień, zredukować lub zwiększyć wagę, przestać obgryzać paznokcie, nabyć pewności siebie, zacząć się skutecznej i chętniej uczyć i wiele innych.

Niektórzy ludzie nie potrafią zrozumieć jak to właściwie działa. Zasadniczo, hipnoza opiera się na stosowaniu specjalnej lingwistyki (słów) i sugestii hipnotycznych, które pomagają się zrelaksować, rozluźnić i programują umysł na nowe zachowania (bardziej użyteczne niż do tej pory). Oczywiście do tego potrzebne jest zapewnienie specjalnej atmosfery lub pewne doświadczenie (praktyka). Będąc bowiem w stanie relaksu, umysł człowieka otwiera się na przyjmowanie sugestii, przez wyłączenie pewnych blokad i filtrów które świadomie nie dopuszczają ich.

Jeśli jeszcze jesteś sceptycznie nastawiony do hipnozy i słuchania nagrań hipnotycznych, proponuję abyś zapytał profesjonalistów, znajomych, rodziny lub kogokolwiek kto wypróbował takie techniki zanim sam odważysz się na wypróbowanie technik na sobie. Hipnoza zadziała, jeśli będziesz zdolny aby rozluźnić się całkowicie i pozwolisz umysłowi odpłynąć.

 

Autohipnoza w 7 prostych krokach

Marcin Kijak

 

Chcesz skorzystać z możliwości hipnozy bez płacenia ani grosza profesjonalnym hipnoterapeutom? Naucz się już teraz, jak w łatwy sposób osiągnąć trans, który wykorzystasz do poprawy swojego życia.

Poniżej kilka przydatnych technik autohipnozy, które pomogą Tobie już teraz w osiąganiu głębokiego relaksu.

1.     Znajdź komfortowe miejsce, gdzie będziesz sam, np. fotel czy wygodne krzesło. Mając prosty kręgosłup nie zaśniesz, więc lepsza (zwłaszcza dla początkujących) jest pozycja siedząca od leżącej.

2.     Zamknij oczy i skoncentruj się na tym, jak opuszcza Ciebie stres, lęk czy niepokój. Będzie najłatwiej, jeśli będziesz obserwować swój oddech. Stań się jednością z każdym wdechem i wydechem.

3.     Zwróć uwagę na napięcia Twojego ciała. Stopniowo uwalniaj to napięcie we wszystkich partiach ciała, zaczynając od palców od stóp. Następnie przechodź do coraz wyższych miejsc, aż do samego czubka głowy. Aby rozluźnić jakąś część ciała, wystarczy, że skupisz na niej uwagę. Podczas gdy skupiasz się na kolejnych częściach, wizualizuj Twoje ciało, jak staje się coraz bardziej zrelaksowane.

4.     Oddychaj głęboko i powoli, uwalniając negatywne emocje i napięcia, z każdym kolejnym oddechem. Pamiętaj o wizualizacji.

5.     Wyobraź siebie na szczycie schodów, a następnie zacznij powoli schodzić, schodek po schodku odliczając od 10 do 1. Poczuj fakturę schodów, temperaturę, zobacz z czego są zrobione, dotknij ścian lub poręczy. W trakcie liczenia (na 9, 6, 3) powtórz sobie coś takiego: Gdy zejdę na poziom 1, znajdę się na głębszym poziomie mojego umysłu, w tanie głębokiego transu. Na dole jesteś w pełni zrelaksowany i bezpieczny.

6.     Teraz pomyśl o sprawach, które zaprzątały Twój umysł, problemach które chcesz rozwiązać. Powiedz sobie w myślach: Jestem teraz .... (rezultat, np. zdrowy i pełen energii; szczęśliwy w relacji z moim partnerem; etc.).

Teraz Policz od 1 do 10 wchodząc na schody. Kiedy będziesz na samej górze, pozostań jeszcze z minutę w stanie relaksu a następnie otwórz oczy. W trakcie liczenia możesz powiedzieć: Gdy doliczę do 10 i otworzę oczy, osiągnę stan doskonałego zdrowia i samopoczucia. Będę czuł się tak dobrze, jak po przespaniu kilku godzin odżywczego, energetyzującego snu. Będę czuł się o wiele lepiej niż poprzednio.

7.     Przed zejściem w trans możesz zapisać sobie sugestie, sprawy nad którymi chcesz pracować, co pomoże Ci przypomnieć je sobie w stanie transu. Sprawdź jakie techniki są dla Ciebie najskuteczniejsze do osiągania relaksu. Możesz zamiast schodów przechodzić np. przez kolejne kolory tęczy, wypełniając się jej kolorami, itp.

Kilka innych przykładów (co robić w transie):

·         Wyobraź sobie, że siedzisz lub leżysz w pięknym, wymarzonym miejscu, np. bezludnej wyspie :)

·         Możesz sobie wyobrazić spacerującego po lesie, nad jeziorem, po plaży, na łące cokolwiek lubisz najbardziej.

·         Możesz sobie wyobrazić lecącego na chmurce, podziwiając piękne widoki.

Takie wizualizacje, pomagają się zrelaksować, odstresować i skuteczniej poddawać indukcje hipnotyczne.

 

Hipnoza konwersacyjna

Kilka faktów, które powinieneś wiedzieć o hipnozie konwersacyjnej

Marcin Kijak

 

Hipnoza używana jest na całym świecie do osiągania wielu celów. Od terapii fizycznych do leczenia umysłowego i emocjonalnego, od radzenia sobie ze stresem, do osiągania lepszych rezultatów w pracy zawodowej. Hipnozę wysoko cenią zarówno medycy, jak i zwyczajni ludzie. Techniki hipnozy konwersacyjnej różnią się troszkę, od hipnozy klasycznej.

Hipnoza konwersacyjna (conversational hypnosis, convert hypnosis) umożliwia nawiązanie kontaktu z ludzką podświadomością, podczas gdy osoba jej poddawana jest w pełni świadoma, obudzona. Dzieje się to bez jej wiedzy.

Ten fenomenalny koncept, będący obecnie faktem, można łatwo zademonstrować. Poniżej przeczytasz siedem ważnych punktów, które umożliwią przełożenie teorii na praktykę.

1. Hipnoza konwersacyjna może otworzyć umysł człowieka na ekscytujący świat nowych możliwości. Stosując określone wzorce językowe (sugestie hipnotyczne), można zmienić nieużyteczne (negatywne) wzorce myślowe człowieka na pozytywne, użyteczne. Jest to podobne do tzw. pozytywnego myślenia, lecz o wiele mocniejsze.

2. Techniki hipnozy konwersacyjnej mogą być używane podobnie, jak inne formy hipnozy. Możesz stosować je, przez słowo pisane, nagrania audio lub po prostu nauczenie się samemu.

3. Hipnoza konwersacyjna może wywołać u ludzi reakcje, zgodnie z sugestiami jakie zostały przekazane do podświadomości. Stosuje się, podobnie jak w innych technikach hipnotycznych, języka ciała, gestykulacji jak i odpowiednich słów oraz odpowiedniej tonacji (opadającej).

4. Hipnoza konwersacyjna działa na zasadzie odpowiedniego systemu procedur. Kroki te muszą być rozważone i wykonane po kolei.

Uwaga: Musisz mieć pełną uwagę osoby którą poddajesz hipnozie, od początku do końca sesji hipnotycznej.

Kontekst: Utwórz odpowiednie środowisko dla wykonania procesu (miejsce, światło, dźwięki, etc.)

Rapport: Musisz zwrócić szczególną uwagę na tą kwestię. Potwierdzaj rzeczywistość osoby poddawanej hipnozie. Możesz wykorzystać też potwierdzanie rzeczywistości do budowania implikacji (o których opowiem innym razem).

Sugestie: Możesz przebudować sposób myślenia osoby poddawanej hipnozie, oraz otwierać jej umysł na nowe możliwości. Podczas seansu poddawaj pozytywne sugestie.

5. Jak widać, hipnoza konwersacyjna może być użyta do zmiany sposobu myślenia drugiej osoby. Zwłaszcza, w przypadkach gdy ma ona negatywny widok lub perspektywę na swoje życie i sytuacje życiowe. Przez subtelne zmiany jej postrzegania danej sytuacji, możesz zmienić jej skupienie na bardziej pozytywne ścieżki, a przez to osiąganie pozytywnych rezultatów.

6. Hipnoza konwersacyjna została wniesiona do praktyki prze Miltona Ericksona, który stworzył mnóstwo wzorców językowych (znanych dzisiaj jako Model Miltona). Mogą być one stosowane przez każdego, do osiągania zamierzonych rezultatów u swoich klientów.

7. Hipnoza konwersacyjna nie powinna być używana do egoistycznych, nieetycznych celów, które mogłyby komuś zaszkodzić. Każdy praktyk powinien wiedzieć o tym, że to co wysyła, wraca do niego wzmocnione... Powinno się używać jej, w celach samorozwojowych, poprawiając zdrowie, generując sukcesy zawodowe, pokonując fobie i lęki, poprawiając relacje z ludźmi czy zmieniając ograniczające, negatywne przekonania na bardziej użyteczne.

Artykuł napisany na podstawie tekstu Colina Hendersona, tłumaczenie i modyfikacje - Marcin Kijak

 

 

DTI w praktyce, czyli szybkie i skuteczne przyswajanie nowych zasobów

Marcin Kijak

 

Jak to by było posiąść cechy Twojego ulubionego bohatera z filmu, podziwianego sportowca czy najlepszego trenera w dziedzinie którą się interesujesz? Czy nie byłoby to przydatne?

A jeśli powiem, że możesz to zrobić, stosując odpowiednią technikę z pogranicza NLP i hipnozy?

Sprawdź na sobie i stań się jeszcze lepszą wersją siebie!

Poniżej przedstawiam technikę DTI w kilku prostych krokach.

DTI czyli identyfikacja w głębokim transie (Deep Trance Identyfication) jest sposobem na łatwe pozyskanie nowych zasobów od osób które są w czymś wyjątkowo dobre. Przykładowo, jeśli chciałbyś stać się bardziej pewny siebie, częściej się uśmiechać, dobrze grać w golfa czy skutecznie uczyć - znajdź osobę, która przejawia taką cechę. Może to być ktoś kogo spotykasz na co dzień, dobry znajomy, przyjaciel, członek rodziny a także osoba publiczna. Jedno co musisz wiedzieć, to jej dokładny sposób zachowania.

Pomimo nazwy, trans nie musi być bardzo głęboki, aby technika okazała się skuteczna (zwłaszcza jeśli robisz bez pomocy drugiej osoby, zachowując świadomość).

1.     Pomyśl o zasobie (umiejętności, zachowaniu), który chcesz przejąć (zmodelować) od kogoś, oraz o osobie która wg Ciebie, najlepiej go reprezentuje.

2.     ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin