Strucla makowa.doc

(73 KB) Pobierz
Strucla makowa

Strucla makowa

Składniki:
- Ciasto: 0.5 kg mąki pszennej
- 15 dag cukru
- 10 dag masła
- 2 jajka
- 1/4 litra mleka
- 1.5 paczki drożdży instant
- szczypta soli
- cukier waniliowy
Masa makowa: 30 dag maku niebieskiego
- 10 dag cukru
- 10 dag rodzynek
- ok 5 dag migdałów (w płatkach)
- 2 łyżki miodu naturalnego
- 1 duże jajko
- 5 łyżek syropu wiśniowego lub malinowego
- 1 łyżka masła
- pół fiolki olejku migdałowego

Sposób przyrządzania:

Przygotowanie ciasta: Mleko, masło i cukier podgrzać. Do miski wsypać: mąkę, drożdże, cukier waniliowy, sól i dodać jajka. Zamieszać, wlać ostudzone z dodatkami mleko. Wyrabiać ręką aż do oderwania się ciasta i tak przygotowaną masę zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Przygotowanie masy makowej: Mak zemleć w maszynce, rodzynki opłukać i osączyć, do rondla włożyć: masło, mak, cukier, miód, rodzynki, migdały i syrop. Ciągle mieszając, podgrzewać na wolnym ogniu, lecz nie przesmażać. Gdy masa nieco ostygnie, wbić jajko i dokładnie wymieszać. Dodać olejek migdałowy. Na oprószonej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na prostokąty o grubości ok. 1 cm, na ciasto wyłożyć masę makową, pomijając brzegi. Całość zwinąć w rulon i przełożyć do wysmarowanych tłuszczem foremek. Po wyrośnięciu włożyć do średnio nagrzanego piekarnika. Po upieczeniu i wystudzeniu struclę polukrować (najlepszy jest lukier z dodatkiem alkoholu). Udekorować skórką pomarańczową, płatkami migdałów, rodzynkami lub orzechami.

 

Kutia

Danie wegetariańskie: tak

Autor: Alina Filipkowska

 

Składniki:
- 25 dag łuskanej pszenicy
- 35 dag maku
- 20 dag cukru
- 2 łyżki miodu
- 10 dag rodzynek
- 5 dag migdałów
- 5 dag orzechów laskowych
- 5 dag daktyli i fig
- 1 mały pojemnik jogurtu naturalnego (śmietanki)

Sposób przyrządzania:

Pszenicę (specjalnie łuskaną na kutię dostaniemy na bazarze) zalewamy wodą i gotujemy, aż będzie miękka (ok. godziny), ale nie rozgotowana. Należy uważać, żeby woda się nie wygotowała. Po ugotowaniu odcedzamy na sicie i odstawiamy do wystygnięcia. Mak zalewamy wrzącą wodą, chwilę gotujemy, odcedzamy na sitku ewentualnie wyłożonym gazą i przepuszczamy razem z cukrem przez maszynkę od mięsa z gęstym sitkiem. Dodajemy miód, sparzone rodzynki, orzechy laskowe, sparzone, obrane, drobno pokrojone migdały, pokrojone daktyle i figi oraz ugotowaną pszenicę (nie należy dawać jej zbyt dużo). Całość rozrabiamy jogurtem. Gotową kutię wkładamy do salaterki i przed podaniem wstawiamy na kilka godzin do lodówki.

 

Kruche z makiem

Składniki:
- ciasto: 2 szklanki mąki
- kostka masła
- pół szklanki cukru pudru
- żółtko
- olej i tarta bułka do formy (tortownicy) lub specjalny
- pergamin do jej wyłożeniam
masa makowa: szklanka maku (15 dag)
- 2 szklanki mleka (lub wody)
- 3-4 łyżki miodu
- 2-3 łyżki cukru
- łyżka masła
- białko
- 1-2 łyżeczki esencji waniliowej lub migdałowej albo kawałeczek roztartej wanilii
- 1-1 i 1/2 szklanki posiekanych bakalii (orzechów włoskich
- obranych ze skórki migdałów
- rodzynek
- smażonej skórki pomarańczowej)

Sposób przyrządzania:

Wyjmij masło z lodówki (musi być twarde) i przesiekaj z mąką. Dodaj pozostałe składniki, szybko zagnieć ciasto. Włóż je do lodówki (możesz je przechowywać nawet kilka dni). Mak zalej wrzącym mlekiem (lub wodą) i gotuj na małym ogniu przez ok. 20 minut (ziarna powinny się dać rozetrzeć w palcach). Odcedź i przepuść 3 razy przez maszynkę. Rozpuść w rondelku miód, cukier i masło. Domieszaj mak, zapach i bakalie. Przesmażaj masę przez kilkanaście minut na małym ogniu, często mieszając, by się nie przypaliła. Nagrzej piekarnik do 175 st. C. Przygotuj formę (tortownicę). Podziel ciasto na dwie części. Większą (ok. 2/3) wyłóż dno blachy, resztę zostaw na paski. Podpiecz spód (ok. 10 minut). Z pozostałego ciasta uformuj wałeczki grubości małego palca i rozpłaszcz je. Z białka ubij na sztywno pianę. Wymieszaj ją delikatnie z przestudzoną masą makową i wyłóż na kruchy spód. Na wierzchu ułóż równolegle paski. Włóż ponownie do piekarnika i piecz, aż paski staną się rumiane. Po wyjęciu możesz ciasto polukrować (pół szklanki cukru pudru rozetrzyj z 2 łyżkami soku z cytryny). Masy makowej możesz też użyć do strucli drożdżowej albo do kutii, klusek, czy łamańców (wtedy nie dodawaj do niej białka).

 

Chorwacka potrawa wigilijna
z dorsza i ziemniaków

Danie wegetariańskie: tak

Autor: Vlatka Jurcić

 

Składniki:
- filet z dorsza (w wersji nieświątecznej może być dowolny rodzaj)
- ziemniaki
- oliwa z oliwek
- czosnek
- pietruszka
- sól
- pieprz

Sposób przyrządzania:

Ugotować rybę i ziemniaki (w proporcjach mniej więcej pół na pół), gotowe ziemniaki pokroić w kostkę, rybę też rozdrobnić, pomieszać. Przyprawić obficie oliwą z oliwek, drobno posiekanym czosnkiem i pietruszką (ile kto lubi) i doprawić solą i pieprzem. Można jeść na zimno, ale zdecydowanie lepiej smakuje ciepłe.

 

Karp marynowany

Składniki:
- 1.2 kg karpia
- 3 cebule
- sok z 1 cytryny
- 1/2 l wytrawnego cydru
- 2 listki bazylii
- 3 goździki
- po szczypcie gałki muszkatołowej
- imbiru i cynamonu
- sól
- pieprz
- 2 jajka
- 7 łyżek śmietany
- tarta bułka
- olej do smażenia

Sposób przyrządzania:

Oskrobanego karpia pokrój w dzwonka, posól i popieprz.
Obłóż pokrojoną w talarki cebulą, bazylią i przyprawami, marynuj 2 godziny w cydrze zmieszanym z sokiem cytrynowym.
Roztrzep jajka ze śmietaną. Osusz dzwonka karpia, panieruj najpierw w jajkach, a następnie w bułce tartej. Smaż po 5 minut z każdej strony na dużej ilości oleju.

 

Uszka

Składniki:
- ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 2 krople oleju słonecznikowego
farsz:
- 10 dag grzybów suszonych
- 2-3 cebule
- 2 łyżki masła
- 1 łyżeczka oleju słonecznikowego
- 2 jaja

Sposób przyrządzania:

Ciasto: Wysypujemy mąkę na stolnicę przesiewając ją przez sito. Dodajemy dwie krople oleju i powoli wlewamy tyle letniej wody, aby ciasto dało się wyrabiać. Wyrabiamy, dopóki nie znikną grudki. Ciasto jest dość elastyczne, więc trudno je wałkować. Żeby stało się posłuszne i nie kurczyło podczas wałkowania, nakrywamy je miseczką (można ją lekko podgrzać) i odstawiamy na 15 min.
Farsz: Grzyby (najlepsze są oczywiście prawdziwki) starannie umyć i ugotować w małej ilości wody, aż będą miękkie. Ostudzić i posiekać (nie miażdżyć!) bardzo drobno ostrym nożem. Pokroić drobno cebule. Na patelni rozpuścić łyżkę masła, dodać łyżeczkę oleju słonecznikowego (to podwyższa temperaturę wrzenia tłuszczu), wrzucić cebulę i udusić. Następnie wrzucić posiekane grzyby i wbić jaja. Posolić, popieprzyć, wymieszać dobrze na ogniu i odstawić. Gdy farsz ostygnie, dodać do niego ubitą na puch pozostałą łyżkę masła. Wałkujemy ciasto najcieniej, jak potrafimy. Wykrawamy kieliszkiem małe placuszki. Nakładamy farsz i lepimy uszka.
Uszka, ponieważ są dość pracochłonne, najlepiej przygotować wcześniej i zamrozić. Układamy je w odstępach 1 cm na deseczkach oprószonych mąką i zamrażamy. Po zamrożeniu (ok. 1 godz.) pakujemy każdą deseczkę w worek foliowy przeznaczony do zamrażania jedzenia lub wsypujemy uszka jak kamyki. Woreczki zamykamy.

 

Paszteciki

Składniki:
- Ciasto: 60 dag mąki
- 2/3 kostki margaryny
- 2 jajka
- 3 dag drożdży
- 2/3 szklanki gęstej śmietany
- olej do smarowania blachy
Farsz do pasztecików: 10 dag suszonych prawdziwków
- 2 cebule
- 30 dag kapusty kwaszonej
- 4 łyżki oleju

Sposób przyrządzania:

Margarynę siekamy nożem z mąką i drożdżami. Dodajemy śmietanę, 1 całe jajko, a z drugiego zostawiamy trochę białka do posmarowania pasztecików, chwilę jeszcze siekamy, po czym zagniatamy ciasto do połączenia się składników. Wałkujemy na około 0,5-cm grubości placki, z których wycinamy szklanką placuszki. Na każdy kładziemy trochę farszu, zlepiamy tak jak pierogi (mocno, aby się nie rozkleiły podczas pieczenia), układamy na wysmarowanej olejem blasze, smarując je roztrzepanym pozostawionym białkiem. Pieczemy w dobrze nagrzanym piekarniku (200 st. C) na złoty kolor (około 25 min). Paszteciki możemy przygotować nawet na kilka dni przed Wigilią, a przed podaniem rozgrzać w piekarniku. Z tej porcji wychodzi około 80 pasztecików.
Farsz: Grzyby myjemy, zalewamy 1,5 szlanki wody na około 2 godz. Gotujemy w tej samej wodzie około godziny. Po ostudzeniu przekręcamy przez maszynkę lub drobno siekamy. Kapustę zalewamy niewielką ilością gorącej wody (1 cm ponad poziom kapusty), gotujemy 1/2 godz. i studzimy. Odciskamy z wody i siekamy. Cebule kroimy drobno, szklimy na oleju do lekkiego zrumienienia, dodajemy grzybki, kapustę i podsmażamy mieszając, na koniec pieprzymy i solimy do smaku. Farsz powinien być pikantny.

 

Buraki kiszone

 


 

Składniki:
- 1 kg buraków
- 1/2 czarnego razowego żytniego chleba
- pół pęczka suszonego kopru (taki jak do ogórków kiszonych) lub 1/2 torebki nasion kopru
- główkę czosnku podzieloną na ząbki
- 2 goździki i korzeń chrzanu

Sposób przyrządzania:

Obieramy buraki, dzielimy każdy na cztery części i wrzucmy do trzylitrowego słoja dobrze wyparzonego. Do tego dodajemy czarnego razowego żytniego chleba "starej generacji" (to ważne, bo "nowe" pieczywo nie jest robione na naturalnych zakwasach). Wkładamy pół pęczka suszonego kopru (taki jak do ogórków kiszonych) lub 1/2 torebki nasion kopru, główkę czosnku podzieloną na ząbki, goździki i korzeń chrzanu. Zalewmy letnią wodą. Stawiamy w ciepłym (nie gorącym) miejscu w kuchni.
Po trzech dniach przestawiamy słój w chłodniejsze miejsce. Taki zakwas dolewamy do barszczu.

 

Barszcz

Składniki:
- 2 kg buraków
- 2 jabłka winne
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 2 suszone liście selera lub 2 patyczki selera naciowego
- 4-5 ząbków czosnku
- 2 cebule
- sok z 1 cytryny
- a jeszcze lepiej ocet z marynat (śliwek
- grzybków
- gruszek)
- 5-6 grzybków suszonych

Sposób przyrządzania:

Grzyby myjemy, zalewamy na kilka godzin 1,5 szklanki wody. Gotujemy około godziny w tej samej wodzie. Myjemy, obieramy i kroimy w dosyć cienkie plasterki buraki, dodajemy pokrojone w ósemki jabłka, przekrojone wzdłuż na 4 części marchewkę i pietruszkę, pokrojone na ćwiartki cebule, selery i ząbki czosnku. Zalewamy 4 litrami wody, wsypujemy 2 łyżki soli i gotujemy (bez przykrycia) ok. 1/2 godz. na wolnym ogniu. Dodajemy sok z cytryny (ew. ocet z marynat) i wstawiamy do lodówki do następnego dnia. Przed podaniem na stół barszcz zlewamy z jarzyn, podgrzewamy, dodajemy około szklanki wywaru z grzybków, słodzimy, solimy, ewentualnie dodajemy sok z cytryny i pieprz do smaku.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin