Angina(1).doc

(27 KB) Pobierz
Angina w najczęstszym rozumieniu jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, wywołanym przez bakterie paciorkowców hemolizujących grupy A

Angina w najczęstszym rozumieniu jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, wywołanym przez bakterie paciorkowców hemolizujących grupy A.

Objawy

Objawia się silnym bólem utrudniającym połykanie i mowę, silnym przekrwieniem gardła (szczególnie w okolicy migdałków), podwyższoną temperaturą ciała i ogólnym złym samopoczuciem.

Możliwe powikłania i leczenie

Ze względu na zagrożenie chorobą reumatyczną i zapaleniem kłębuszków nerkowych w leczeniu potrzebne jest stosowanie antybiotyków skutecznych przeciw paciorkowcom z grupy A.

Leczenie prowadzi się przy pomocy antybiotyków z grupy penicylin. Najczęściej stosowanym jest amoksycylina, z tą uwagą, że należy wykluczyć mononukleozę, która może dawać bardzo zbliżone objawy, a nie jest infekcją bakteryjną i nie powinna być leczona antybiotykami, a po omyłkowym zastosowaniu amoxycyliny może dawać groźne powikłania.

Powikłaniem nawracających zakażeń bakteryjnych bywa przerost migdałków.

Inne znaczenia określenia Angina

Określenie angina używane jest również wobec schorzeń o nieco innej etiologii np. Angina Plauta i Vincenta, wrzodziejąco-błoniasta postać anginy wywołana przez mieszaną florę krętków i wrzecionowców, lub o zupełnie innym znaczeniu np. Angina Pectoris, czyli inaczej chorobę wieńcową oraz Angina abdominalis dla określenia nawracających, silnych brzusznych dolegliwości bólowych.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin