01.Prawa i wolności człowieka.doc

(69 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada              02.09.2008

             

Konspekt lekcji WOS

w klasie III d

 

Temat: Prawa i wolności człowieka. (EU)

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

·         Wyjaśnić terminy: „ratyfikacja”, „ONZ”, „Rada Europy”, „amnestia”, „Amnesty International”.

·         Wymienić nazwy dokumentów, w których zapisane są prawa i wolności człowieka (Powszechna Deklaracja Praw CzłowiekaONZ 10.12.1948 r. Paryż, Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych WolnościRada Europy, 1950 r. Rzym (obowiązuje od 1953 r., w Polsce ratyfikowana 01.03.1993 r.

·         Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Międzynarodowy Pakt Praw Ekonomicznych, Socjalnych i Kulturalnych – ONZ 16.12.1966 r.(obowiązuje od r. 1976 po ratyfikowaniu przez 35 państw).

·         Podzielić wszystkie prawa i wolności na trzy podstawowe grupy i przypisać do nich najważniejsze prawa i wolności człowieka.

·         Wymienić sytuacje, w których te prawa są łamane oraz wymienić instytucje, które mogą pomóc jednostce w walce o swoje prawa (Komitet Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych, Europejska Komisja Praw Człowieka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka).

·         Określić zadania Amnesty International.

2.      Metody:

·         rozmowa nauczająca,

·         wykład,

·         praca z podręcznikiem.

3.      Środki dydaktyczne:

·         podręcznik

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.        Rekapitulacja wtórna:

·      ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.     Realizacja nowych treści:

Temat: Prawa i wolności człowieka.

 

1. Prawa i wolności człowieka

·         Co to są prawa człowieka?

·         Kiedy prawa człowieka są łamane?

·         Jakie organizacje międzynarodowe zajmują się przestrzeganiem i ochroną praw człowieka?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Grupy praw człowieka

·         Jakie mam grupy praw człowieka?

·         Co zaliczamy do praw i wolności osobistych oraz politycznych?

·         Co zaliczamy do praw ekonomicznych i socjalnych?

·         Co zaliczymy do praw ekologii oraz praw korzystania z dorobku współczesnej cywilizacji?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Instytucje zajmujące się przypadkami łamania prawami człowieka

·         W jakich instytucjach można dochodzić praw człowieka?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 5.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

1. Prawa i wolności człowieka

a) przypadki łamania praw i wolności człowieka

·         podczas wojny, w państwach totalitarnych i autorytarnych

b) organizacje międzynarodowe, które zajmują się ochroną i przestrzeganiem praw człowieka

·         Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

·         Rada Europy

c) dokumenty określające prawa i wolności człowieka:

·         Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, uchwalona przez ONZ 10 grudnia 1948 r. w Paryżu

·         Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, uchwalona przez Radę Europy w Rzymie w 1950 roku, a obowiązująca od 1953 roku; Polska ratyfikowała konwencję 1 marca 1993 roku;

·         Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Międzynarodowy Pakt Praw Ekonomicznych, Socjalnych i Kulturalnych, uchwalone przez ONZ 16 grudnia 1966 roku, weszły w życie w 1976 roku po ratyfikowaniu przez 35 państw.

 

RATYFIKACJA – zatwierdzenie przez odpowiedni organ państwa umowy międzynarodowej i przyjęcie zobowiązań wynikających z niej dla państwa podpisującego umowę.

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 6. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

2. Grupy praw człowieka

a) Grupa I – prawa i wolności osobiste oraz polityczne

·         prawo do życia, do wolności i nietykalności osobistej;

·         prawo do oporu przeciwko bezprawnej przemocy, nienaruszalności mieszkania i tajemnicy korespondencji;

·         prawo do przenoszenia się i wyboru miejsca zamieszkania;

·         prawo do sprawiedliwego sądu;

·         wolność zrzeszania się, zgromadzeń i wieców;

·         prawo wyborcze;

·         wolność sumienia i wyznania.

b) Grupa II – prawa ekonomiczne i osobiste

·         prawo do pracy;

·         prawo do własności i swobodnego nią dysponowania;

·         prawo do strajku;

·         prawo do zasiłku dla bezrobotnych;

·         prawo do wypoczynku;

·         prawo do nauki;

·         prawo do równej płacy za równą pracę;

·         prawo do renty inwalidzkiej.

c) Grupa III – prawa z zakresu ekologii oraz praw korzystania z dorobku współczesnej cywilizacji

·         prawo do czystego powietrza, czystej wody i gleby, do bezpiecznej dla zdrowia żywności;

·         prawo do ochrony danych osobowych;

·         prawo do korzystania z różnych źródeł informacji krajowej i zagranicznej;

·         prawa kulturalne.

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 6-7. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

3. Instytucje zajmujące się przypadkami łamania prawami człowieka

·         Komitet Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych

·         Europejska Komisja Praw Człowieka – rozpatruje przypadki łamania praw człowieka przez państwa, które podpisały Europejską Konwencję Praw Człowieka

·         Amnesty International (Amnestia Międzunarodowa – 1960 roku) – jej celem jest występowanie w obronie osób, wobec których naruszono prawa człowieka (są więzione lub mają ograniczone wolności z powodów politycznych, religijnych, rasowych itp.), pod warunkiem, że same nie stosowały  przemocy.

 

AMNESTIA – darowanie winy, ułaskawienie.

 

 

 

IV.     Rekapitulacja pierwotna

·         Co to są prawa człowieka?

·         Kiedy prawa człowieka są łamane?

·   &...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin