Nalewki lecznicze.doc

(191 KB) Pobierz
Nalewka malinowa

Nalewka malinowa
Wsypać świeże i czyste maliny do butli, zalać je spirytusem 70 % tak, by były tylko przykryte i postawić na słońcu na 3-4 dni. Zlać spirytus i zaprawić, dodając na każde 0,5 l płynu - 0,25 l wody i 18 dag cukru (cukier rozpuścic wcześniej w gorącej wodzie). Jest to doskonałe lekarstwo na przeziębienie.
 

Jałowcówka
50g jagód jałowca, 2g ziela angielskiego, 1,6g mielonego cynamonu, 2g skórki pomarańczowej, 3g korzenia arcydzięgla wsypujemy do słoika i zalewamy 1l spirytusu. Macerujemy 2 tygodnie. Przecedzamy przez filtr do kawy,
dodajemy 100g cukru i 2 l wody. Odstawiamy na kolejne 2 tygodnie. Jeżeli konieczne, to ponownie filtrujemy i rozlewamy do butelek. Nalewka powinna leżakować kilka miesięcy. Spożywamy po kileliszeczku w razie niestrawności i przy przeziębieniach (i nie tylko).
 

Nalewka miętowa
Do szklanego słoja włożyć skórkę z cytryny, kilka gałązek mięty, dodać 1/2 litra spirytusu i 1/2 litra przegotowanej wody z rozpuszczonym w niej cukrem. Odstawić na minimum 4 tygodnie po czym przecedzić. Nalewka dobra jest przy problemach z trawieniem.
 

Nalewka (listówka) porzeczkowa
Na wiosnę, gdy listki czarnych porzeczek są jeszcze małe, zerwać je razem z delikatnymi koniuszkami młodych gałązek.
Napełnić nimi luźno butlę lub gąsiorek (bez ugniatania). Następnie zalać do pełna 2 l wódki tak, aby liście były całkowicie przykryte. Odstawić nalewkę w ciepłe miejsce na tydzień, a przez dalsze 3 tygodnie trzymać ją w chłodzie.
Zlać nalewkę, a liście porzeczkowe zasypać 0,2 kg cukru wymieszanego z 3 - 5 g kwasu cytrynowego i postawić w cieple, aby cukier się rozpuścił. Ten aromatyczny syrop dodać do nalewki, wymieszać i zlać do ciemnych butelek, cedząc przez bibułę lub watę.
Ma właściwości lecznicze: działa moczopędnie, dobra jest na nieżyt żołądka i jelit.

 

Nalewka orzechowa
Pół szklanki niedojrzałych, pokrojonych orzechów włoskich (z zielonymi łupinami) zalać 0,4 litra 70% spirytusu, odstawić w szklanym naczyniu na 14 dni. Przecedzić i przelać do butelek. Stosować ok. 1 ml nalewki rozcieńczonej w niewielkiej ilości wody przy zatruciach pokarmowych.
 

Arcydzięglowe wino lecznicze
40g rozdrobnionego korzenia arcydzięgla, 20g liści melisy, 35g cynamonu zalać 3/4 litra wina gronowego. Macerować przez 21 dni po czym przecedzić i przelać do ciemnych butelek. Używać raz dziennie po małym kieliszku (najlepiej po obiedzie) przy róznych nerwicach, w zaburzeniach trawienia, wzdęciach, nadmiernej fermentacji w jelitach.
 

Jałowcówka
Zmiażdżyć 20 dag jagód jałowca i wsypać do słoja. Zalać 1 litrem wódki. Po dwóch tygodniach odcedzić wódke od jałowca i dodać syrop sporzadzony z 0,1 litra wody, 10 dag cukru i 0,1 litra spirytusu. Po dwóch trzech dniach zlać nalewkę do butelek. Można ją spożywać po kilku miesiącach ale najsmaczniejsza jest dopiero po roku. Stosować po małym kieliszku przy kłopotach z trawieniem.
 

Nalewka czosnkowa
50g zmiażdzonego czosnku zalać 150g koniaku. Odstawić w zamkniętym naczyniu na 14 dni. Po tym czasie przecedzić i pić dwa razy dziennie, dwie godziny po jedzeniu, po 25 kropli w kieliszku, dodając nieco przegotowanego mleka.
Nalewka ma zastosowanie przy nadciśnieniu tetniczym, podwyższony cholesterolu.

 

Lecznicza nalewka z kwiatu nagietka

·          

·         1

·         2

·         3

·         4

·         5

(5 głosy)

Napisał: Birbant   


Lecznicza nalewka z kwiatu nagietka
Składniki:
2 szklanki spirytusu 70%
1 dkg suszonego kwiatostanu nagietka

Sposób przyrządzenia:
Rozkruszone zioła zalać w słoju spirytusem, szczelnie zamknąć, odstawić na 7 dni. W okresie tym kilkakrotnie potrząsamy słojem aby pomieszać jego zawartość. Nalew ze słoja filtrujemy i rozlewamy do czystych butelek. Przechowujemy w ciemnym miejscu.
Nalewka nagietkowa  działa przeciwzapalne, przyśpieszają proces ziarninowania i gojenia ran, działają także przeciwskurczowo. Przede wszystkim do użytku zewnętrznego w trudno gojących się ranach, nawet ropnych, oparzeniach, odmrożeniach, wykwitach skórnych, liszajach, stłuczeniach, na miejsca po ukąszeniach owadów. Także w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i pochwy, zapaleniu spojówek. Napar podawany doustnie zalecany jest w stanach skurczowych i zapalnych przewodu pokarmowego, w owrzodzeniu żołądka i jelit, bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniu. Do płukania gardła i przemywania ran rozpuszczamy rozcieńczamy 40 kropli nalewki w ½ szklanki letniej wody.

Lecznicza nalewka mocno czosnkowa

·          

·         1

·         2

·         3

·         4

·         5

(44 głosy)

Napisał: Birbant   


Lecznicza nalewka mocno czosnkowa
Składniki:
1 litr spirytusu 95%
1 kg czosnku

Sposób przyrządzenia:
Czosnek obrać, posiekać. Tak przygotowany czosnek zalać w słoju spirytusem, szczelnie zamknąć, odstawić na 14 dni. W okresie tym kilkakrotnie potrząsamy słojem aby pomieszać jego zawartość. Nalew ze słoja filtrujemy, masę czosnkową wygniatamy, wyciśnięty nalew również filtrujemy i rozlewamy do czystych butelek. Przechowujemy w ciemnym miejscu.
Nalewka z czosnku może być pomocna w walce z największym zabójcą w krajach rozwiniętych, jakim są choroby krążenia. Zalecana jest przede wszystkim osobom w starszym wieku, bowiem aktywne substancje zwarte w czosnku przeciwdziałają nadmiernej fermentacji, odmładzają organizm, działają antymiażdżycowo, leczą reumatyzm, generalnie oczyszczają organizm z różnych substancji toksycznych i przeciwdziałają w ten sposób powstawaniu różnych chorób pochodnych jednak nie może być za alternatywny lek na choroby.
Dawkowanie 20 kropli na łyżce mleka podawane podczas jedzenia.
Zewnętrznie nalewkę po rozcieńczeniu w stosunku 1:10 czy też 1:20 można stosować do przemywania ran, przy trądziku, tłustym łojotoku itp.

 

Lecznicza nalewka z dziurawca

·          

·         1

·         2

·         3

·         4

·         5

(13 głosy)

Napisał: Birbant   


Lecznicza nalewka z dziurawca
Składniki:
2 szklanki spirytusu 70%
15 dkg suszonego dziurawca

Sposób przyrządzenia:
Rozkruszone zioła zalać w słoju spirytusem, szczelnie zamknąć, odstawić na 7 dni. W okresie tym kilkakrotnie potrząsamy słojem aby pomieszać jego zawartość. Nalew ze słoja filtrujemy i rozlewamy do czystych butelek. Przechowujemy w ciemnym miejscu.
Nalewka z dziurawca zmniejsza objawy łagodnej formy depresji.  Pomaga przy lekkiej bezsenności, a także przy migrenie. Ma działanie żółciopędne, żółciotwórcze, pobudzające trawienie, przeciwzapalne i dezynfekcyjne (może być stosowany zewnętrznie na rany i do płukania gardła) Stosować wewnętrznie do 50 kropli 3 razy dziennie, do płukania gardła 40 kropli rozpuszczonych w szklance ciepłej wody. Roztwór wodny stosujemy również do przemywania ran.

 

Lecznicza nalewka z kasztanowca zwyczajnego (kasztan)

·          

·         1

·         2

·         3

·         4

·         5

(28 głosy)

Napisał: Birbant   


Lecznicza nalewka z kasztanowca zwyczajnego (kasztan)
Składniki:
50 gram suszonych kwiatów
50 gram suszonych owoców kasztana
lub 100 gram młodych owoców
4 szklanki wódki

Sposób przyrządzenia:
Kasztany rozdrobnić, kwiaty rozkruszyć, zalać w odpowiednim słoju alkoholem, odstawić na 10 dni. W okresie tym kilkakrotnie potrząsamy słojem aby pomieszać jego zawartość. Nalew ze słoja filtrujemy i rozlewamy do

czystych butelek. Przechowujemy w ciemnym miejscu. Nalewka z kasztanowca uszczelnia ściany naczyń włosowatych i zwiększa ich przepuszczalność do stanu normalnego dzięki zmniejszeniu kruchości naczyń. Usprawnia się przepływ krwi w naczyniach żylnych, co hamuje krzepliwość krwi i przeciwdziała powstawaniu zakrzepów wewnątrznaczyniowych. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodnie ściągająco. Garbniki zawarte w kasztanowcu wywierają na przewód pokarmowy działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i łagodnie zapierające. Ułatwia wydalanie moczu przy przeroście prostaty. Hemoroidy, dolegliwości w okresie klimakterium, stany zapalne wątroby, gruczołu krokowego, miednicy mniejszej, żylaki nóg, żylak powrózka nasiennego, odmroziny, obrzęki skóry i tkanki podskórnej, obrzęki głośni, płuc, a nawet mózgu, krwiaki, zapalenie ścięgna, zakrzepowe zapalenie żył.
Zewnętrznie przetwory z kasztanowca podaje się w postaci okładów w leczeniu oparzeń, odmrożeń, ubytków naskórka, zapalenia naczyń włosowatych skóry. Intrakt ze świeżych niedojrzałych owoców leczy zakrzepy i zastoje żylne, nadmierną przepuszczalność naczyń, jest także stosowany w stanach zapalnych i nieżytowych żołądka i jelit.
Dawkowanie: 40 kropli 3 razy dziennie przez okres 30 dni.

 

Nalewki i przetwory lecznicze

 

Nalewki i przetwory lecznicze

 

Aneri 13.09.2008

Okłady z żywokostu. – dobrze wysuszone zmielone korzenie żywokostu zalewamy gorącą woda dodajemy kilka kropli oleju jadalnego, nakładamy ciepłą papkę na lniana ściereczkę i kładziemy na bolesne miejsce – stosujemy na wszelkie stłuczenia, bóle łokcia( tenis), też na wypukłości kostek na rękach i stopach, w bólach karku, bólach kręgosłupa i innych bólach kości i stawów

Nalewka z żywokostu – napełnić butelkę lub słoik drobno pokrojonymi kawałkami żywokostu zalać wódką żytnią tak by przykrywała korzenie i odstawić w ciepłe miejsce na 3 tygodnie. Przecedzić i używać do smarowania w reumatyzmie, obrzęku stawów, po złamaniach kości .

Nalewka z tasznika - świeże ziele tasznika liście i łodygi razem z kwiatami i owocami drobno pokroić i napełnić butelkę zalać wódką żytnią tak by zioła były przykryte pozostawić w cieple na 14 dni .Przecedzić używać do smarowania w zaniku mięśni ,przepuklinie pachwinowej ,a także w wypadaniu macicy – w tym przypadku smarujemy podbrzusze z dołu do góry.

Olej rumiankowy- butelkę napełniamy kwiatami rumianku i zalewamy oliwą z oliwek ,szczelnie zamykamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na 14 dni, po przecedzeniu przechowujemy w lodówce . Używamy do smarowania w nerwobólach , w łamaniu kości i wszelkich schorzeniach i zmęczeniach rąk i nóg.

Wino na serce – 10 łodyg pietruszki razem z liśćmi zalewamy 0,5 litrem dobrego wina i dodajemy 1 łyżkę octu winnego podgrzewamy przez 15 minut na małym ogniu następnie dodajemy 150 g prawdziwego miodu mieszamy do rozpuszczenia i podgrzewamy ponownie przez 10 minut. Ciepłe wino odcedzamy i przelewamy do czystej wyparzonej butelki i dokładnie zamykamy. Spożywamy łyżkę do trzech dziennie gdy odczuwamy dolegliwości serca

Likier malinowy – sok wyciśnięty z 1kg owoców zagotować z 1kg cukru dolać ½ litra spirytusu przelać do butelki
Nalewka malinowa 1kg malin zalać wystudzonym syropem (1 kg cukru 1litr wody )dolać ½ litra spirytusu Odstawić na 10 dni po czym przecedzić i zlać do butelki
Likier i nalewkę stosujemy przy zaziebieniach

Jagody zmieszać z cukrem (na 1kg owoców 30dkg cukru )włożyć do słoików twistowych pasteryzować 15 minut do stosowania w przypadku biegunki

Dżem z dzikiej róży 1 kg owoców umyć i przekroić na połówki następnie ugotować w niewielkiej ilości wody aby owoce były miękkie. Odcedzić pozostawiając wodę i przetrzeć przez sitko Z wody w której się gotowały zrobić syrop dodając 500g cukru włożyć przetarte owoce i usmażyć na gęsty dżem. Gorący dżem włożyć do wyparzonych słoiczków i zakręcić, pozostawić do wystudzenia do góry dnem. Używamy 1 łyżkę na pól szklanki wody jako środek witaminowy, wzmacniający serce , przy przeziębieniach grypie wysokiej gorączce, nieżytach jelit i żołądka, wrzodach żołądka i dwunastnicy .

Nalewka z dziurawca 100g świeżych pąków , kwiatów i liści z dziurawca pokroić odrzucając grube łodygi, zalać 0.5 litra spirytusu zakorkować i odstawić na tydzień . następnie odcedzić przez szmatkę wyciskając na koniec resztki płynu. Zlać do ciemnej butelki. Używać do smarowania oparzonych lub odmrożonych miejsc 1 łyżkę nalewki zmieszana z 2 łyżkami oleju lnianego. Do okładów na świeże zranienia rozcieńczamy 1 cześć nalewki na 3 części wody

Olej dziurawcowy 25g świeżych kwiatów z dziurawca zwilżyć 1 łyżeczka spirytusu lub wódki i zalać 100g oleju słonecznikowego. Ogrzewać przez kilka dni po 2-3 godziny na parze , aż płyn stanie się czerwony. Przecedzić przez płótno i wycisnąć . rozlać do małych butelek i przechowywać w lodówce. Stosować do smarowania przy oparzeniach , ranach , owrzodzeniach żylakowych

Powidełka z czarnego bzu
1kg owoców z czarnego bzu ( zbieramy późną jesienią tylko czarne owoce – zielone są trujące ! ) obrać z szypułek umyć i zasypać 250 g cukru i zostawić na noc .Następnego dnia smażyć do uzyskania gęstych powideł, gorące włożyć do słoikowi zakręcić wieczka .Używać przy złej przemianie materii i obstrukcjach raz dziennie 1 łyzkę rozpuszczoną w szklance ciepłej wody.

Nalewka nagietkowa 50 g kwiatów nagietka ( tylko pomarańczowe kwiaty )zalać ½ litra 40 % alkoholu pozostawić w ciemnym miejscu na 14dni. Następnie przecedzić i wycisnąć przez płótno. przechowywać w ciemnych butelkach. doustnie u żywa się ½ łyżeczki na pól szklanki wody na godzinę przed posiłkiem w nieżytach jelit, żołądka i dróg żółciowych wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz zapaleniach jelita grubego oraz niedokwaśności . Do okładów ½ łyżeczki na ½ szklanki ciepłej wody w przypadkach kontuzji, ranach, wrzodach , stłuczeniach i otarciach naskórka, owrzodzeniach żylakowych, zapaleniu skory, odmrożeniach, oparzeniach, wysypkach skórnych, żylakach odbytu.

Wyciąg olejowy z nagietka
2 garście świeżo zebranych kwiatów zalać olejem słonecznikowym tak żeby je przykryć ,postawić na parze na godzinę , potem odstawić i tak powtarzać przez kilka dni aż olej będzie żółto- pomarańczowy. przecedzić i wycisnąć kwiaty, przelać do butelki i przechowywać w lodówce. stosować zewnętrznie na skórę jako środek przeciwzapalny i gojący rany, oparzenia słoneczne i termicznie i podobnie jak nalewkę.

Ocet nagietkowy 100 g świeżych kwiatów wraz z liśćmi zalać 25ml spirytusu i 135 ml octu 10% pozostawić na 14 dni, często wstrząsając, następnie przecedzić i używać do smarowania przeciw brodawkom, zgrubieniom skóry, trądzikowi, świądowi i zapaleniu skóry.

Likier orzechowy 5 sztuk świeżych zielonych orzechów zalać ½ litra alkoholu 40% i pozostawić w zamkniętym naczyniu na 6 tygodni często wstrząsając po czym przecedzić. Osobno rozpuścić 250 g cukru w250 ml wody zagotować ostudzić zmieszać z wyciągiem z orzechów i pozostawić jeszcze 2 tygodnie po tym czasie likier można spożywać po1/2 łyżki 2 razy dziennie między posiłkami w przypadku dolegliwości żołądkowych.

Sok z ziela krwawnika
500g świeżego kwitnącego ziela przepuścić przez maszynkę lub odcisnąć w sokowirówce. Otrzymany sok przecedzić i dodać 1 część spirytusu na 4 części soku. Przechowywać w lodówce. pić l łyżeczkę na ½ szklanki ciepłej wody 2 razy dziennie w nieżytach przewodu pokarmowego, przy odbijaniach ,wzdęciach ,bólach jelitowych i zaparciach., zaburzeniach przemiany materii, w początkowych stanach miażdżycy

 

GŁÓG babicha, ciernie białe (Crataegus oxyacantha L., Crataegus monogyna Jacq)

·         Autor: admin

·         W kategorii: Zioła i przyprawy

wtorek
października 14,2008

Krzew wysokości kilku metrów o ciernistych gałęziach, białych kwiatach i czerwonych owocach. Z racji swego leczniczego działania w chorobach serca, głóg nazywany jest często „walerianą serca”. Występuje na brzegach lasów, w zaroślach; często jest uprawiany w ogrodach, tworzy dobre i ładne żywopłoty.

głóg zdjęcie

Zbiór owoców przeprowadza się jesienią, gdy są w pełni dojrzałe (we wrześniu, październiku). Po zebraniu oddziela się owoce niedojrzałe izepsute, odrywa szypułki; kwiatostany zbiera się w pełni rozkwitu. Obydwa surowce można suszyć na powietrzu lub w suszarniach (Uwaga! kwiaty łatwo ciemnieją).

Właściwości lecznicze
Surowcem leczniczym są owoce oraz kwiatostany z kilkoma liśćmi. Działa rozkurczające nasercowo, moczopędnie uspokajająco. Preparaty z głogu, ze względu na ich działanie nasercowe, są szczególnie polecane u osób w wieku podeszłym: przy „kołataniu” serca, jego starczych zmianach, przedwczesnych skurczach. Jest to jeden z cenniejszych leków stosowanych w chorobach serca, w miażdżycy (skleroza) i nadciśnieniu (leczenie chorób serca przeprowadza się pod kierunkiem lekarza) oraz w bezsenności w nadmiernej pobudliwości nerwowej. Dobrze działa także napar z głogu w dolegliwościach reumatycznych (bóle mięśniowe i stawowe). Nalewka spirytusowa z głogu rozszerza naczynia krwionośne, chroni przed atakami dusznicy bolesnej. Należy ją stosować ściśle według wskazówek lekarza.

Odwar. Łyżeczkę ziół zalać w naczyniu 1/2 szklanki wody o temperaturze pokojowej, wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez pół godziny (nie dopuszczając do wrzenia), przecedzić, pić 2 razy dziennie po szklance odwaru.
Najlepiej jednak stosować gotowe preparaty: Intractum Crataegi (wyciąg) lub Tinctura Crataegi (nalewka).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin