Sprawozdanie.doc

(39 KB) Pobierz
Przygotowały: Aleksandra Rydzyńska i Edyta Szewczyk( pielęgniarstwo,gr

 

 

Interpretacja i ocena zachowań zdrowotnych przy pomocy Kwestionariusza IZZ

Badany pacjent po podliczeniu punktów uzyskał ich 84, co dało sten=6, czyli wynik przeciętny na tle populacji.

 

Dokonując analizy kwestionariusza obserwujemy, iż najniższy wynik pacjent uzyskał w części określającej praktyki zdrowotne (ZP = 2,17). Praktyki zdrowotne obejmują codzienne nawyki snu i rekreacji czy aktywności fizycznej. U pacjenta można określić je jako niskie. Pozytywny wynik dotyczy wyłącznie systematycznego kontrolowania wagi ciała. Badany zbyt mało czasu przeznacza na odpoczynek i sen, nie ograniczając przy tym przepracowania. Zaleca się, by pacjent unormował styl swojego życia poprzez zapewnienie sobie czasu, który przeznaczyłby na wypoczynek, a także w miarę możliwości ograniczenie wysiłku fizycznego.

Skuteczna może okazać się pomoc rodziny i wyręczenie pacjenta m.in. w wypełnianiu domowych obowiązków. Konieczne staje się również zaprzestanie palenia. Pomocne w tym mogą okazać się dostępne na rynku środki pomagające zwalczyć głód nikotynowy.

 

Pomiar nasilenia  zachowań zdrowotnych w kategorii prawidłowe nawyki żywieniowe uwzględnia rodzaj spożywanej żywności. Badany uzyskał wynik PN = 3,5. Stara się dbać  o prawidłowe odżywianie. Spożywa pieczywo pełnoziarniste i zwraca uwagę, na to, by  w jego diecie nie zabrakło owoców i warzyw. Niestety w jego diecie często odnaleźć można żywność konserwowaną. Pacjent powinien zadbać, by jego dieta była bogata w świeże, nieprzetworzone produkty spożywcze, a ponadto w sklepach ze zdrową żywnością oraz na specjalnych stoiskach w marketach można znaleźć żywność ekologiczną nie zawierającą konserwantów. Pacjent powinien w większym stopniu ograniczyć produkty bogate w tłuszcze zwierzęce i cukier. W ramach modyfikacji nawyków żywieniowych należy wyeliminować  z diety słoninę, smalec i zastąpić je tłuszczami roślinnymi zawierającymi niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe. Zamiast masła zaleca się stosowanie margaryny. Do smażenia poleca się zamiast smalcu stosowanie olejów roślinnych np.: oleju słonecznikowego, oleju  rzepakowego; a jako dodatek do sałatek- oliwy z oliwek. Polecamy pacjentowi zmniejszenie w diecie liczby następujących produktów: napoje słodzone i soki, ciasta, cukierki oraz inne słodycze, desery mleczne np. lody. Można również w pewnym stopniu zastąpić powyższe produkty ich niskosłodzonymi i dietetycznymi zamiennikami.

 

Przestrzeganie zaleceń zdrowotnych ujętych w zachowaniach profilaktycznych w przypadku badanego można uznać za prawidłowe (ZP = 3,67), chociaż należy zwrócić uwagę, że pacjent nie przywiązuje zbytniej wagi do informacji medycznych dotyczących przyczyn zdrowia i chorób. W zachowaniach profilaktycznych pacjent głównie unika przeziębień i przestrzega zaleceń lekarskich. Powinien jednak nie tylko ograniczać się do przestrzegania zaleceń, ale również sam wykazać większe zainteresowanie stosowanymi przez inne osoby metodami profilaktyki i leczenia chorób.

 

Pozytywne nastawienia psychiczne włączają w zakres zachowań zdrowotnych taki czynniki psychologiczne jak: unikanie zbyt silnych emocji, stresów i napięć, a także sytuacji wpływających przygnębiająco. Badany uzyskał w tej kategorii najwyższy wynik  (PN = 4,67).

Pacjent zwrócił uwagę na to, iż w uzyskaniu tak wysokiego wyniku z PN pomaga mu rodzina i w chwilach, kiedy zdarza mu się nie myśleć pozytywnie właśnie rozmowa z domownikami staje się podstawą poprawy samopoczucia.

 

 

 

Interpretacja wyników Kwestionariusza Uzależnienia od Nikotyny Fagerstrőma

 

Badany w teście uzależnienia uzyskał 6 punktów. Świadczy to o tym, że pacjent  jest osobą uzależnioną – uzależnienie bihewioralne. Pacjent nie jest prawdopodobnie farmakologicznie uzależniony od nikotyny, a palenie tytoniu jest dla niego bądź wyuczonym bądź psychospołecznie generowanym zachowaniem. Wskaźnik intensywności palenia (wskaźnik USI) jest na poziomie średnim. W leczeniu odwykowym powinna wystarczyć symulowana autorytatywną poradą lekarską silna motywacja i wola zostania abstynentem, skrupulatne wykonanie dobrze zaplanowanego programu samokontroli oraz wsparcie ze strony otoczenia.

 

 

Interpretacja wyników testu motywacji do zaprzestania palenia wg Schneider

 

Suma udzielonych odpowiedzi TAK (11)  jest wyższa od sumy odpowiedzi NIE (1). Poziom świadomości zdrowotnej badanego oraz wiedza na temat możliwości podejmowania walki z nałogiem jest wysoka. Oznacza to, że badany umotywowany jest stosunkowo silnie do zerwania z nałogiem palenia tytoniu i wykazuje gotowość do podjęcia działań zmierzających w tym celu. Jeżeli badany podejmie już decyzję o podjęciu walki z nałogiem powinien przygotować się starannie do tego ważnego kroku:

·         Kontrolować palenie: nie pal automatycznie, chować pudełko papierosów, odmawiać, gdy częstują inni, nie pal w towarzystwie niepalących, starać się przebywać wśród osób niepalących.

·         Wprowadzić ograniczenia: pierwszego papierosa wypalać dopiero po śniadaniu, ostatniego jak najwcześniej przed snem, ograniczać stopniowo liczbę wypalanych papierosów, starać się zrezygnować z kolejnego papierosa.

·         zmniejsz liczbę wypalanych papierosów: wypalać tylko pół każdego papierosa, zdecydować wcześniej ile papierosów wypali danego dnia, nie pal od razu, gdy poczuje ochotę, nie nosić ze sobą papierosów, utrudniać sobie do nich dostęp.

·         zmienić gatunek papierosów na te o mniejszej zawartości nikotyny i ciał smolistych, pal tylko z filtrem.

·         nie pal w typowych sytuacjach: po posiłkach, przy kawie, w samochodzie, na spacerze, przy telewizji, w fotelu, gdy na kogoś czekasz.

·         poszukać sprzymierzeńca: by rzucił palenie razem, obiecać bliskim, że rzuci palenie, założyć się z kimś.

·         nauczyć się sprawiać sobie drobne przyjemności, inne niż palenie

·         ustal specjalny dzień na rzucenie palenia: rocznica, urodziny itp.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                         Aleksandra Rydzyńska

                                               Edyta Szewczyk

                                                           Pielęgniarstwo I

  Grupa V

 

 

Zawartość

 

1) Interpretacja i ocena zachowań zdrowotnych przy

   pomocy Kwestionariusza IZZ

2) Interpretacja wyników Kwestionariusza Uzależnienia od

   Nikotyny Fagerstrőma             

 

3) Interpretacja wyników testu motywacji do

   zaprzestania palenia wg Schneider

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin