Feng Shui - remedia - Trzech Gwiezdnych Bogów.txt

(3 KB) Pobierz
TRZECH GWIEZDNYCH BOGÓW


Obok miejšcego się Buddy trzech najpopularniejszych bogów panteonu chińskiego. Ich pełne imiona to: Lao Shou Xing, Fu Shin i Lu Shin. Potocznie za zwani sš: Lu, Fu i Shou. Posiadanie ich wizerunku w domu, zgodnie z wierzeniami Chińczyków, zapewnia dostatek, w pełnym tego słowa znaczeniu, a także męskich potomków, którym będzie się dobrze wiodło.

Trzech Bogów Szczęcia przedstawia się w różnej formie. Ich figury mogš być wykonane z metalu, gliny, porcelany, kamienia i drewna. Ich wizerunki zdobiš zwijane obrazy, naczynia, a także okolicznociowe kartki, czy to urodzinowe czy też noworoczne. W chińskich sklepach można nabyć koperty (najczęciej czerwone), na których widniejš podobizny tych bogów. Koperty te służš do wręczania pieniędzy dzieciom i dorosłym z okazji urodzin i konsultantom feng shui honorarium za ich pracę.

Trudno spotkać chiński dom, w którym nie byłoby wyobrażeń Lu, Fu i Shou. Zamożne rodziny zlecajš rzemielnikom wykonanie olbrzymich figur pasujšcych do ogromnych salonów, podczas gdy rodziny niezamożne zadowalajš się małymi figurkami tych bóstw lub przedstawiajšcymi ich obrazkami. W każdym jednak przypadku postaciš centralnš jest Lu Shin, który stoi co najmniej o głowę wyżej, i którego rozpoznać można po tym, że ręce trzyma ru yi, symbol mocy i autorytetu, który sam w sobie jest osobnym symbolem. W myleniu potocznym Lu Shin dba o karierę zawodowš Pana domu, a ru yi symbolizuje 10 000 szczęliwych zdarzeń, które stanš się jego udziałem.

Fu Shin jest bóstwem szeroko rozumianego powodzenia, co w potocznym myleniu oznacza powodzenie rodziny. Poznajemy go po tym, że w ręku trzyma zwój, który dzięki swej mocy przycišga jedynie dobre gwiazdy. Bardzo często, choć niekoniecznie, bóstwo to trzyma na ręku dziecko, czyli odpowiada na szczęcie potomstwem.

Trzeciš postaciš, bardzo często funkcjonujšcš samodzielnie, jest Lao Shou Xing, zwany bogiem długowiecznoci. Rozpoznać go można po wysklepionym czole, kosturze trzymanym w jednej ręce i brzoskwini niemiertelnoci w drugiej. Zdarza się, że Shou towarzyszy jelonek, który sam będšc symbolem niemiertelnoci wzmacnia nadzwyczajnš cechę tego bóstwa. Warto tutaj podkrelić, że Fu, Lu i Shou nie kojarzy się z jakškolwiek religiš. Sš ogólnymi symbolami powodzenia, obfitoci i zdrowia, do których odwołujš się wyznawcy wszystkich religii Chin.

ZASTOSOWANIE

Ponieważ nie sš to bóstwa zwišzane z jakškolwiek religiš, figur lub obrazów przedstawiajšcych Fu, Lu i Shou nie eksponuje się na domowych ołtarzach. Nie oddaje się im także takich hołdów, jak na przykład panteonowi Omiu Niemiertelnych czy też wizerunkom Buddów. Najlepiej, gdy wyobrażenia Gwiezdnych Bogów znajdš się w salonie, pokoju dziennym, tzw. pokoju rodzinnym, w zależnoci od tego, kto czym dysponuje, lub w jadalni. Nie jest też obojętne, na jakiej wysokoci umieci się wizerunki tych bogów. Z pewnociš figury nie mogš stać na ziemi, nawet gdy sš olbrzymich rozmiarów. Najlepiej umiecić je na wysokich stołach przy cianie tak, by skierowane były na południowy wschód. Dopuszcza się też skierowanie bóstw w innš stronę pod jednym jednak warunkiem, że będzie to korzystny kierunek geograficzny dla głównego żywiciela rodziny. Kierunki korzystne i niekorzystne oblicza się metodš pa chai, czyli Omiu Pawilonów.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin