KUCHNIA BELGIJSKA.odt

(49 KB) Pobierz

 

Babka czekoladowo-bakaliowa

10 dag mąki tortowej
1 łyżeczkę proszku do pieczenia
20 dag cukru pudru
8 jaj
15 dag masła
tabliczkę gorzkiej czekolady
10 dag orzechów laskowych
10 dag migdałów
10 dag orzechów włoskich
2 łyżki ciemnego kakao
40 ml brandy
2 łyżki stopionego masła do posmarowania baby i 5 dag wiórków kokosowych do dekoracji

1. Umyj jajka, białka wbij do głębokiego, koniecznie wytartego do sucha naczynia. Naczynie z białkami wstaw do lodówki. Na suchej tarce do jarzyn utrzyj schłodzoną czekoladę. Obrane ze skórki migdały drobno posiekaj z włoskimi orzechami. Orzechy laskowe zmiel, najlepiej w specjalnej maszynce.
2. W sporym naczyniu utrzyj mikserem masło z połową cukru pudru na puszystą masę. Nie przerywając ucierania, powoli dodawaj żółtka. W misce wymieszaj mąkę z kakao i proszkiem do pieczenia, przesiej tę mieszaninę do drugiej miski. Z białek ubij bardzo sztywną pianę. Pod koniec ubijania porcjami wsypuj pozostały cukier puder. Powoli, cały czas mieszając, dodawaj do masy maślano-żółtkowej mąkę z ingrediencjami. Następnie wsyp startą czekoladę i zmielone orzechy laskowe i znów dokładnie wymieszaj.
3. Na wierzch przygotowanej masy czekoladowo-orzechowej wyłóż połowę piany z białek, wlej alkohol i wszystko delikatnie, ale bardzo dokładnie wymieszaj. Nie spiesz się przy tym za bardzo, żeby piana ?nie siadła?. Na końcu wsyp, cały czas mieszając, posiekane migdały i orzechy włoskie. Dodaj jeszcze resztę piany i uważnie wymieszaj dużą drewnianą łyżką, żeby piana dobrze połączyła się z całą masą.
4. Formę do pieczenia bab - najlepiej z kominkiem - posmaruj masłem, oprósz mąką i napełnij ciastem - powinno sięgać do 2/3 wysokości formy. Wstaw ciasto do piekarnika nagrzanego do 170°C i piecz około 50 minut. Gdy wyrośnie, zwiększ temperaturę do 170°C i piecz jeszcze 10-15 minut. Przed wyjęciem koniecznie wbij w środek obręczy ciasta patyczek. Jeśli po wyjęciu będzie suchy, babka jest upieczona, a jeśli wilgotny, trzeba ją jeszcze chwilę trzymać w gorącym piekarniku.
5. Jeszcze ciepłe ciasto ostrożnie wyjmij z formy, ustaw na tacy lub dużym talerzu wyścielonym pergaminem. Następnie, używając kuchennego pędzelka, posmaruj wierzch i boki baby stopionym letnim masłem i posyp wiórkami kokosowymi.

 


Belgijskie gołąbki

        kuchnie świata,

        wieprzowina

Składniki

        masło 2 łyżki

        cebula 2 szt.

        sól

        pieprz

        czosnek 1 ząbek

        oliwa 1 łyżka

        gałka muszkatołowa

        rozmaryn

        natka pietruszki 1/4 szklanki

        tymianek

        marchew 2 szt.

        wieprzowina 45 dag

        jajka 1 szt.

        kapusta włoska 1 główka

        rosół z kurczaka 2 szklanki



06/04/2009

Belgijskie gołąbki

To pierwsze prawdziwe gołąbki, które przygotowaliśmy sami;-) Do tej pory gdy mieliśmy na nie ochotę, to nie bawiliśmy się w zawijanie farszu w liście kapusty, tylko z wszystkich składników robiliśmy kotlety lub też dusiliśmy je jak risotto. Okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują i formowanie gołąbków poszło nam jak po maśle;-) Przepis pochodzi z książki Ruth Van Waerebeek i Marii Robbins pt. "Everybody Eats Well in Belgium".

  SKŁADNIKI: 1 główka kapusty włoskiej, sól i pieprz do smaku, 45 dag mielonej wieprzowiny, 2 średnie cebule pokrajane w plasterki, 1/4 szklanki posiekanej natki pietruszki, 1 ząbek czosnku, 1 duże jajko, gałka muszkatołowa do smaku, 2 łyżki niesolonego masła, 1 łyżka oliwy, 1 duża cebula posiekana w plasterki, 2 średnie marchewki pokrajane w plasterki, 2 szklanki rosołu z kurczaka, 1 średnie bouquet garni - u nas natka, rozmaryn i tymianek, sól i pieprz do smaku.

SPOSÓB WYKONANIA: Włożyć sałatę do lekko osolonej wody. Doprowadzić do zagotowania i gotować przez 2 minuty. Wyjąć, osączyć i zostawić do ostygnięcia. W między czasie dokładnie wymieszać w misce wieprzowinę, cebulę, natkę, czosnek, jajko, gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Delikatnie obierać kapustę z liści. Osuszać je na papierze kuchennym. Na liście nakładać farsz i zwijać jak gołąbki. Rozgrzać masło i smażyć na nim cebulę oraz marchewkę przez 10 minut. Na warstwę warzyw wykładać gołąbki. Zalać rosołem, dodać bouquet garni, doprawić solą i pieprzem. Przykryć i dusić przez ok. godzinę. Odrzucić bouquet garni i serwować gołąbki z warzywami i sosem.  

 

Belgijskie naleśniki z konfiturą

25 dag mąki
2 jajka
2 szklanki mleka
1/2 torebki cukru waniliowego
5 dag masła
1 kieliszek koniaku lub innego aromatycznego alkoholu
skórka słoniny do smarowania patelni
konfitura morelowa i mielone migdały

Przesiej mąkę, utrzyj ją z jajkami, mlekiem i cukrem waniliowym. Wymieszaj ze stopionym i przestudzonym masłem, wlej koniak, odstaw na godzinę do napęcznienia. Rozgrzej patelnię, posmaruj ją skórką słoniny, kolejno smaż cieniutkie naleśniki. Zwijaj w rulony, podawaj z konfiturą morelową i płatkami migdałowymi.

 

Ciasto maślane

4 jajka
20 dag cukru
20 dag mąki
14 dag masła
1 mała torebka cukru waniliowego

Oddziel białka od żółtek. Upewnij się, że w białkach nie ma ani śladu żółtka. Utrzyj mikserem masło z cukrem i żółtkami. Dodaj przesianą mąkę, wymieszaj. Następnie ubij pianę z białek i delikatnie połącz ją z ciastem. Ciastem napełnij natłuszczoną i oprószoną mąką formę keksową. Piecz godzinę w temp. 150-170°C. Ciasto możesz dowolnie zmieniać. Oto dwa sposoby:
1. Do surowego ciasta (przed upieczeniem) dodaj pokrojone na kawałeczki jabłko.
2. Do 1/3 surowego ciasta dodaj 2 łyżki kakao. Do formy wlej najpierw jasne ciasto, potem ciemne i lekko przemieszaj obie warstwy widelcem.

 

Cykoria z figami

Spora garść mieszanej cykorii (kilka lisków zwykłej i po jednym trochuradicchio / frisee / endywii)
1 duża świeża figa
10 dag orzechów włoskich
1 łyżka oliwy
2 łyżki cukru
grubo mielony pieprz
olej do posmarowania talerzyka
Winegret:
1 łyżka musztardy miodowej z Dijon
1 łyżka soku z cytryny
2-3 łyżki oliwy

Przygotuj karmelowe orzechy: na patelni rozgrzej oliwę, wsyp orzechy, podgrzewaj na średnim ogniu, aż zaczną się rumienić. Posyp cukrem, podgrzewaj, często potrząsając patelnią, aż cukier się skarmelizuje. Posyp grubo mielonym pieprzem, zdejmij do przestygnięcia na talerzyk posmarowany olejem. Przygotuj sos winegret, mieszając podane składniki. Polej cykorię, wymieszaj. Obok ułóż ćwiartki figi, posyp karmelowymi orzechami.

 

Gofry drożdżowe z Namur

20-22 dag mąki
1 dag drożdży
280 ml mleka
2 łyżki cukru waniliowego
1 jajko
2-3 łyżki masła

Mąkę przesiej do miski, pośrodku zrób dołek, wkrusz do niego drożdże. Kilkoma łyżkami ciepłego mleka polej drożdże i wymieszaj. Odstaw na kilka minut, aby drożdże zaczęły pracować. Gdy na rozczynie pojawią się pęcherzyki, wlej resztę mleka i dodaj cukier waniliowy. Wymieszaj, przykryj, odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce. Żółtko wymieszaj ze stopionym i przestudzonym masłem. Dodaj do podrośniętego ciasta, wymieszaj mikserem. Ciasto przykryj, odstaw na 20 minut do wyrośnięcia. Dodaj białko ubite na sztywną pianę. Gofrownicę rozgrzej (pozycja 3), smaruj masłem na początku i potem jeszcze przed co drugim gofrem. Piecz kolejno gofry na złoty kolor. Przestudź, posyp cukrem pudrem.

 

Gofry z Liege

12 dag gęstej śmietany tortowej
25 dag mąki
25 dag masła
6 jajek
1/2 łyżeczki soli
10 dag cukru pudru
1 cukier waniliowy

Utrzyj masło mikserem na puszysty krem. Jajka ubij w kąpieli wodnej, dodawaj do masła na przemian z przesianą mąką. Połącz ze śmietaną tortową, posól, dokładnie wymieszaj. Z ciasta piecz gofry w rozgrzanej i natłuszczonej gofrownicy. Jeszcze gorące posypuj cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym.

 

Torcik truflowy

17 dag czekolady deserowej
17 dag masła
15 dag cukru
4 jajka
15 dag mąki
masło i kakao do formy
Polewa czekoladowa:
5 dag masła
5 łyżek drobnego cukru lub cukru pudru
1 i 1/3 tabliczki (13 dag) rozpuszczonej czekolady deserowej
75 ml mleka (2-proc.)

Zrób ciasto: czekoladę połam i stop w kąpieli wodnej. Przestudź. Masło utrzyj z cukrem na puszystą masę. Powoli, nie przerywając mieszania, dodawaj płynną czekoladę i żółtka. Połącz z przesianą mąką i ubitymi na sztywno białkami. Nasmaruj masłem tortownicę o średnicy 23 cm, posyp ją warstwą kakao. Formę napełnij ciastem, piecz 35 minut w temp. 180°C. Ciasto jest gotowe, jeśli wbity w nie patyczek jest suchy po wyjęciu. Ciasto wyjmij, ostudź, okrój nożem i wyjmij z formy. Zrób polewę: utrzyj masło z cukrem na puszystą masę. Wlej stopioną czekoladę i mleko, nie przerywając mieszania. Polej ciasto, krój na porcje, gdy polewa zastygnie.

 

Cykorie po flamandzku

6-8 cykorii
5 łyżek masła
sok z połowy cytryny
1 łyżka cukru
sól
1/2 filiżanki wody
1/2 łyżeczki grubo mielonego czarnego pieprzu
3 łyżki drobno posiekanej natki

Przygotuj rondel (emaliowany lub ze stali szlachetnej) o takiej wielkości, aby można było ułożyć w nim cykorie jedną warstwą. Cykorie oczyść, wytnij gorzkie środki. Odłóż odrobinę masła, resztę grubo rozsmaruj na dnie rondla. Wytnij krążek z pergaminu o średnicy równej średnicy rondla, posmaruj go resztą masła i odłóż. Do rondla włóż cykorie, przypraw pieprzem, solą i cukrem, polej sokiem z cytryny i wodą. Przykryj pergaminem, natłuszczoną stroną do dołu. Na papierze połóż talerz, rondel przykryj pokrywką. Gotuj na małym ogniu 30-45 minut, aż cykorie będą tak miękkie jak masło. Jeśli potrzeba, dolej trochę wody. W połowie czasu gotowania odwróć cykorie na drugą stronę. Ostrożnie usuń talerz i papier. Garnek (już bez pokrywki) ustaw na ogniu, podgrzewaj, aż sos zamieni się w ciemny syrop. Cykorie odwracaj kilkakrotnie, aby skarmelizowały się z każdej strony. Posyp natką i od razu podawaj.

 

Cykorie w sosie Mornay

8-10 małych zwartych białych kolb cykorii
8-10 plastrów gotowanej szynki
1 łyżka masła
1/2 szklanki wody
Sos Mornay:
1 łyżka masła
1 łyżka mąki
1 szklanka mleka
2 żółtka
10 dag startego żółtego sera
sok z cytryny
sól
biały pieprz

Ten delikatny sos serowy powstał na cześć króla Henryka IV. Wynalazł go Philippe de Mornay - pisarz, polityk, królewski doradca, a jak się okazuje - także nie byle jaki smakosz. Klasyczny sos Mornay przyrządza się na bulionie rybnym, z dwoma serami - gruyerem i parmezanem
Cykorie oczyść, wytnij gorzkie głąbiki. Umyj, włóż do garnka ze stopionym masłem, posól, skrop sokiem z cytryny. Podlej wodą, duś 5 minut pod przykryciem. Na patelni stop masło, wsyp mąkę, zasmaż, nie rumieniąc. Zasmażkę rozprowadź letnim mlekiem i wywarem pozostałym po duszeniu cykorii. Gdy sos zgęstnieje, przypraw go solą, pieprzem i sokiem z cytryny, dodaj żółtka i energicznie wymieszaj. Każdą kolbę cykorii zawiń w szynkę, zwiąż nicią lub zepnij wykałaczką. Ułóż w żaroodpornym naczyniu, zalej sosem, posyp serem. Zapiekaj 20-25 minut w temp. 180°C.




 

 

Opublikowano dnia: 2006-02-19. Czytano 1604 razy.

[

 

Cykorie zapiekane

8  cykorii
8 plasterków szynki
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
1 gałązka tymianku
sól i pieprz
2 łyżki mąki
2 łyżki masła
20 ml mleka
6 dag startego ementalera
1 żółtko

Wytnij gorzkie środki cykorii. Na patelni rozpuść masło, podsmaż cykorie. Przypraw, dodaj czosnek i tymianek. Zmniejsz ogień, patelnię przykryj. Duś pół godziny. Cykorie zawiń w szynkę i ułóż w naczyniu do zapiekania. Z sosu wyjmij tymianek i czosnek. Odłóż część sera. Na zimną patelnię włóż mąkę, masło, resztę sera i żółtko. Wlej mleko, przypraw, podgrzewaj, stale mieszając. Gdy zgęstnieje, połącz z sosem, w którym dusiła się cykoria. Polej cykorie, posyp odłożonym ementalerem, zapiekaj 10 minut w temp. 220°C.

Belgijskie frytki

Po raz pierwszy z dwuetapowym sposobem smażenia frytek zetknęliśmy się kilka miesięcy temu, a to za sprawą przepisu zamieszczonego w instrukcji do frytkownicy. Jakiś czas później widzieliśmy, jak dwaj "Kudłaci Kucharze" w czasie wizyty w Belgii smażyli w ten sposób ziemniaki i serwowali je z majonezem. Nam takie frytki smakują, więc z czystym sumieniem możemy zachęcać do wypróbowania tej metody. Przepis pochodzi ze strony Po Prostu Gotuj.

SKŁADNIKI: olej do smażenia, ziemniaki na frytki, sól do smaku.

SPOSÓB WYKONANIA: Pokrój ziemniaki na centymetrowej grubości frytki. Opłucz dokładnie w zimnej wodzie, a następnie osusz w czystej ściereczce. I etap - smażenie serca frytki. Rozgrzej olej do 160 stopni. Wrzuć osuszone frytki. Gdy wszystkie wypłyną na powierzchnię, wyjmij je na papierowy ręcznik. II etap - smażenie skórki. Podnieś temperaturę oleju do 180-190 stopni. Ponownie wrzuć na wpół usmażone ziemniaki. Będą gotowe, kiedy skórka stanie się złocista i chrupiąca.

 

 


Waterzooi

        zupy,

        ryby,

        kuchnie świata

Składniki

        masło 3 łyżki

        liść laurowy

        natka pietruszki

        tymianek

        ryba 1 kg

        szafran

        marchew 2 szt.

        wywar rybny 1 l

        jajka 3 szt.

        wino białe 250 ml

        kremówka 1,5 szklanki

        seler korzeniowy 1/2 szt.

        pory 4 szt.

        szalotka 2 szt.



09/04/2009

Waterzooi

Kolejna zupa rybna w naszym jadłospisie i przy okazji następny smaczny sposób na jej przygotowanie. Waterzooi można ugotować również z kurczaka i taką właśn...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin