Jak przygotowaŠ siŕ do rozmowy kwalifikacyjnej.doc

(41 KB) Pobierz
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Znalazłeś idealne ogłoszenie, wysłałeś list motywacyjny, życiorys i... udało się, zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. W pierwszej chwili cieszysz się, że Twoje CV zostało zauważone, radość z sukcesu jest jednak tylko chwilowa. Ogarnia Cię przerażenie, bo nie wiesz, jak przygotować się do tak ważnego spotkania, co zrobić, żeby wypaść jak najlepiej. Nie wpadaj w panikę - postaraj się działać metodycznie. Przede wszystkim znajdź czas, by dowiedzieć się czegoś o firmie, w której chcesz pracować. Przygotuj też odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań, a także pytania, które Ty chcesz zadać swojemu potencjalnemu pracodawcy.


Gdzie szukać informacji na temat przyszłego pracodawcy
Jakich pytań możesz się spodziewać
O co możesz zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Wygląd zewnętrzny
Podczas rozmowy
Po rozmowie

Gdzie szukać informacji na temat przyszłego pracodawcy
Możliwości jest wiele. Jedną z nich jest poszukiwanie informacji przez Internet: większość firm ma swoje strony internetowe. Danych o firmie można też szukać w publikowanych sprawozdaniach wyników finansowych. Warto dobrze się przygotować i olśnić przyszłego pracodawcę wiedzą na temat jego firmy.

góra strony

Jakich pytań możesz się spodziewać
Mylisz się, jeśli myślisz, że przygotujesz sobie odpowiedzi na wszystkie pytania. Możesz jednak spróbować ułożyć sobie odpowiedzi na te najbardziej oczywiste.

Dlaczego chcesz zmienić pracę?
Osoba zadająca to pytanie będzie oczekiwała podania powodów Twojej decyzji. Pamiętaj jednak, że nie warto mówić źle o swoim obecnym lub byłym pracodawcy. Jeśli chcesz zmienić pracę, bo nie lubisz swojego szefa, lepiej dyplomatycznie o tym nie wspominaj. Zastanów się, czy są inne powody: brak szans na rozwój, brak szkoleń, wciąż te same obowiązki, popadanie w rutynę.

Dlaczego odpowiedziałeś na ogłoszenie? Zadając takie pytanie, specjalista ds. rekrutacji chce się dowiedzieć, dlaczego to właśnie jego ogłoszenie zwróciło Twoją uwagę. Spójrz na ogłoszenie i pomyśl: może to jego wyróżniająca się forma graficzna, użycie nazwy wymarzonego stanowiska, a może doskonała reputacja firmy na rynku pracy. Nie przesadzaj z komplementami w stosunku do potencjalnego pracodawcy - może to zabrzmieć fałszywie i nie przynieść Ci żadnych korzyści.
 

Pamiętaj!

·  Poświęć czas na przygotowanie się do rozmowy, często to może mieć największe znaczenie dla jej przebiegu.

·  Podczas rozmowy bądź naturalny, bądź sobą. Pamiętaj, że jeśli jesteś odpowiednim kandydatem - dostaniesz tę pracę.

·  Nie bój się zadawać pytań, ale znajdź na to odpowiedni moment (najlepiej pod koniec rozmowy).

·  Myśl przede wszystkim o sobie, przed podjęciem pracy musisz być pewien, że właśnie TO chcesz robić.

Jakimi osiągnięciami możesz się pochwalić?
Przypomnij sobie wszystko, co do tej pory udało Ci się zrobić podczas studiów lub w poprzedniej pracy, nie bądź skromny. Uczciwie powiedz o wszystkich przedsięwzięciach, projektach, w których brałeś udział, które pomogły Ci się rozwinąć, nauczyć czegoś nowego, np. o pracy w samorządzie uczelni, zrealizowaniu postawionych przed Tobą celów. Pochwal się przede wszystkim tymi osiągnięciami, które mogą mieć związek z przyszłą pracą.

Jakie są Twoje najsłabsze i najmocniejsze strony?
Tego typu pytania padają podczas rozmów kwalifikacyjnych bardzo często. Zadając je, specjaliści ds. rekrutacji oczekują przedstawienia od kandydata samooceny i zdobycia większej ilości informacji o jego osobowości. Często proszą także o poparcie odpowiedzi konkretnymi przykładami z życia.
Przygotowując się do odpowiedzi na to pytanie, najlepiej spisz na kartce swoje mocne i słabe strony, podkreśl te, które uważasz za dominujące i jeszcze raz pomyśl, jakie znaczenie mogą mieć dla pracodawcy. Punktualność - niepunktualność, dobra lub zła organizacja pracy, odpowiedzialność - nieodpowiedzialność, konsekwencja w działaniu lub jej brak, umiejętność pracy w zespole, otwartość na zmiany, dokładność - niedokładność, to przykłady cech, którymi są najbardziej zainteresowani pracodawcy. Oczywiście ich znaczenie jest uzależnione od rodzaju stanowiska, np. u asystentki najważniejsza będzie organizacja pracy, a u handlowca - konsekwencja w działaniu.

Czym chciałbyś zajmować się w przyszłości?
Zadając takie pytanie, pracodawca chce poznać Twoje plany na przyszłość i porównać plany kandydata z możliwościami, jakie może dać firma. Pomyśl, gdzie widzisz się za kilka lat, czy wybrałeś już dziedzinę, w jakiej chcesz się specjalizować. Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów, otwarcie się do tego przyznaj, może nowy pracodawca pomoże Ci znaleźć miejsce dla siebie.

"Co by Pan/Pani zrobił gdyby...?"
Tego rodzaju pytania są zadawane przez specjalistów bardzo często. Wymagają one zastanowienia i bardzo konkretnej odpowiedzi. Możesz też oczekiwać pytań dotyczących przykładowych sytuacji i Twojej ich jej oceny.

góra strony

O co możesz zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Pytania, które przygotujesz, aby zadać je podczas rozmowy, są równie ważne, jak te, które zostaną zadane Tobie. Dlaczego? Przecież starasz się o pracę, której opis znasz tylko z treści krótkiego ogłoszenia. Nawet jeśli firma ma na rynku pracy świetną opinię, najważniejsze będzie to, czym się będziesz zajmował. Pytaj więc o zakres swoich obowiązków, o miejsce w strukturze organizacyjnej, o przyszłych przełożonych. Jeśli jesteś ambitny i chcesz się rozwijać, dowiedz się, jakie masz możliwości. Zapytaj, jakie szkolenia odbyły się w firmie w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Ważne są również informacje na temat konkretnych planów pracodawcy dotyczących przyszłości. Na czym przede wszystkim będzie koncentrować swoje działania. Podczas tej sesji pytań i odpowiedzi będziesz miał także okazję do zaprezentowania tego, co wiesz na temat firmy.

góra strony

Na co możesz sobie pozwolić na rozmowie kwalifikacyjnej?

ZAWSZE (+)

NIGDY(-)

 

+dyskretny makijaż
+schludna fryzura
+kostium lub garnitur
+stosowne kolory: granaty, szarości, brązy
+długość spódnicy: do kolana lub dłuższa
+kryte obuwie dopasowane do ubioru

-ostry makijaż
-ekstrawaganckie uczesanie
-spodnie/kurtki jeansowe
-zbyt jaskrawe kolory
-mini
-obuwie sportowe/wysokie szpilki

 

Wygląd zewnętrzny
Podobno nie szata zdobi człowieka, jeśli jednak wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, musisz zwrócić uwagę na swój wygląd. Rozmowa o pracę to nie miejsce na ekstrawagancję - zawsze dobrze widziany jest elegancki, nie rzucający się w oczy strój. Najważniejsze jednak, żeby to było coś, w czym Ty będziesz się czuł pewnie i wygodnie.
Pamiętaj, aby nie zakładać dodatków, które będą rozpraszały Twoją uwagę: apaszki, biżuterii, którą będziesz się podczas rozmowy bawić. To będzie przeszkadzało zarówno Tobie, jak i Twojemu rozmówcy.
Jeśli w życiorysie deklarowałeś znajomość języków obcych, a od kandydatów oczekiwano znajomości danego języka, przygotuj się, że część rozmowy może się odbyć w danym języku. Może warto powtórzyć branżowe słownictwo?
Na spotkanie przyjdź punktualnie, nie ma sensu być zbyt wcześnie, ale też w żadnym wypadku nie możesz się spóźnić.

góra strony

ZACHOWANIE - INTERPRETACJA

Utrzymuj kontakt wzrokowy
- znaczy to, że jesteś osobą szczerą, pewną siebie, zdecydowaną
Nie nadużywaj gestykulowania
- świadczy to o niepewności siebie i problemach z komunikacją
Używaj tylko gestów otwartej dłoni
- oznaczają one szczerość i determinację
Nie wskazuj palcem
- to może być odebrane jako nieuprzejmość
Nie ocieraj nosa, nie drap się po twarzy, nie dotykaj kącika oka
- te gesty świadczą o nieprawdomówności, próbach okłamania rozmówcy
Staraj się mieć postawę otwartą
- (luźno położone dłonie, wyprostowana sylwetka zawsze skierowana w stronę rozmówcy) - świadczy to otwartości, pewności siebie
Uważaj na postawę zamkniętą
(skrzyżowane ręce, zamknięte na ciele, pochylona sylwetka) - świadczy ona o niepewności i niezdecydowaniu

Podczas rozmowy
Postaraj się opanować emocje. Specjalista zajmujący się rekrutacją będzie tak samo zwracał uwagę na to, co mówisz, jak na to, jak się zachowujesz. Pamiętaj o mowie ciała: przede wszystkim zachowuj się naturalnie, usiądź wygodnie, dłonie połóż luźno, najlepiej na oparciach fotela lub na kolanach, staraj się zbyt dużo nie gestykulować. Podtrzymuj kontakt wzrokowy i uważnie słuchaj pytań.
Jeśli będziesz potrzebował kilku minut, aby zebrać myśli lub przygotować sobie odpowiedzi na wybrane pytanie, śmiało o tym powiedz. Jeśli okaże się, że go nie zrozumiałeś, nie martw się. Po prostu poproś o jego powtórzenie. Dzięki temu unikniesz mówienia nie na temat i nie sprawisz wrażenie osoby "fruwającej w obłokach".
Nie udawaj kogoś innego. Przede wszystkim dlatego, że osoba, która z Tobą rozmawia, szybko to zauważy lub wyciągnie takie wnioski z Twoich odpowiedzi. Pamiętaj, że udawanie kogoś innego będzie dla Ciebie również dodatkowym stresem. Nawet jeśli uda ci się przejść przez rozmowę i dostać pracę, za kilka dni ją zaczniesz i przez cały czas będziesz musiał być kimś innym. Nie warto tego robić nawet dla najlepszego stanowiska.

Po rozmowie
Na zakończenie rozmowy możesz oczekiwać informacji, co będzie dalej: kiedy i w jakiej formie otrzymasz odpowiedź. Może zdarzyć, że zostaniesz zaproszony do kolejnych etapów rekrutacji i selekcji, np. kolejnej rozmowy, Assessment Centre* lub różnego rodzaju testów psychologicznych.
Jeśli nie otrzymasz takiej informacji, powinieneś przed zakończeniem rozmowy sam o to zapytać. Jeśli za kilka dni usłyszysz przez telefon: "Dziękujemy, ale...", pamiętaj, że warto zapytać o powody takiej decyzji. Usłyszane informacje będziesz mógł wykorzystać przy następnych spotkaniach.

góra strony



*metoda ośrodka oceny - forma selekcji kandydatów do pracy, grupa uczestników bierze udział w różnorodnych ćwiczeniach i jest podczas ich wykonywania obserwowana przez zespół specjalistów. Oceniający (tzw. asesorzy) oceniają każdego uczestnika, biorąc pod uwagę kilka wcześniej określonych, związanych z przyszłą praca cech lub zachowań.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin