Opis konsoli odzyskiwania systemu Windows.docx

(29 KB) Pobierz

Opis konsoli odzyskiwania systemu Windows

W tym artykule opisano funkcjonowanie i ograniczenia Konsoli odzyskiwania systemu Windows. Konsola odzyskiwania systemu Windows została zaprojektowana, aby pomóc w przypadku, gdy komputer oparty na systemie Windows nie uruchamia się poprawnie lub nie uruchamia się w ogóle.

 

Podczas używania Konsoli odzyskiwania systemu Windows można uzyskać ograniczony dostęp do woluminów NTFS, FAT i FAT32 bez uruchamiania interfejsu graficznego systemu Windows. W Konsoli odzyskiwania systemu Windows można wykonać następujące czynności:

·         Używać plików i folderów systemowych, a także kopiować i zastępować je oraz zmieniać ich nazwę.

·         Włączać i wyłączać uruchamianie usług i urządzeń przy następnym uruchomieniu komputera.

·         Naprawiać sektor rozruchowy systemu plików oraz główny rekord rozruchowy (MBR, Master Boot Record).

·         Tworzyć i formatować partycje na dyskach.

Zauważ, że tylko administrator może uzyskać dostęp do Konsoli odzyskiwania systemu Windows, tak że nieautoryzowani użytkownicy nie mogą używać woluminów NTFS.

Uruchamianie Konsoli odzyskiwania systemu Windows

Aby uruchomić Konsolę odzyskiwania systemu Windows, użyj jednej z następujących metod:

·         Uruchom komputer przy użyciu dyskietki instalacyjnej systemu Windows lub przy użyciu dysku CD-ROM z systemem Windows. Na ekranie „Zapraszamy do instalacji” naciśnij klawisz F10 lub klawisz R, aby naprawić, a następnie naciśnij klawisz C, aby uruchomić Konsolę odzyskiwania systemu Windows.

·         Dodaj Konsolę odzyskiwania systemu Windows do folderu startowego systemu Windows przy użyciu programu Winnt32.exe z przełącznikiem/cmdcons. Ta procedura wymaga około 7 MB miejsca na twardym dysku partycji systemowej, aby zachować folder Cmdcons i pliki. 

Używanie Konsoli poleceń

Po uruchomieniu Konsoli odzyskiwania systemu Windows, pojawia się następujący komunikat:

Interpretator poleceń konsoli rozruchowej systemu Windows NT(TM) 

OSTRZEŻENIE: 

Jest to wiersz polecenia o ograniczonych możliwościach, zaprojektowany tylko jako narzędzie odzyskiwania systemu przeznaczone dla użytkowników zaawansowanych. Niepoprawne wykorzystanie tego narzędzia może spowodować poważne problemy z całym systemem, których naprawienie może wymagać ponownego zainstalowania systemu Windows. 

Wpisz polecenie „exit”, aby zamknąć wiersz polecenia i dokonać ponownego rozruchu systemu. 

1: C:WINNT 

Do której instalacji systemu Windows chcesz się zalogować (aby przerwać, naciśnij klawisz Enter)?

Po wprowadzeniu numeru odpowiedniej instalacji systemu Windows wprowadź hasło konta administratora. Należy zauważyć, że w przypadku trzykrotnego użycia niepoprawnego hasła Konsola odzyskiwania systemu Windows zostanie zamknięta. Również, jeżeli nie ma bazy danych menedżera kont zabezpieczeń albo jest ona uszkodzona, nie można używać Konsoli odzyskiwania systemu Windows, ponieważ nie można dokonać poprawnego uwierzytelnienia. Po wprowadzeniu hasła i uruchomieniu Konsoli odzyskiwania systemu Windows wpisz polecenie exit, aby ponownie uruchomić komputer.

Ograniczenia Konsoli poleceń

Z Konsoli odzyskiwania systemu Windows można używać tylko następujących folderów:

·         Folder główny

·         Folder %SystemRoot% i podfoldery instalacji systemu Windows, do których użytkownik jest aktualnie zalogowany

·         Folder Cmdcons

·         Wymienne nośniki, takie jak stacje dysków CD-ROM

UWAGA: Podczas próby uzyskania dostępu do innych folderów pojawia się komunikat o błędzie „Odmowa dostępu”. Ponadto przy użyciu Konsoli odzyskiwania systemu Windows nie można skopiować pliku z lokalnego dysku twardego na dyskietkę. Można skopiować plik z dyskietki lub dysku CD-ROM na dysk twardy oraz z jednego dysku twardego na inny dysk twardy.

Dostępne polecenia

Pomoc

Użyj polecenia help, aby wyświetlić listę wszystkich następujących obsługiwanych poleceń:

ATTRIB       DELETE        FIXBOOT    MD        TYPE

CD           DIR           FIXMBR     MKDIR     SYSTEMROOT

CHDIR        DISABLE       FORMAT     MORE

CHKDSK       DISKPART      HELP       RD

CLS          ENABLE        LISTSVC    REN

COPY         EXIT          LOGON      RENAME

DEL          EXPAND        MAP        RMDIR

ATTRIB

Użyj polecenia attrib z jednym z następujących parametrów, aby zmienić atrybuty pliku lub folderu:

-R 
+R 
-S 
+S 
-H 
+H 

+ Ustawia atrybut. 
- Resetuje atrybut. 
R - Plik tylko do odczytu. 
S - Plik systemowy. 
H - Plik ukryty.

UWAGA: Co najmniej jeden atrybut musi zostać ustawiony lub wyczyszczony. Aby wyświetlić atrybuty, użyj polecenia dir.

CD i CHDIR

Użyj polecenia cd i chdir, aby zmienić folder. Jeżeli wpiszesz polecenie cd .. , określisz, że chcesz przejść do folderu nadrzędnego. Wpisz polecenie cd drive: , aby wyświetlić folder bieżący na określonym dysku. Wpisz polecenie cd bez parametrów, aby wyświetlić bieżący dysk i folder. Polecenie chdiruwzględnia spacje jako ograniczniki. Z tego powodu nazwę podfolderu, która zawiera spację, trzeba ująć w cudzysłowy. Na przykład:

cd "winntprofilesusernameprogramsstart menu"

Polecenie chdir działa tylko w obrębie plików systemowych bieżącej instalacji systemu Windows, nośnika wymiennego, folderu głównego dowolnej partycji dysku twardego i lokalnych źródeł instalacji.

CHKDSK

chkdsk drive /p /r

To polecenie (gdzie dysk określa dysk do sprawdzenia) sprawdza i, jeśli to konieczne, naprawia lub odzyskuje dysk. Ponadto oznacza sektory uszkodzone i odzyskuje informacje możliwe do odczytania. 

Przełącznik /p nakazuje poleceniu CHKDSK wykonanie gruntownego sprawdzenia dysku nawet wtedy, gdy dysku nie oznaczono jako dysk z problemami, a następnie naprawia odnalezione błędy. Przełącznik /r lokalizuje złe sektory i przywraca czytelne informacje. Zauważ, że po określeniu przełącznika /rimplikowany jest przełącznik /p. Polecenie chkdsk można określić bez argumentów, w wyniku czego na bieżącym dysku nie są stosowane przełączniki. Opcjonalnie akceptowane są przełączniki z listy. Polecenie chkdsk wymaga pliku Autochk.exe. Polecenie Chkdsk automatycznie lokalizuje ten plik w folderze rozruchowym. Zazwyczaj ten folder jest folderem Cmdcons, jeżeli konsola poleceń została wstępnie zainstalowana. Jeżeli folderu nie można odnaleźć w folderze rozruchowym, polecenie Chkdsk próbuje zlokalizować instalacyjny dysk CD-ROM systemu Windows. Jeżeli nie można odnaleźć nośnika instalacyjnego, polecenie Chkdsk monituje o podanie lokalizacji pliku Autochk.exe.

CLS

Użyj tego polecenia, aby wyczyścić ekran.

COPY

copy źródło miejsce_docelowe

Użyj tego polecenia (gdzie źródło określa plik do skopiowania, a miejsce_docelowe określa folder lub nazwę pliku dla nowego pliku), aby skopiować plik. Nie można stosować symboli wieloznacznych. Nie jest również dozwolone kopiowanie folderów. Skompresowany plik z dysku CD-ROM systemu Windows jest automatycznie zdekompresowany podczas kopiowania. 

Jeżeli miejsce docelowe miejsce_docelowe nie zostało określone, wartością domyślną jest folder bieżący. Jeśli określony plik istnieje, pojawia się monit o jego zastąpienie.

DEL i DELETE

del dysk: ścieżka nazwa_pliku

delete dysk: ścieżka nazwa_pliku

Użyj tego polecenia (gdzie dysk: ścieżka nazwa_pliku określa plik do usunięcia), aby usunąć plik. Polecenie delete działa tylko w obrębie folderów systemowych bieżącej instalacji systemu Windows, nośnika wymiennego, folderu głównego dowolnej partycji dysku twardego i lokalnych źródeł instalacji. Polecenie delete nie akceptuje symboli wieloznacznych: (*).

DIR

dir dysk: ścieżka nazwa_pliku

Użyj tego polecenia (gdzie dysk: ścieżka nazwa_pliku określa dysk, folder i pliki do wyświetlenia), aby wyświetlić listę plików i podfolderów w folderze. Polecenie dir wyświetla listę wszystkich plików włącznie z plikami ukrytymi i systemowymi. Pliki mogą mieć następujące atrybuty:

D - Katalog                       R - Plik tylko do odczytu          H - Plik ukryty       

A - Pliki gotowe do archiwizacji  S - Plik systemowy                 C - Skompresowany                

E - Szyfrowany                    P - Punkt ponownej analizy składni

Polecenie dir działa tylko w obrębie folderów systemowych bieżącej instalacji systemu Windows, nośnika wymiennego, folderu głównego dowolnej partycji dysku twardego i lokalnych źródeł instalacji.

