Pielęgnacja ogrodu.rtf

(4 KB) Pobierz

Strzyżenie żywopłotu

Aby równo przyciąć żywopłot, trzeba przeciągać poziomo, na planowanej wysokości sznur i umocować go na obu końcach żywopłotu. Boczne powierzchnie płotu powinny mieć kształt stożka. Na górze wąsko, na dole szerzej, aby światło mogło dotrzeć w głąb roślin.

Ostry sekator

Nożyce do strzyżenia żywopłotu powinny być zawsze ostre. Tępe ostrza mogą postrzępić gałązki, a przez to zostanie zahamowany dalszy rozwój rośliny. Poza tym od tępego sekatora robią się w żywopłocie brzydkie dziury.

Sadzenie drzew

Jeśli posadzisz zbyt blisko domu drzewa o silnym ukorzenieniu (orzech, wierzba płacząca itp.), może się zdarzyć, że po pewnym czasie korzenie zaczną rozsadzać fundament budynku. Nie powinno się również sadzić takich drzew w pobliżu innych roślin ogrodowych, ponieważ w miarę wzrostu będą zabierały im coraz więcej światła i składników pokarmowych.

Popiół drzewny jako nawóz

Nigdy nie wyrzucaj do śmieci popiołu z drewna, którym palisz w piecu albo kominku, ponieważ przyda ci się do posypania rabat w ogrodzie. Popiół drzewny jest dobrym nawozem, a poza tym chroni wiele roślin przed szkodnikami, m.in. odstrasza ślimaki. Popiół z węgla nie nadaje się do tego celu.

Popiół z papierosów na mszyce

Jeśli posypiesz popiołem z papierosów lub cygar ziemię wokół rośliny, pozbędziesz się mszyc. Jeszcze skuteczniejszym środkiem jest wywar z resztek tytoniu, którym po ostudzeniu i przecedzeniu spryskuje się rośliny. Nie wyrządzisz żadnych szkód roślinom, za to odstraszysz mszyce.

Kreci kopczyk

Nie denerwuj się, jeśli natkniesz się w swoim ogrodzie na kretowisko. Ziemia z kopczyka wymieszana z ziemią kompostową i miałem torfowym, jest doskonałym nawozem dla roślin hodowlanych w skrzynkach i doniczkach.

Nie przynoś ziemi z lasu

Nigdy nie podsypuj grządek z różami ziemią i liśćmi pochodzącymi z lasu. Mogą one zarazić twoje rośliny śluzowcami, a grzybów tych nie sposób potem zwalczyć jakimikolwiek środkami.

Dobry kompost

Ziemia kompostowa jest najlepszym podłożem dla kwiatów i warzyw ogrodowych. Wyszukaj w swoim ogrodzie jakieś zacienione miejsce do gromadzenia kompostu. Zbieraj wszystkie odpadki pochodzenia organicznego z gospodarstwa domowego i ogrodu. Nie tylko liście i trawa nadają się na kompost, lecz również kości, sierść i włosy, resztki warzyw i owoców, popiół. Kolejne warstwy stosu przekładaj gałęziami. Sama trawa albo same liście przegniją i nie będą nadawać się na kompost.

Kompost bez cytrusów

Na kompost absolutnie nie nadają się owoce cytrusowe! Skórki tych owoców są spryskiwane środkami chemicznymi i nie ulegają procesowi rozkładu. Również nie wolno przeznaczać na kompost roślin zaatakowanych przez szkodniki! Chwasty z nasionami należy umieszczać pośrodku stosu, gdzie najwyższe jest ciepło rozkładu, a więc hamuje zdolność kiełkowania nasion.

Dojrzewanie pomidorów

Pomidory, w przeciwieństwie do innych roślin jadalnych, powinno się każdego roku sadzić w innym miejscu. Nie zapominaj też o nawożeniu! Mimo że pomidor jest rośliną wyjątkowo lubiącą słońce, dojrzewa nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych, w doniczce na balkonie lub tarasie.

Groch nie lubi fasoli

Niektóre warzywa źle wegetują w sąsiedztwie innych roślin. Na przykład groch, fasola i cebula nigdy nie powinny rosnąć obok siebie. Za to marchew, rzodkiewki i ogórki rozwijają się wyjątkowo dobrze w swoim towarzystwie.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin