SCENARIUSZ ZAJĘĆ KÓŁKA TEATRALNEGO 6
Temat: „Mały teatr” – odgrywanie scenek dramowych.
Cele:
· nabywanie umiejętności modulowania głosu odpowiednio do odgrywanej roli
· rozwijanie umiejętności właściwego gospodarowania oddechem podczas mówienia
· kształtowanie zdolności do współdziałania z partnerem poprzez wspólne przygotowywanie i odgrywanie scenek
Pomoce:
· magnetofon
· płyta z muzyką „Muzyka z różnych stron świata”
· parawan
Przebieg zajęć:
1. „Ukłony” – powitania.
Dzieci spacerują po sali. Na przerwę w muzyce kłaniają się sobie nawzajem w wymyślony przez siebie sposób. następnie stojąc w kręgu, kolejno składają ukłony.
2. „Powiedz to…” – zabawy głosem.
Nauczyciel proponuje dzieciom prosty tekst, np. „wlazł kotek na płotek”. Zadaniem dzieci jest wypowiadanie go:
· ze złością
· z radością
· ze smutkiem
· ze zdziwieniem
· ze znudzeniem
3. „Śmiejemy się” – zabawa przy muzyce.
Dzieci tańczą w rytm muzyki; na przerwę w muzyce śmieją się, jak:
· panie: ha, ha, ha!
· panowie: ho, ho, ho!
· dzieci: hi, hi, hi!
· według własnej inwencji
4. „Kto to mówi?” – zabawy głosem.
Dzieci siedzą w kręgu i wtulają głowę w kolana. Dotknięte przez nauczycielkę dziecko mówi kilka słów zmieniając głos. Dzieci podnoszą głowy i próbują zgadnąć, kto przemawiał.
5. „Aktorzy na scenie” – odgrywanie scenek dramowych.
Dzieci dobierają się parami; każda para losuje scenkę. Dzieci naradzają się i przedstawiają scenki:
· mama z upartym dzieckiem w sklepie
· kierowca i dziecko, które wybiegło na jezdnię na czerwonym świetle
· lekarz i pacjent
· smutny król i jego błazen
· dwie damy u fryzjera
· astronauta i ufoludek
· dwa liście leżące pod drzewem
· mama i dziecko – niejadek
· gadająca papuga i jej właściciel
· śpiący niedźwiedź i przeszkadzająca mu kukułka
6. „Wiersz na do widzenia” – pożegnanie.
Dzieci stojąc w kręgu trzymają się za ręce i recytują wiersz:
Bywa, że czasem ciężko jest,
brakuje nawet moich łez,
jednak wtedy nie jestem sam,
bo przyjaciół w teatrze mam!
chaton_ania