DISABLE

disable nazwa_usługi

Użyj tego polecenia (gdzie nazwa_usługi określa nazwę usługi lub sterownika do wyłączenia), aby wyłączyć usługę lub sterownik systemu Windows. 

Użyj polecenia listsvc, aby wyświetlić wszystkie uprawnione usługi lub sterowniki do wyłączenia. Polecenie disable wyświetla stary typ uruchomienia usługi przed zresetowaniem jej do stanu SERVICE_DISABLED. Stary typ uruchamiania należy zarejestrować na wypadek, gdyby pojawiła się konieczność ponownego włączenia usługi. 

Wartości typu uruchomienia wyświetlane przez polecenie disable są następujące:

SERVICE_DISABLED 
SERVICE_BOOT_START 
SERVICE_SYSTEM_START 
SERVICE_AUTO_START 
SERVICE_DEMAND_START 

DISKPART

diskpart /add /delete nazwa_urządzenia nazwa_dysku nazwa_partycji rozmiar

Użyj tego polecenia, aby zarządzać partycjami na woluminach dysku twardego.

·         /add : Przełącznik ten tworzy nową partycję.

·         /delete: Przełącznik ten usuwa istniejącą partycję.

·         nazwa_urządzenia: Parametr ten określa nazwę urządzenia do tworzenia nowej partycji. Nazwę można uzyskać w wyniku zastosowania polecenia MAP, na przykład: DeviceHardDisk0.

·         nazwa_dysku: Parametr ten określa opartą na literze nazwę dysku, z którego ma zostać usunięta partycja, na przykład: D:

·         nazwa_partycji: Parametr ten określa nazwę partycji, która ma zostać usunięta. Można jej używać zamiast argumentu nazwy dysku, na przykład:DeviceHardDisk0Partition1.

·         rozmiar: Parametr ten określa rozmiar nowej partycji w megabajtach.

UWAGA: Jeżeli nie zostaną użyte żadne argumenty, wyświetlany jest interfejs użytkownika do zarządzania partycjami. 

OSTRZEŻENIE: Polecenie to może uszkodzić tabelę partycji, jeśli dysk uaktualniono do konfiguracji dysku dynamicznego. Nie należy modyfikować struktury dysków dynamicznych, o ile nie jest używane narzędzie Zarządzanie dyskami.

ENABLE

enable servicename start_type 

Można użyć polecenia enable (gdzie nazwa_usługi jest nazwą usługi lub sterownika do włączenia), aby włączyć usługę systemu Windows lub sterownik. 

Użyj polecenia listsvc, aby wyświetlić wszystkie uprawnione usługi lub sterowniki do włączenia. Polecenie enable drukuje stary typ uruchamiania usługi przed zresetowaniem jej do nowej wartości. Należy zapamiętać starą wartość na wypadek, gdyby pojawiła się konieczność przywrócenia typu uruchamiania usługi. 

Prawidłowe parametry typ_uruchomienia:

SERVICE_BOOT_START 
SERVICE_SYSTEM_START 
SERVICE_AUTO_START 
SERVICE_DEMAND_START 

UWAGA: Jeżeli nie określisz nowego typu uruchomienia, polecenie enable wyświetli stary typ uruchomienia.

EXIT

Użyj polecenia exit, aby zamknąć Konsolę poleceń i uruchomić ponownie komputer.

EXPAND

expand source [/F:filespec] [miejsce_docelowe] [/y]

expand source [/F:filespec] /D

Użyj tego polecenia (gdzie źródło określa nazwę pliku do rozwinięcia, a miejsce_docelowe określa katalog dla nowego pliku), aby rozwinąć plik. 

UWAGA: Nie można używać symboli wieloznacznych. 
Jeżeli nie określono miejsca_docelowego,wartością domyślną jest folder bieżący. 

Opcje:

·         /y: Nie monituje przed zastąpieniem istniejącego pliku.

·         /f:filespec: Jeżeli źródło zawiera więcej niż jeden plik, ten parametr jest wymagany do identyfikacji określonych plików, które mają zostać rozwinięte. Można stosować symbole wieloznaczne.

·         /d: Nie rozwija; wyświetla tylko katalog plików znajdujących się w źródle.

Miejscem docelowym może być dowolny katalog w obrębie katalogów systemowych bieżącej instalacji systemu Windows, katalogu głównego dysku, lokalnych źródeł instalacji lub folderu Cmdcons. Miejscem docelowym nie może być nośnik wymienny. Plik docelowy nie może mieć atrybutu tylko do odczytu. Użyj polecenia attrib, aby usunąć atrybut tylko do odczytu. 

Polecenie expand wyświetla monit, jeżeli plik docelowy już istnieje, do czasu użycia przełącznika /y.

FIXBOOT

fixboot nazwa_dysku:

Użyj polecenia (gdzie nazwa_dysku jest literą dysku, na którym zostanie zapisany sektor rozruchowy), aby zapisać nowy kod sektora rozruchowego systemu Windows w partycji rozruchu. To polecenie rozwiązuje problemy spowodowane uszkodzeniem sektora rozruchowego systemu Windows. Proces awaryjnej naprawy powoduje równi...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin