Książka
· Najstarsze książki miały formę papirusowych zwojów
· Już w czasach starożytnych obok papirusu zaczęto używać pergaminu, który wyrabiano z garbowanej skóry zwierząt. W średniowieczu zaczęły powstawać pergaminowe, a potem papierowe księgi złożone z kart, przepisywali je ręcznie mnisi przy klasztorach, ozdabiając rozdziały pięknymi inicjałami, które pełniły rolę ilustracji
· W dawnych czasach zbiory ksiąg gromadzone były najczęściej przy świątyniach, tam też znajdowały się pracownie, w których je przepisywano. Z czasem księgi zaczęli zbierać panujący władcy, a także pisarze i uczeni.
· Powstające w średniowiecznych pracowniach księgi rzadko były przedmiotem handlu. Cierpliwie przepisywane, zdobione inicjałami, oprawiane w drewno i skórę wykańczaną metalowymi klamrami, pozostawały w klasztorach, skąd niekiedy je wypożyczano lub – na zamówienie kupowano.
· W średniowieczu drogocenne, ciężkie i olbrzymie księgi spoczywały na drewnianych półkach do których przymocowane były żelaznymi łańcuchami.
· Treścią pierwszych drukowanych książek były zagadnienia religijne. Gutenberg zaczął od drukowania tak zwanych odpustów – karteczek z modlitwami, mającymi zapewnić odpuszczenie grzechów. Później zajął się drukowaniem Biblii. Wkrótce potem drukarze zaczęli wydawać encyklopedie, podręczniki i inne książki o charakterze edukacyjnym.
· Dopiero wraz z rozpowszechnianiem druku handel książką zaczął się rozwijać.
· Pierwszą bibliotekę publiczną w Polsce założył Józef Andrzej Załuski. W roku 1747 (w Warszawie) udostępnił do użytku publicznego wspaniały księgozbiór.
· Książki które znamy, drukowane są na papierze. W nowoczesnych bibliotekach coraz częściej spotyka się jednak książki zapisane na dyskietkach komputerowych, płytach CD, lub w wersji dokumentu elektronicznego. Można je czytać na monitorze. W ten sposób opracowywane są zwłaszcza encyklopedie, atlasy i słowniki. Dzięki specjalnym programom komputerowym szybciej można znaleźć interesująca nas informację, a do przechowywania takiej „książki” potrzeba niewiele miejsca.
· Najmniejsza książka ma wymiary 1 x 0,8 milimetra. To mini-cacko wykonał w roku 1976 polski inżynier z Katowic, nieżyjący już Zygmunt Szkocny. Dzieło (wpisane do "Księgi Rekordów Guinnessa") można oglądać w prywatnym muzeum twórcy, które jest nadal otwarte w Katowicach przy ulicy Traktorzystów.
· Z kolei największą książkę świata można było obejrzeć na 62 Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Gigantyczny atlas o wymiarach 1,8 na 2,75 metra (pojedynczą kartkę trzeba przewracać obiema rękami), kosztuje 100 tysięcy dolarów. Ma powstać 31 egzemplarzy - dotychczas sprzedano dwa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Każde dzieło (robione na zamówienie) powstaje przez dwa miesiące
· Budowa książki:
· W Polsce istnieje bardzo wiele wydawnictw. Każde z nich umieszcza na swoich książkach charakterystyczny znak. Przyjrzyj się niektórym z nich. Czy w Twojej biblioteczce znajdują się tak oznaczone lektury?
marzap88